OKA HAZIRAN AYI YÖNETIM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLESTIRILDI

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) 2019 yili Haziran ayi Yönetim Kurulu Toplantisi 27 Haziran 2019 tarihinde Tokat ilinde gerçeklestirildi.

 

Yönetim Kurulu Baskan Yardimcimiz Çorum Valisi Sayin Mustafa Çiftçi’nin baskanliginda ve Tokat Valisi Sayin Dr. Ozan Balci’nin ev sahipliginde gerçeklestirilen toplantiya, Yönetim Kurulu Üyeleri Çorum Belediye Baskani Dr. Halil Ibrahim Asgin, Tokat Belediye Baskani Av. Eyüp Eroglu, Amasya Il Genel Meclis Baskani Zeki Erarslan, Çorum Il Genel Meclis Baskani Osman Günay, Tokat Il Genel Meclis Baskani Av. Erol Duyum, Tokat Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Dr. Ali Çelik, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve OKA temsilcileri de katildi.

 

Toplantinin açilis konusmasinda Çorum Valisi Sayin Mustafa Çiftçi söyle konustu:

 

“Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygideger Basin Mensuplari,

 

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden olusan bölgemizde basta kamu kurum ve kuruluslari olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluslari, özel sektör ve diger ilgili aktörlerin birbirleriyle isbirligini gelistirerek bölgemizin gelismesini saglamak amaciyla çesitli çalismalar yürüten Orta Karadeniz Kalkinma Ajansimizin 2019 yili Haziran ayi Yönetim Kurulu toplantisini gerçeklestirmek üzere toplanmis bulunuyoruz.

 

2009 yilinda faaliyetlerine baslayan Ajansimiz kuruldugu günden bugüne mali destek programlari kapsaminda 709 projeye162 Milyon TL hibe destegi saglamistir. Faydalanicilarin da sagladigi es finansmanda dikkate alindiginda 2009 yilindan bu yana uygulanan projelerle 314 Milyon TL yatirim gerçeklestirilmistir. Ajans sagladigi mali desteklerle bölgede ekonomik, sosyal ve mekânsal kalkinmayi desteklerken bölgemizde kurumsal kapasitenin gelismesine ve kurumlar arasi isbirliginin güçlendirilmesine de katki vermektedir.

Bu desteklerin devami olarak, 2019 yili proje teklif çagrisi kapsaminda toplamda 34 Milyon TL hibe kaynak tahsis edilen 3 adet mali destek programini kamuoyuna açikliyoruz. Bunlar sirasiyla, “Turizmin Gelistirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapi Yatirimlarina Mali Destek Programi”, “Kirsal Kalkinma ve Tarimda Dönüsüm Mali Destek Programi” ve “Mesleki ve Teknik Egitimin Gelistirilmesi Mali Destek Programi” olarak odak konu ve isimleri belirlenmis mali destek programlarimizdir.

2019 yili mali destek programlarina iliskin teklif çagrilari 17.06.2019 itibari ile kamuoyuna duyurulmus olup 21.06.2019 itibari ile Amasya, Tokat ve Çorum illerimizde bilgilendirme ve tanitim toplantilari gerçeklestirilmistir.

Toplantilara program hedef kitlesinde bulunan kamu kurum ve kuruluslari, meslek liseleri, birlikler ve kooperatiflerden Amasya’da 151 kisi, Çorum’da 105 kisi, Tokat’ta 149 kisi ve Samsun’da 133 kisi olmak üzere toplam 538 kisi katilmistir. Ilçeler düzeyinde bilgilendirme ve egitim çalismalari devam etmektedir.

Her üç program için en geç 9 Eylül 2019 tarihine kadar ilgili paydaslarimizin proje basvurularini bekliyoruz. Basvuru sahiplerine simdiden basarilar diliyoruz ve gösterecekleri ilgiden dolayi tesekkür ediyoruz. Bu üç Proje Teklif Çagrisinin ve OKA tarafindan verilecek toplam 34 milyon liralik hibe desteginin bölgemizde faydali sonuçlara ve hayirlara vesile olmasini diliyorum.”

 

Sayin Valimiz konusmasina “Bu toplantimizda ayrica, uygulanmakta olan fizibilite destegi, teknik destek programi ve devam eden güdümlü projelerimizin uygulama süreçleri ile dört ilimizde bulunan Yatirim Destek Ofislerimizin çalismalari da ele alinacaktir. Elbette varsa yasanan aksakliklara iliskin alinmasi gereken tedbirler de görüsülecektir.” seklinde devam etti.

 

Valimiz Sayin Mustafa Çiftçi sözlerini “bu toplanti vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantimiza katilan Sayin Valilerimize, Belediye Baskanlarimiza, Il Genel Meclisi Baskanlarimiza, Ticaret ve Sanayi Odasi Baskanlarimiza katilim ve desteklerinden dolayi bir kez daha tesekkür ediyoruz. Ayrica, ev sahipliginden dolayi Sayin Tokat Valimize ve Belediye Baskanimiza tesekkür ediyor ve Kalkinma Ajansi Yönetim Kurulu toplantimizin bölgemiz için hayirlara vesile olmasini diliyoruz.” diyerek sonlandirirken; toplanti gündem maddelerinin görüsülmesi ile sona erdi.

 

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA