ORTA KARADENIZ KALKINMA AJANSI 2019 YILI TEKLIF ÇAGRISI ILANI

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA), 2019 Yili “Turizmin Gelistirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapi Yatirimlarina Mali Destek Programi”, “Kirsal Kalkinma ve Tarimda Dönüsüm Mali Destek Programi” ve “Mesleki ve Teknik Egitimin Gelistirilmesi Mali Destek Programi”ni, ilan etmistir.

 

Bu programlarla saglanacak toplam 34 Milyon TL’lik kaynakla bölgesel kalkinmaya yönelik planlama ve uygulama faaliyetleri; hizli, saglikli, sürekli ve sürdürülebilir kalkinma hareketini, yerel ve bölgesel aktörlerin etkin oldugu katilimci bir anlayisla yürütmek üzere, yerel aktörler ile merkezin isbirliginin gelistirilmesi ve bölge illeri olan Amasya’nin, Samsun’un, Çorum’un ve Tokat’in ulusal ve uluslararasi ölçekte rekabet üstünlüklerinin artirilmasi hedeflenmektedir.

 

Mali destek programlarinin duyurulmasi amaciyla Amasya, Çorum, Samsun, Tokat il ve ilçelerinde bilgilendirme ve egitim toplantilari planlanmis olup, açilis toplantisi Amasya Valisi ve OKA Yönetim Kurulu Baskani Sayin Dr. Osman Varol’un katilimiyla 17 Haziran 2019 tarihinde Amasya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde saat 10.30’da gerçeklestirilmistir.

 

Toplantiya Amasya Belediye Baskani Mehmet Sari, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmaci, protokol üyeleri ve OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen de katilim saglamistir.

 

“709 projeye 162 Milyon TL hibe destegi”

Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol açilis toplantisinda yaptigi konusmasinda söyle konusmustur:

 

“2009 yilinda faaliyetlerine baslayan Ajansimiz kuruldugu günden bugüne mali destek programlari kapsaminda 709 projeye 162 Milyon TL hibe destegi saglamistir. Faydalanicilarin da sagladigi es finansmanda dikkate alindiginda 2009 yilindan bu yana uygulanan projelerle 314 Milyon TL yatirim gerçeklestirilmistir. Ajans sagladigi mali desteklerle bölgede ekonomik, sosyal ve mekânsal kalkinmayi desteklerken bölgemizde kurumsal kapasitenin gelismesi ve kurumlar arasi isbirliginin güçlendirilmesine de katki vermektedir.” 

 

Sözlerine, mali destek programlarinin amaçlarini özetleyerek devam eden Vali Varol, proje teklif çagrisinin ve OKA tarafindan verilecek toplam 34 Milyon TL’lik hibe desteginin bölgemizde faydali sonuçlara ve hayirlara vesile olmasini dileyerek konusmasina son vermistir.

 

Toplantida OKA Genel Sekreteri Sayin Mevlut Özen de yaptigi sunumla teklif çagrisi döneminde proje basvurusu yapmak isteyen, proje hazirlama asamasinda olan kurum ve kuruluslara ilan edilen programlarin amaçlari ve öncelikleri, destek tutarlari, uygunluk kriterleri, basvuru sekli, yapilacak islemler ve OKA’nin destekledigi projeler hakkinda detayli bilgi vermis ve katilimcilarin sorularini yanitlamistir.

 

Il bilgilendirme toplantilari 18 Haziran 2019 tarihine kadar Tokat, 19 Haziran 2019 tarihinde Çorum ve 21 Haziran 2019 tarihinde Samsun illerinde devam edecek. Böylece programlara sunulacak projelerin hazirlik sürecinde potansiyel basvuru sahipleri aydinlatilacaktir. Öte yandan, Teklif Çagrisi’na yönelik ilçelerde yapilacak bilgilendirme toplantilari ve proje hazirlama egitimlerine iliskin bilgilere Ajansin resmi internet sitesi www.oka.org.tr’den ulasilabilmektedir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA