OKA'dan 709 Projeye 162 Milyon Lira Hibe

Samsun Valisi Osman Kaymak, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansinin (OKA), kuruldugu günden bugüne mali destek programlari kapsaminda 709 projeye 162 milyon lira hibe destegi sagladigini açikladi.

 

OKA tarafindan çikilan 2019 yili Proje Teklif Çagrisi Bilgilendirme Toplantisi Samsun'da gerçeklestirildi. Toplantinin açilis konusmasini yapan Vali Kaymak, OKA'nin uluslararasi ölçekte gelismeleri yakindan takip ederek bölgenin katma deger üretme kapasitesini artirmak adina uluslararasi arenada çalismalarini yogunlastirdigini ve is birlikleri ile yenilikleri yakalamaya çalistigini söyledi.

 

314 milyon liralik yatirim

Ajansin kuruldugu günden bugüne mali destek programlari kapsaminda 709 projeye 162 milyon lira hibe destegi sagladigi bilgisini veren Vali Kaymak, "Faydalanicilarin da sagladigi es finansman da dikkate alindiginda 2009 yilindan bu yana uygulanan projelerle 314 milyon lira yatirim gerçeklestirilmistir. Ajans sagladigi mali desteklerle bölgede ekonomik, sosyal ve mekansal kalkinmayi desteklerken, bölgemizde kurumsal kapasitenin gelismesine ve kurumlararasi is birliginin güçlendirilmesine de katki vermektedir. Bu desteklerin devami olarak Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi, 2019 yili teklif çagrisi kapsaminda toplamda 34 milyon lira kaynak tahsis edilen 'Turizmin Gelistirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapi Yatirimlarina Mali Destek Programi', 'Kirsal Kalkinma ve Tarimda Dönüsüm Mali Destek Programi' ve 'Mesleki ve Teknik Egitimin Gelistirilmesi Mali Destek Programi' detaylarini bugün itibariyle kamuoyuna duyurmaktayiz" dedi.

 

Açilan programlar fayda saglayacak

Yeni açiklanan üç program hakkinda bilgi veren Vali Kaymak, 'Turizmin Gelistirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapi Yatirimlarina Mali Destek Programi'nin amaci, TR83 Bölgesi'nin kalkinma potansiyelini harekete geçirerek yerel yönetimlerin güçlendirilmesine, kentsel dokularin korunmasi, gelistirilmesi ve restorasyonu ile turizme yönelik kentsel alt yapinin iyilestirilmesine katki saglamaktir. 'Kirsal Kalkinma ve Tarimda Dönüsüm Mali Destek Programi'nin amaci ise, bölgede tarim ve sanayi entegrasyonunun saglanmasi ve kirsalda tarimsal örgütlenmenin güçlendirilmesidir. Program ile tarimdan elde edilen katma degerin artirilmasi ve kirsal alanda gelir getirici faaliyetlerin çesitlendirilmesi yoluyla bölgesel gelirin artirilmasi amaçlanmaktadir. 'Mesleki ve Teknik Egitimin Gelistirilmesi Mali Destek Programi'nin amaci da, TR83 Bölgesi'nde mesleki egitimin kalitesinin ve rekabet gücünün yenilikçi yöntemlerle artirilmasidir. Programin öncelikleri; mesleki egitimde kalitenin yenilikçi model ve yöntemler kullanimiyla artirilmasi, is dünyasi ile meslek egitimi veren kurumlar arasinda is birliginin artirilmasidir. Her üç programimiz için de Kalkinma Ajanslari Yönetim Sistem (KAYS) üzerinden son basvuru tarihi 9 Eylül 2019 Pazartesi saat 23.59'dur. Bu üç proje teklif çagrisinin ve OKA tarafindan verilecek toplam 34 milyon liralik hibe desteginin bölgemizde faydali sonuçlar alinacaktir" diye konustu.

 

Vali Kaymak'in konusmasinin ardindan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen "2019 Yili Proje Teklif Çagrisi" hakkinda sunum gerçeklestirdi. https://www.haberler.com/oka-dan-709-projeye-162-milyon-lira-hibe-12169311-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA