Bu Proje Ile Buzagi Ölümleri En Aza Indirilecek

Samsun'da hayata geçirilen “Buzagi Can Sütü” isimli proje kapsaminda süt tozu üretilerek, buzagi ölümlerinin en aza indirilmesi amaçlaniyor. 

 

Samsun Büyüksehir Belediyesi tarafindan hazirlanan ve Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) tarafindan yüzde 75 oraninda finanse edilen, 3 milyon 984 bin TL bütçeli "Buzagi Can Sütü Projesi" 2017 yilinda hayata geçirildi. Buzaginin hayatta kalmasi için ilk 8 saat içerisinde canli agirliginin yüzde 10 miktarinda bu sütten alip, bagisiklik sistemini harekete geçirmesi gerekiyor. Buzagi kayiplarin çogunun bu ilk sütün kaliteli ve dogru verilemediginden kaynaklandigi uzmanlar tarafindan ortaya konuldu. Büyüksehir Belediyesi, Ondokuz Mayis Üniversitesi, Yesilirmak Havzasi Kalkinma Birligi, Amasya, Tokat, Çorum ve Samsun Il Yetistirici Birlikleri, Il Tarim ve Orman Müdürlükleri ile beraber uygulanan proje ile erken buzagi ölümlerinin en aza indirilmesi ve hayvancilikta karliligin artirilmasi hedefleniyor. 

 

Proje kapsaminda, 19 Mayis ilçesi Dereköy mevkisinde atil durumda olan bir okul binasinin tadilati yapilarak zengin agiz sütü (kolostrum) ikamesinin süt tozu seklinde üretilecegi, Türkiye’de ilk olacak bir tesis kuruldu. Konu ile ilgili 6 ay süren bir AR-GE çalismasi sonucunda hazirlanan teknik sartname ile kolostrum kurutucusunun ihalesi yapildi.

 

Tesiste kullanilan makine düsük sicaklikta tozlastirma islemi yapan makine. Proje dahilinde yapilan kolostrum kurutucu makinesi yüzde 100 yerli üretim olup, bu konuda Türkiye’de ilk yapilan makine olma özelligi tasiyor. Makinenin test üretimi yapildi, kurutma sonucu Kolostrum sütünde önem arz eden immunoglobulin proteinlerinde kayip orani dünya literatürlerinde kabul edilebilir limitlerin çok altinda degerler elde edilerek, makinenin üretimi basari ile gerçeklestirildi.   Bundan sonraki asamada teknik personeller ve çiftçilere egitimler verilmesi planlaniyor. http://www.corumhakimiyet.net/guncel/bu-proje-ile-buzagi-olumleri-en-aza-indirilecek-h9992.html

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA