60 Bin Ögrenci Sanal Ortamda Samsun'u Ziyaret Etti

Samsun Doga Koleji ögrencileri, Atatürk'ün Samsun'a ayak bastigi tarihi günün 100. yili serefine, Kurtulus Savasi'nin ilk adimlarinin atildigi kongre binalarini sanal ortamda modelledi. 19 Mayis günü Samsun'a gelemeyen 60 bin ögrenci, tarihi mekânlari sanal dünyada ziyaret etme firsati elde etti. 

 

Samsun Doga Koleji ögrencileri tarafindan hazirlanan MineCraft EDU projelerine bir yenisi daha eklendi. 1 ayi askin süredir proje üzerinde çalisan Doga Koleji Samsun Kampüsü ortaokul ögrencileri Mert Topaloglu, Isil Onuk, Beren Kurt, Kadir Akyüz, Veysel Ayberk Atli, Ayberk Sahin ve Emir Saglam, Atatürk'ün Samsun'a çikisinin 100. yilini anmak için Milli Mücadele'nin önemli adimlarinin atildigi kongre binalarini sanal ortama aktardi.

 

MineCraft EDU projeleri kapsaminda yürütülen çalismada ziyaret edilen bölgeler arasinda; Atatürk silueti, Bandirma Vapuru, Havza Genelgesi Binasi, Amasya Genelgesi Binasi, Erzurum Kongre Binasi, Sivas Kongre Binasi, 1. TBMM Binasi, Anitkabir ve Amisos Tepesi yer aliyor. Minecraft EDU'da tasarlanan dünyalar arasinda ayni gün içerisinde en fazla ziyaret edilen evren olan proje, dünya rekoru kirmaya hazirlaniyor.

 

Proje koordinatörlügünü yapan Doga Koleji Samsun Kampüsü Kodlama ve Robotik Ögretmeni Nazli Aydin, "Ögrencilerimiz teknoloji üretirken tarihsel hafizasi güçlü bireyler olarak yetisiyor. 19 Mayis Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayrami'nda Samsun'a gidemeyen, Anadolu'nun her bir kösesindeki 60 bin ögrenci, sanal ortamda tarihi mekanlari ziyaret etti. Birebir ölçüleri ile sanal ortama aktarilan 7 konum tüm Doga Koleji ögrencileri tarafindan gezilebilecek" dedi.

 

"Teknolojiyi kullanarak üretiyoruz"

Doga Koleji Bilisim ve Egitim Teknolojileri Ilkokul ve Ortaokul Kademe Yöneticisi Muammer Özkan, teknolojiyi kullanarak Türkiye tarihi yolculugu yaptiklarini ifade ederek, "Atatürk'ün bundan tam 100 yil önce Samsun'da karaya çiktigi o ilk adimla baslayan Milli Mücadele yolculugumuza bugün, teknolojiyi kullanarak tüm ögrencilerimizle birlikte ayni anda çikiyoruz. Atatürk'ün de bizden istedigi gibi, bir taraftan tarihimize sahip çikarken, diger taraftan teknoloji üretmeye ve teknolojiyle üretmeye devam ediyoruz" dedi.

 


Ögrenciler kendi sanal dünyalarini olusturuyor

Doga Koleji Kodlama ve robotik dersinde ögrencilerin gerçeklestirdigi MineCraft Edu projeleri ile fark olusturmaya devam ediyor. Önemli gün ve haftalarda, müfredat ile paralel ilerleyerek sanal dünyalarini olusturan ögrenciler, gelecegin önemli bireyleri olarak yetisiyor. Ögrenciler, kendi sanal dünyalarini olustururken, Minecraft kod bloklarinin yani sira kodlamadan da faydalaniyor. https://www.haberler.com/60-bin-ogrenci-sanal-ortamda-samsun-u-ziyaret-etti-12062288-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA