OKA EV SAHIPLIGINDE TÜRKIYE KENEVIR SEKTÖRÜ 1. BULUSMASI DÜZENLENDI

Tarim ve Orman Bakanligi, Samsun Valiligi, Samsun Büyüksehir Belediyesi, Ondokuz Mayis Üniversitesi, Vezirköprü Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi, Samsun Ticaret Borsasi, MÜSIAD Samsun Subesi,  Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA), Samsun Tarim ve Orman Il Müdürlügü ve Karadeniz Tarimsal Arastirma Enstitüsü isbirligi ile düzenlenen “Türkiye Kenevir Sektörü Birinci Bulusmasi” etkinligi 26 Haziran 2019 tarihinde gün boyu süren çalismalarla Ajansimiz  hizmet binasinda gerçeklestirilmistir. 

 

Samsun Valimiz Sayin Osman Kaymak’in katilimiyla düzenlenen etkinlige, Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Mustafa DEMIR, Ondokuz Mayis Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet KURAN, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AYDIN, Vezirköprü Belediye Baskani Ibrahim Sadik EDIS, Samsun Il Tarim ve Orman Müdürü Nail KIRMACI, Genel Sekreterimiz Mevlut Özen, Karadeniz Tarimsal Arastirma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar AK ve Samsun ilinden basta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden çok sayida kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kurulusu temsilcisi katilim saglamistir.

 

Etkinligin ilk bölümünde Genel Sekreterimiz Mevlut ÖZEN’in selamlama konusmasinin ardindan OMÜ Kenevir Arastirmalari Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim AYTAÇ  tarafindan gerçeklestirilen açilis konusmasinda kenevir sektörünün dünya, ülke ve Samsun’daki mevcut durumu hakkinda bilgiler verilirken; MÜSIAD üyesi Soner MESE sektörle ilgili tematik sunumu gerçeklestirilmistir.

 

Ardindan gerçeklestirilen protokol konusmalari çerçevesinde Ondokuz Mayis Üniversitesi Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Mehmet Kuran, kenevir deyince Türkiye’de ilk akla gelen üniversitenin OMÜ oldugunu ve bunun uzun zamandir üniversite bünyesinde yürütülen bilimsel çalismalar neticesinde olustugunu aktarmis; Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydin ise son 6 ayda kenevir ile ilgili gelismelerden sonra Türkiye’nin ekonomik bagimsizligi noktasinda ilk adimin Samsun’dan atilacagini kaydetmistir.

 

Kenevir sanayisinin islenmesi noktasinda yapilacak olanlari anlatan Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Mustafa Demir da yaptigi konusmasinda, “Sanayi alanlarinin olusturulmasi gerekiyor. Vezirköprü’de bu alan olusuyor. Vezirköprü’nün disinda su anda yatirim olmasa da hazir sanayi parsellerimiz var. Asil üretim sanayisinin Vezirköprü’de olusmasi için gerekli çalismamiz su anda neticelenmek üzere.” seklinde görüslerini ifade etmistir.

 

Samsun Valimiz Sayin Osman Kaymak bulusmanin ne kadar önemli oldugunu ve Samsun’un bir tarim sehri oldugunu vurgulayarak konusmasinda sunlari dile getirmistir:

“Samsun yillardir ovalariyla Türkiye’nin bir gida deposudur. Süphesiz tarim konusu çok genis bir alan ama kenevir çok daha farkli bir alan. Kenevir tarimin ötesinde endüstride kullanilacagi alanlarla Türkiye’yi gerçekten büyük bir gelismislik düzeyine çikaracak, istihdama büyük katki saglayacak, ihracati artiracak ve ülkemizin gücüne güç katacak bir üründür. Ama süphesiz, bunu bütün dünyadaki gelismeleri iyi takip ederek, diger ülkeleri kendimize rakip görerek onlarla rekabet edecek sekilde endüstriyi ve sanayii kurmak durumundayiz. O anlamda da MÜSIAD ve sektör temsilcileri alani takip ederek gelismeleri iyi izleyip buna göre endüstriyi kurmamiz gerekiyor. 2013 yilinda kenevir ekimi Samsun’da 19 dekara kadar düsmüstü. Biz buradan Vezirköprü Narlisaray’daki üretici kardeslerimizi çok tesekkür ediyoruz. Onlarin gayretleri ile kenevir tohumu yok olmadi. Su çok önemli, tohumu üretecegiz. Su an bin dekar kadar üretim yapiliyor. Bu önümüzdeki yillarda 10 bin dekara çikacaktir. Çünkü arazilerimiz üretim için çok uygun. Illa da Samsun’da üretim yapmak zorunda degiliz. Biz bu isin sanayisini, endüstrisini kurdugumuz zaman bu üretim diger illerde de yapilacaktir. Arz talep meselesi. Biz keneviri isleyecek tesisleri Samsun’da kurdugumuz zaman diger illerde üretim yapsin. Ama bu isin merkezi Evliya Çelebi’nin de bahsettigi gibi Samsun olmali. Samsun’da bunun için çok uygun araziler var. Biz samsun olarak önderlik yapmaya devam edecegiz. Biz hep beraber bütün kurumlarimizla birlikte bu ise inandik ve bir ekip ruhu içerisinde çalismaya devam ediyoruz. Vakit kaybetmeden rantabl, verimli ve akilci çözümler üretmemiz lazim. Çok acele etmeden, çok da geç kalmadan akilci, planli ne yapacagini bilen insanlarla ekip içerisinde çalisacagiz.” 

 

Türkiye Kenevir Sektörü Birinci Bulusmasi’nin ögleden sonraki bölümünde sektörle ilgili 6 adet çalistay masasi olusturularak daha detayli çalismalar gerçeklestirilmistir. Tarim, tekstil, ilaç/kozmetik, enerji/komposit, gida/yem ve selüloz/insaat masalarinda sektörün ilgili alanlarinda sorunlar, çözüm önerileri ve isbirligi/proje fikirleri tartisilmistir.  

 

Ögleden sonraki sektörel çalistaylarin tamamlanmasinin ardindan etkinligin ilk günü sona ermistir. Etkinligin ikinci gününde ise katilimcilarla birlikte Vezirköprü ilçesine saha ziyareti düzenlenmistir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA