Samsun Sahillerinde Kitesurf Rüzgari

Deniz sporlari ve adrenalin severlerin tercih ettigi sporlardan biri olan Kitesurf sporuna Samsun sahillerinde de rastlaniyor. Özellikle Atakum sahilinde gezenlerin sikça rastladigi, Kitesurf sporunun Samsun'daki temsilcisi Ümit Sahin Özdemir, 20-30 km hizinda esen rüzgari buldugunda, solugu uçurtmasi ve sörfüyle Atakum sahillerinde aliyor.

 

ADRENALIN TUTKUSU

Samsun'da sporu faal olarak yapan tek kisi oldugunu söyleyen Ümit Sahin Özdemir, "Bu spor kuvvetli rüzgar oldugunda yapilabilen bir spor. Bu heyecani yasayabilmek için uçurtma, can yelegi, uçurtmayi tutmaya yarayan ip (bar), uçurtmayi bele baglamak için gerekli aparat (harnes), uçurtmayi kaldirmak için bir yardimci ve adrenalin tutkusu gerekiyor. Beni bu sporu yapmaya iten sey adrenalin tutkusu. 7'den 70'e herkes bu sporu yapabilir. Adrenalin tutkusu olan herkese bu sporu siddetle tavsiye ediyorum" dedi.

 

KITESURF CAZIP BIR SPOR

Simdiye kadar birçok su sporunu denedigini söyleyen Özdemir, "Daha önce rüzgar sörfü (windsurf) denedim. Bir ATV'nin arkasina takilan ipe bagli sörf tahtasiyla yapilan su sporu Wakeboard'u yaptim. Kitesurf bele dayandigi için bana daha cazip geldi. Bu spor benim için bir tutku" ifadelerini kullandi. Özdemir, "Rüzgarin çok oldugu sahillerde, uçurtmayi uygun sekilde kaldirip aldigimiz egitim dogrultusunda, sudaki çikis noktamizdan kaymaya basliyoruz. Bu sporun yapildigi yerde fazla insan olmamasi gerekiyor. Çünkü insanlarin oldugu yerde en fazla 50-100 metre kayabiliyoruz. Insanlar olmadigi zaman rahat rahat kayabiliyoruz. Firsat buldukça Atakum ve Engiz sahilinde de bu sporu yapmaya çalisiyoruz. Rüzgarin 20 km hizdan yüksek oldugu her gün Kitesurf yapilabilir" sözlerini kaydetti.

 

RÜZGARI BULUNCA HER SEYI UNUTUYORSUNUZ

Özdemir, uygun rüzgari buldugunda denize kostugunu belirterek, "Üstünüzde 'wetsuit' bulundugu sürece bu sporu her mevsim, her hava kosulunda yapabilirsiniz. Yeterli rüzgari buldugunuzda gölde, barajda, su birikintisinde, denizde bu sporu yapabilirsiniz. Samsun'da uygun rüzgari bulmak konusunda bazen sorun yasayabiliyoruz. Bu is gönül isteyen bir sey. Rüzgari buldugunuz zaman her seyi unutuyorsunuz. Evi, isi unutturan bir spor. Rüzgar oldugu zaman evden, isten ve diger her seyden feragat etmelisiniz. Tek istediginiz suya açilmak, ziplamak ve kaymak oluyor. Bütün stresi, sikintiyi unutturan bir faaliyet" diye konustu.

 

YER SIKINTIMIZ VAR

Özdemir, Samsun halkinin spor hakkinda bilgi sahibi olmadigini belirterek, "Biz bu sporu Samsun halkina asilamaya, göstermeye çalisiyoruz. Insanlar bu sporu bilmedikleri için, bizi parasütçü sanip uçamadigimizi, beceremedigimizi düsünüyorlar. Bu spor yamaç parasütü ile çok karistiriliyor.  Son 10 yildir revaçta olan bir spor ancak çok yapilmiyor. Türkiye'de düzenli olarak sadece Ege bölgesi, Istanbul ve Adana'da yapilabiliyor. Samsun'da da bu sporu yapacak bir yerimiz yok. Ögrencimiz çok ancak malzemelerin pahali olmasi ve yerimizin olmamasi bizler için sikinti" seklinde konustu. http://www.habergazetesi.com.tr/haber/5534387/samsun-sahillerinde-kitesurf-ruzgari

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA