TOKAT’TA EKOLOJI VE GASTRONOMI TURIZMI ETKINLIGI DÜZENLENDI

Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Ekoloji ve Gastronomi Turizmi Bulusmasi”  20-24 Haziran 2019 tarihleri arasinda Tokat’ta gerçeklestirildi.

 

Tokat Valiligi koordinasyonunda, Tokat Il Kültür Turizm Müdürlügü ve Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) katkilariyla, TravelShop Turkey tarafindan düzenlenen etkinlik Tokat Dedeman Otel’de B2B görüsmeler ile basladi.

 

Etkinligin açilis konusmasini gerçeklestiren Tokat Valisi Dr. Ozan Balci, kentin ekoloji ve gastronomi turizmi açisindan önemli bir potansiyele sahip oldugunu söyledi.

 

Tokat’ta turizmin “Göze, gönle ve damak zevkine” hitap ettigini söyleyen Valimiz Ozan Balci sözlerine söyle devam etti: “Ben bunlari, ilin valisi oldugum için söylemiyorum. Objektif olarak görüp yasadigim için söylüyorum.

Bizim kültürde bir misafir etmek bir de agirlamak vardir. Ikisi de farkli kavramlardir aslinda. Misafir etmenin içinde biraz mecburiyet ve gereklilik olabilir. Tokat’ta ise agirlama vardir. Agirlama bütün benligi ve kültürü ile gönlünü açmak demektir. Tokat konuklarini misafir etmez agirlar. Bu özelliginin de Tokat’in turizmde önemli bir avantaj olduguna inaniyorum.

Diger yandan sizlere ev sahipligi yapmaktan Tokatli hemserilerim adina büyük mutluluk duyuyorum. Organizasyonu gerçeklestiren Kültür ve Turizm Il Müdürlügü, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi, Dedeman Otel ve TravelShop Turkey’in sahibi Murtaza Bey’e tesekkür ediyorum”

 

Türkiye’deki turizm çesitliligini çogaltmak ve 12 aya yayabilmek adina sektör adina çok önemli görülen etkinlige, dünyanin birçok farkli ülkesinden 100’e yakin, Gastronomi ve Ekolojik etkinlikleri yapan Tur Operatörü ile Türkiye’deki Ekolojik ve Gastronomi temali turizm firmalari ayrica tüm Turizm Sivil Toplum Kuruluslari ücretsiz olarak katilim sagladi.

 

Etkinlik kapsaminda firmalarin aralarinda yaptiklari B2B görüsmelerin ardindan, Tokat sehir turu gerçeklestirildi. Dalindan meyve-sebze toplayip birlikte Tokat Yöresine uygun yemekler pisirip bu bölgenin dogasini, kültürünü ve tarihini yerinde görme sansi elde eden katilimcilar Tokat’in kültür ve dogasina hayran kaldiklarini belirterek, Tokat’ta olmaktan dolayi çok mutlu olduklarini dile getirdiler.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA