Mayis Ayinda Bin 919 Kisi Organlarini Bagisladi

SAMSUN Il Saglik Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Atatürk'ün Samsun'a çikisinin 100’üncü yili anisina düzenlenen ‘19 Mayis 1919 anisina 100’üncü yilda bin 919 organ bagisçisi’ kampanyasinin hedefine ulastigini söyledi.

 

Kampanya kapsaminda Atakum Ilçe Saglik Müdürlügü koordinasyonunda hastaneler, kislalar, polis okulu, alisveris merkezleri ve sehir merkezinde halkin rahat ulasabilecegi alanlarda açilan stantlarda 19 Mayis tarihine kadar halkin organ bagislari kayit altina alindi.

 

Kampanya hakkinda bilgi veren Samsun Il Saglik Müdürü Dr.Ögr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Il Saglik Müdürlügümüz ve Atakum Ilçe Saglik Müdürlügümüz isbirligiyle hem milli mücadelemizin 100’üncü yilinda böyle anlamli bir kampanya yapmak hem de organ bagisi konusunda farkindalik olusturmak için ‘19 Mayis 1919’un Anisina 100. Yilda 1919 organ bagisçisi’ kampanyasini Mayis ayi itibariyle baslatmistik. Sevinerek söylemek istiyorum ki 19 Mayis tarihi itibariyle halkimizin büyük destegi, müdürlügümüz ve Atakum Ilçe Saglik Müdürlügümüz çalisanlarinin özverili çalismalariyla milli mücadelemizin 100’üncü yilinda kampanyada hedeflenen bin 919 organ bagisçisi hedefine ulastik” dedi.

 

Türkiye’deki organ naklindeki en büyük sikintinin organ bagisinin azligi oldugunu belirten Oruç, “Organ bagisini artirip, bu konudaki toplum duyarliligi korumak Saglik Il Müdürlügümüzün en önemli hedefleri arasindadir. Herhangi bir nedenle organ yetmezligine giren hastalarin tek geçerli ve saglikli tedavi yöntemi organ naklidir. Türkiye’de yaklasik 30 bin kisi herhangi bir organ ve dokuya ihtiyaci olarak beklemektedir ve bu hastalarimizin bir yil içinde yaklasik 2 bin 500’ü ihtiyaçlari olan organ bulunamadigi için hayatlarini kaybetmektedir. Biz de bu kampanyada oldugu gibi bu konuda, toplumsal farkindalik olusturmak, organ bagisini artirmak için yil boyu çalismalarimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda 2019 yili ilk 5 aylik dönemde ilimizde 20 bin kisiye organ bagisi ve organ nakli konularinda egitim verildi. Bu çalismalarimiz sonucunda 19 Mayis 2019 tarihi itibariyle Samsun’da organ bagisçisi sayisi 18 bin 326’dir. Bu anlamli kampanya vesilesiyle organ bagisinda bulunmak, bir hayat kurtarmak isteyen tüm Samsunlulari Il Saglik Müdürlüklerine, devlet hastanelerine, özel hastanelere, Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezimize, Toplum Sagligi Merkezlerine, Aile Sagligi Merkezlerine organ bagisinda bulunmak üzere davet ediyorum” diye konustu. https://www.cnnturk.com/yerel-haberler/samsun/mayis-ayinda-bin-919-kisi-organlarini-bagisladi-997885

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA