Bilim Insanlari, Çorum Müzesi'ni Gezdi

ÇORUM'da, 7'ncisi düzenlenen 'Anorganik Kimya Kongresi' için kente gelen 60 farkli üniversiteden 25'i yabanci, yaklasik 350 bilim insani, Çorum Müzesi'ni ziyaret etti.

 

Kentte bu yil 7'ncisi düzenlen 'Anorganik Kimya Kongresi' için Amerika, Almanya, Fransa, Özbekistan, Portekiz ve Azerbaycan gibi ülkelerinden çok sayida akademisyen Çorum'a geldi. 2 yilda bir düzenlenen kongre için gelen grup, Çorum'u da gezdi. Hitit Üniversitesi, Kimya Bölüm Baskani Prof. Dr. Faruk Gökmese, kendi alaninda önemli çalismalara sahip bilim insanlarinin bir araya geldigini söyledi. Gökmese, bilim insanlarinin Çorum Müzesi’ni de gezdiklerini dile getirdi. 

 

'KENT DOKUSU BENI ETKILEDI'

Müze gezisiyle ilgili konusan Almanya Bonn Üniversitesi Inorganik Kimya Enstitüsü'nden Prof. Dr. Robert Glaum, Çorum'u ve Hitit'leri ortaokul siralarinda ögrendigini söyleyerek, "Çorum'a gelecegimi hiç hayal etmemistim. Geldigimde ise Çorum'un tarihi olsun, kent dokusu olsun, beni çok etkiledi" dedi. 

 

Müze ziyaretinin ardindan grup, arkeolojik kazilar ve elde edilen eserleri de inceleyip, Bogazkale'ye gitti. http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/corum/bilim-insanlari-corum-muzesini-gezdi-41252170

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA