Hititlere Baskentlik Yapan Çorum’a Japonlar Ve Italyanlardan Ilgi

Dünyanin en büyük imparatorluklari arasinda yer alan Hititlere baskentlik yapan Çorum’a yabanci turistlerin ilgisinin arttigi ögrenildi.

 

UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirasi Listesinde” ayrica burada bulunan çivi yazili tablet arsivleri de 2001 yilindan itibaren yine UNESCO’nun “Dünya Bellegi Listesinde” yer alan Hattusa ve Hitit çaginda hem siyasi hem de cografi konumu nedeniyle stratejik bir noktada yer alan önemli bir askeri ve dini merkez olan Sapinuva’ya bu yil içerisinde en çok ziyaret eden yabanci turistlerin Japonlar oldugu bildirildi.

 

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Hititlerin önemli kentlerinden biri olan Sapinuva’da ki ören yerlerini ziyaret etti. Burada bulunan tarihi ören yerlerini gezen Vali Çiftçi, tarihi yerler hakkinda Il Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Sengül bilgi verdi.

 

Hititlerde Hattusa’nin baskent oldugunu dile getiren Sengül, Sapinuva’nin Hititler’de ikinci bir baskent oldugunu, kazilarda çikan tabletlerde elde edilen bilgilerde sehrin önemli bir merkez oldugunun yer aldigini söyledi. Sengül, yabanci turistlerin Sapinuva’ya ugramadan Çorum’dan ayrilmadigini ifade etti.

 

Çorum’a ilk 5 ayda 53 bin yerli ve yabanci turistin geldigini açiklayan Sengül, “En çok ziyaretçi gelen ülke Japonya. Japonya’dan sonra farkli bir sey oldu Italyanlar geliyor bu yil. Bulgaristan’dan gelen çok. Macaristan’dan gelen turistler var. Farkli ülkeler ziyaretlerini artirdi. Almanlar’da geliyor. Ikinci sirada yer aliyor diyebiliriz. Çevre illerde de bir bütünlük sagliyor Sapinuva. Antik geçis yolu oldugu için buraya ugrandiktan sonra Tokat ve Amasya’ya geçiyor” dedi.

 

Sengül, Eylül, Ekim ve Kasim aylarinin kültür turlarinin yogun oldugu aylar oldugunu belirterek, ziyaretçi sayisinda artis beklediklerini sözlerine ekledi. https://www.haberturk.com/corum-haberleri/69935635-hititlere-baskentlik-yapan-coruma-japonlar-ve-italyanlardan-ilgi

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA