Hititlerin baskentinde "Baris Günleri" Etkinlikleri

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi; "Anadolu cografyasi kadim medeniyetlere ait olan paha biçilemez hazineleri günümüze kadar saklamistir, bundan dolayi Türkiye açik hava müzesini andirmaktadir"

 

Çorum'un Bogazkale Kaymakamligi tarafindan UNESCO'nun "Dünya Kültür Mirasi Listesinde" ve "Dünya Bellegi Listesinde" yer alan Hititlerin baskenti Hattusa'nin sahip oldugu kültürel mirasin korunmasi, tanitilmasi amaciyla Hattusa Baris Günleri düzenlendi. 

 

Baris Günleri kapsaminda düzenlenen açilis töreninde konusan Vali Mustafa Çiftçi, Anadolu'nun tarih boyunca kadim medeniyetlerin hüküm sürdügü bir cografya oldugunu ve bu medeniyetlere ev sahipligi yaptigini belirterek, dünya medeniyet tarihinin en parlak sayfalarinin bu topraklarda yazildigini söyledi.

 

Medeniyetler geçidine sahne olan Anadolu cografyasinin kadim medeniyetlere ait olan paha biçilemez hazineleri günümüze kadar sakladiginin altini çizen Vali Çiftçi, "Bundan dolayi ülkemiz ve Çorum açik hava müzesini andirmaktadir. Bu açik hava müzesinin nadide eserlerinden birisi olan Hattusa antik kenti de Çorum'da Hitit imparatorlugunun baskenti olarak yüzyillar boyunca önemli bir merkez olma hüviyetini kazanmistir" dedi.

 

Hititlerin getirdigi bir takim yeniliklerin bulundugunu anlatan Çiftçi, "Ilki defa merkezi idareyi, merkezi örgütlenmeyi saglayan bir devlet yapilanmasini kurmustur. Ardindan Tankus adi verilen ilk meclisi olusturmustur. Medeni hukuk, miras hukuku ve aile hukuku ile kentsel alt yapi uygulamalari ile dünya medeniyet tarihinde önemli bir yer almistir. Yine Hitit imparatorlugu denilince dönemin diger süper gücü olan Misir imparatorlugu ile yaptigi Kades Baris antlasmasini da baris içerisinde yasamanin en güzel örneklerinden birisi olarak degerlendirebiliriz. Bundan dolayi Birlesmis Milletler kapisinin girisinde Kades Baris Antlasmasi'nin büyütülmüs hali insanlik alemine ibret olmasi için asilmistir ve halen orada durmaktadir. Dolaysiyla insanlik aleminin Hitit medeniyetinden ögrenecegi çok sey vardir. Bizim inancimizda geçmis milletlere ait, kavimlere ait yerlerin gezilmesini, görülmesini, onlardan ibret alinmasini ve insanlik adina ders çikarilmasini ögütlemektedir" ifadelerini kullandi.

 

Hitit medeniyetinin dünyaya tanitilmasi ve anlatilmasi için ortaya konulacak her çaba ile adimin bu medeniyete ait zenginliklerin günümüze tasinmasini saglayacagini ayni zamanda dünya barisi içinde önemli bir adim olacaginin altini çizen Vali Çiftçi, insanligin ortak mirasi olan bu hazinelerin paylasilmasi ve tüm insanliga mal edilmesi ancak bu degerli mirasi tanimak ve tanitmak suretiyle mümkün oldugunu vurguladi.

 

Çiftçi, etkinlikler kapsaminda bu Hititlerin tanitilacagini ve kadim medeniyete ait zenginliklerin de paylasilmis olacagini sözlerine ekledi.

 

Bogazkale Kaymakami Yunus Ataman ise, Hattusa'nin yaklasik 450 yil Hitit medeniyetine baskentlik yaptigini söyledi.

 

Bogazkale'nin Anadolu'nun da ilk baskenti olma hüviyetine sahip en önemli tarihi kentlerden birisi oldugunu dile getiren Ataman, sehrin ayni zamanda hem UNESCO Dünya Kültür Mirasi listesinde ayni zamanda çikarilan kil tabletleri nedeniyle Dünya Kültür Bellegi listesindeki tek tarihi baskent olduguna isaret etti.

 

Ataman, "Anadolu'da birlik ve bütünlügü saglayan Ege'den Suriye topraklarina kadar bu genis cografyayi tek çati altinda toplayarak birlestiren Hitit imparatorlugunun yönetim merkezi olma özelligine sahip bu kadim kentin taninmasi bilinmesi ülke içinden ve disindan daha çok ziyaretçiye ev sahipligi yapmasi büyük önem arz etmektedir. Bogazkale Kaymakamligi olarak bu hedefi gerçeklestirme adina "Hattusa Baris Günleri"ni düzenledik" dedi.

 

Konusmalarin ardindan Türk Hava Kurumu tarafindan Paramotor, Model Uçak ve Microlight gösterileri düzenlendi. Model uçak gösterileri büyük begeni topladi. Halk oyunlari, izci gösterileri ve Hitit Defilesi ile çesitli etkinliklerin yer aldigi program yarin gerçeklestirilecek olan doga yürüyüsü ve "Sizin Gözünüzden Hattusa" slogani ile düzenlenen Fotograf Yarismasi ve Foto Maratonu ödül törenin ardindan sona erecek. https://www.haberler.com/hititlerin-baskentinde-baris-gunleri-etkinlikleri-12171873-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA