SAMIKAD Baskani Münevver Ugurlu; Artik Kadini Konusmaliyiz

SAMIKAD Baskani Münevver Ugurlu, Ülke nufusunun diger yarisi olan kadinin is gücüne katkisi yatsinamayacagini. Ülke genelinde kadinin egitimden is gücüne katilimi her yil artsa da ortalamanin çok altinda oldugunu belirtti.

 

Cumhuriyetin 100. Yilinda Ülkemizin yari nufusunu kadin olmasi, Mustafa Kemal Atatürk'ün bir çok Ülkeden çok daha önce kadina seçme ve seçilme hakki verdigini belirterek, "Biz kadinlarin Ülkemizin sürdürülebilir gelismisligi için var gücümüzle çalismak, is gücüne katilim saglamak zorundayiz." dedi.

 

Sehit ve gazilerimizi minnet ve sükranla aniyorum

Samsun Is Kadinlari Dernegi (SAMIKAD) yönetim kurulu Baskani Münevver Ugurlu, 19 Mayis Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayrami nedeniyle yayimladigi mesajinda 19 Mayis'in Türk milleti adina büyük bir anlam ifade ettigini kaydederek, "19 Mayis Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayrami'ni kutluyor, basta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslari olmak üzere tüm sehit ve gazilerimizi minnet ve sükranla aniyorum" dedi.

 

GELECEK NESILLER IÇIN ROL MODEL

SAMIKAD'in Orkasifed Federasyonu'na ve Turkonfed Konfederasyonu'na bagli kadinlarin is hayatina aktif katilimi için çalisan gönüllü bir kadin dernegi oldugunu belirten Münevver Ugurlu, hedeflerinin, Gelecek nesilleri yetistirebilmek, rekabet piyasasinda varlik gösterebilmek, rol modellerin çogalmasini saglamak, kiz çocuklarin küçük yastan itibaren en iyi sekilde egitim görerek meslek sahibi olmalarini ve is hayatina kadin-erkek degil insan olarak beceri ölçüsünde atilmalarini saglamak oldugunu belirtti.  

 

KADINLARIN IS GÜCÜNE KATKISI YATSINAMAZ

Iyi örneklerin çogalmasi gerektigini ifade eden Ugurlu, "Örf adet geleneklerimize yakisan birlik-beraberlik içinde sorumlulugumuzla sevgi-saygi ile, çocuklarimizin egitimine destek vererek, güç birligiyle 21.yüzyilda ekonomik dengeden bahsetmeliyiz. Ülke nufusunun diger yarisi olan kadinin is gücüne katkisi yatsinamaz. Gerek bölgemiz gerekse ülke genelinde kadinin egitimden is gücüne katilimi her yil artsa da ortalamanin çok altindadir." dedi.

 

ARTIK KADINI KONUSMALIYIZ

Samsun ve Bölgesinin konumuna dikkat çeken SAMIKAD yönetim kurulu Baskani Münevver Ugurlu, "Bölgemiz cografi konum itibariyla yer alti yer üstü kaynaklarimiz, degerlerimiz, tüm ulasim kanallarimiz ile çok zengin bir bölgedir.. Öncelikle bölgesel kalkinmamizda, bölgemizdeki kadinlarimiz en az bir egitim düzeyini tamamlayan kadinlarin orani %83,6 kiz çocuklarinda okullasma orani mennunluk oraninda artmaktadir. Bu oranlarin belli seviyeye gelmesi için kadin erkek degil artik kadini konusmaliyiz." dedi.

 

Turkonfed Birlesmis Milletler Kadin Birimi

Samikad, Orkasifed Federasyonuna ve Turkonfed Konfederasyonuna bagli kadinlarin is hayatina aktif katilimi için çalisan gönüllü bir kadin dernegi oldugunun altini çizen Ugurlu, "Amacimiz Is kadinlarini cinsiyet esitligi haklarina erisimi için çalisip belli orana geldiginde is insanlari olarak devam edilmesidir. Sürdürülebilir kalkinma hedeflerinde kadinin rolü zirve sonuç bildirgesinde, ''kadinlarin is hayatina aktif katilimi Ülkemizin kalkinmasina oldugu kadar demokrasisine de katki saglar'' denilmistir. Turkonfed Birlesmis Milletler Kadin Birimi ve Birlesmis Milletler Kalkinma Programi isbirligi ile düzenlenen zirvede su maddeler yer almistir: 

 

·         Toplumsal cinsiyet esitligi esas olmali, 

·         Kadin çalisan kotasi konulmali, 

·         Kadin girisimcilerin desteklenmesi tesvis edilmeli,

·         Dogum borçlanmasi primleri devlet tarafindan ödenmeli,

·         Çocuk bakim hizmetleri ve kres yardimi SGK kapsamina alinmalidir,

·         Kadin ve aile dostu isletmelerin sayisi artirilmali, 

·         Bakim sigortasi olusturulmali, 

·         Nitelikli bakim personeli yetistirilmeli,

·         Esit ise esit ücret uygulamasi hayata geçirilmeli,

·         Kadinlarin mesleki ve teknik egitim almalari saglanmali,

·         Kadinlarin egitim hayatinda devamliligi için yasal mevzuatlar devreye alinmali,

·         Toplumsal zihniyet degisimi ve dönüsümü için adimlar atilmali,

·         Çocuk gelin sorunu, rol model kadinlarin sayisi artirilmalidir.

Bu maddelerdeki konularin ele alindigini ve çalismalarin devam ettigini belirtti. 

"Dünyada 24 saat ticaret yapildigindan dolayi zaman kaybedemeyiz." ifadesini kullanan Münevver Ugurlu; "Biz kuruldugumuzdan bu yana Samsun da paneller düzenliyor ve is alanlarinda basarili kadinlarimizi konusmaci olarak davet ediyoruz. Mentörlük çalismamizla girisimci kadinlarimizin sürdürülebilir olmalari için birlikteyiz. OMÜ-SAMIKAD sanayi isbirligi ve ögrencilerimizle sanayi de teknik gezi düzenliyoruz, amacimiz, gerçek staj imkani ile ögrencilerimizin mezun olduklarinda branslarina hakim  olacak ve hayata 1-0 önde baslamis olacaklardir." dedi. 

 

SÜRDÜRÜLEBILIR ISTIHDAM IÇIN

Kalkinma Ajansi OKA nin destegiyle Girisimci kadinlarin ürettikleri ürünlerin markalasma, e-ticaret yolunda ilerlemeleri için egitimler verdiklerini belirten Ugurlu, "Belediyelerimiz, Ticaret Odamiz; KOSGEB destekli Iskur is plani egitimlerimiz devam ediyor; Valiligimiz nezdinde Milli Egitim, Aile Politikalar Il Müdürlügü, SGK ve gönüllü destekçilerimizle birlikte küçük yaslardan itibaren insan olma, üretici girisimci olmalari için birlikte çalismalarimiz sürüyor. Kadinlarimizin sürdürülebilir istihdami, egitimleri için AB projemiz ''yerel STK' larda hibe programi, gelecege köprü is kadinlari için katilimci yönetim projesi'' ile üretici, girisimci kadinlarimizin yanindayiz, girisimci kadinlarin sürdürülebilir istihdami için tamamen gönüllü olarak çalismalarimiz hiz kesmeden devam edecektir." dedi.

 

Samsun Is Kadinlari Dernegi (SAMIKAD) Baskani Münevver Ugurlu, 19 Mayis Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayrami nedeniyle yayimladigi mesajinda, "Atamizin , Samsun'umuz da ilk adim atisi 19 Mayis 1919-ve nice nice 100 yillara gururla..." dedi. https://www.kapsamhaber.com/ekonomi/samikad-baskani-munevver-ugurlu-artik-kadini-konusmaliyiz-h54171.html

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA