OKA 2018 YILI FAALIYET RAPORU YAYINDA

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) olarak  2018 yilinda yürüttügümüz çalismalara iliskin faaliyet raporunu yayimladik.  

 

Ajansimiz, 2018 yilinda bölgesinde mali ve teknik destek programlari, arastirma, analiz ve stratejik planlama çalismalari, egitim ve bilgilendirme faaliyetleri, kongre, konferans ve fuar gibi organizasyonlari yürütmüs; yatirim ve tanitim faaliyetlerini, kamu kurumlarini, üniversiteleri, sivil toplum kuruluslarini, yerel yönetimleri destekleyerek genis bir çerçevede faaliyetlerini devam ettirmistir.

 

“Turizmin Gelistirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapi Yatirimlarina Mali Destek Programi” ve “Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) Ortak Üretim Altyapisinin Iyilestirilmesi Mali Destek Programi” kapsaminda, 44 basarili projeyi sözlesmeye baglayarak Bölgeye saglanacak toplam 64 Milyon TL’lik yatirimin öncülügünü yapmistir.

 

Ayrica, 2018 yilinda Dogu Karadeniz Projesi Bölge Kalkinma Idaresi Baskanligi (DOKAP) ile isbirligi içerisinde yürütülmekte olan Yesil Yol Güzergâhindaki Kültür-Turizm ve Altyapi Yatirimlarinin Desteklenmesi Mali Destek Programi kapsaminda Samsun’da Ladik ve Vezirköprü’de iki adet projenin uygulanmasina baslamistir.

 

Ajansimiz destegiyle yil boyunca bölgede rekabet edebilme potansiyelini güçlendirecek ve öncü olabilecek, turizm, kirsal kalkinma alanlarinda yenilikçi ve farkli katma deger unsurlari içeren güdümlü proje çalismalarina devam edilirken, toplam tutari 16,1 milyon TL olan Amasya’nin onlarca yillik rüyasi “Yesilirmak Kauçuk Bendi, Rekreasyonel Alanlarin Olusturulmasi, Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelisim Projesi” de 2018 yilinda tamamlanmistir.

 

OKA 2018 yili Fizibilite Destegi Programi kapsaminda da 5 adet fizibilite projesi ile destek sözlesmesi imzalamis, bölgesel kalkinmanin önemli yapi taslarini olusturan beseri sermayenin gelistirilmesi ve kurumsallasma alanlarinda yürüttügü Teknik Destek Programi ile 32 projede yaklasik 1500 kisiye teknik egitimler saglamistir.

 

2018 yili, Ajansimizin 2018-2023 Dönemi Sektörel Eylem Planlari çalismasinin kamuoyu ile paylasip, uygulama asamasina geçtigi yil olmustur. Katilimci bir anlayisla, her sektörün ilgili kamu kurumu, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluslarinin da katildigi çalistay, yüz yüze görüsmelerde alinan bilgiler isiginda bölge üniversitelerinde görevli akademisyenler tarafindan kaleme alinan Eylem Planlari, kurumlarin yol haritasini ortaya koymustur.

 

OKA 2018 Yili Faaliyet Raporu’na www.oka.org.tr “Yillik Faaliyet Raporlari” alanindan ulasilabilmektedir.

 

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA