Samsun'da 19 Mayis’in Heyecani Dorukta!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kurtulus Mücadelesi'ni baslatmak üzere 19 Mayis 1919'da ilk adimi attigi Samsun'da, milli mücadelenin ilk mesalesinin yakilisinin 100’üncü yil dönümü heyecani yasaniyor. Bir asirlik tarihin izlerini tasiyan Tütün Iskelesi, Bandirma Müze Gemisi ve Kurtulus Yolu ziyaretçi akinina ugruyor.

 

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtulus Mücadelesi'ni baslatmak için 18 silah arkadasiyla birlikte Bandirma Vapuru'yla 19 Mayis 1919'da Samsun'a gelisinin 100’üncü yil dönümü coskusu yasaniyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulusuna giden yolda ilk adimin atildigi tarihin yil dönümünde Samsunlular, 19 Mayis Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayrami kutlamalarina günler öncesinden basladi. Atatürk’ün kurtulus yolunda attigi adimlarin izleri ise 100 yil sonra kentte yasatilmaya devam ediyor.

 

 

BANDIRMA VAPURU'NUN BIREBIR KOPYASI

Atatürk ve silah arkadaslarinin Samsun’a geldigi Bandirma Vapuru’nun birebir kopyasi Bandirma Müze Gemisi’ni her yil yaklasik 600 bin kisi ziyaret ediyor. 2003 yilinda yapilan gemi, 2005 yilindan bu yana 'müze gemi' olarak hizmet veriyor. 35 bin metrekarelik Milli Mücadele Açik Hava Müzesi’nin içinde yer alan Bandirma Müze Gemisi'nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kisisel esyasinin da yer aldigi 189 eser sergileniyor. Müzede en dikkat çeken eserlerin basinda ise Atatürk'ün L. Nagant marka beylik tabancasi geliyor. Deri kilifi ile birlikte teshir edilen 121 yillik E8668 seri numarali tabancanin Türk Silahli Kuvvetleri tarafindan 2006 yilinda müzeye verildigi belirtildi. Müzede Atatürk’e ait fotograflar, 1870'li yillarda yapilmis duvar saati, telefon, cetvel pergel, Atatürk’ün kendi el yazisinin yer aldigi metinler ve kiyafetleri de yer aliyor.

 

 

SAAT ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKTIGI 08.00’I GÖSTERIYOR

Geminin kamara bölümünde ise Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayi'ndaki yatak odasinin birebir kopyasi yer aliyor. Yine bu bölümde Atatürk ve silah arkadaslarinin balmumu heykelleri bulunuyor. Bu alanda yer alan tarihi saat ise Atatürk’ün Samsun’a çiktigi ani saat 08.00’i gösteriyor. Milli Mücadele Açik Hava Müze alaninda ise Milli Mücadele Aniti'nin yaninda Atatürk ve 18 silah arkadasini temsil eden 19 bayrak ve 19 mesale yer aliyor. Kurtulus Savasi'ni anlatan 68 metrelik 300 parçadan olusan seramik rölyefin bulundugu alanda ayrica Çanakkale Savasi’ni da anlatan bir rölyef daha bulunuyor. Müzede ayrica Çanakkale ve Kurtulus Savaslari'nda sehit olmus bin 200 Samsunlu askerin adlarinin bulundugu bir bölüm de yer aliyor. Türk Yildizlari’na ait 1972 yapimi F5 uçagi da burada sergileniyor. Ayrica alanda Kurtulus Savasi'nda kullanilan iki top, Çanakkale Savasi’nda kullanilan 4 mayin da teshir ediliyor. 

 

 

ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A AYAK BASTIGI ILK NOKTA

Atatürk ve silah arkadaslarinin kentte karaya çiktigi nokta olan Tütün Iskelesi de binlerce ziyaretçiyi agirliyor. 19 Mayis 2009’da Bandirma Gemisi seklinde yeniden yapilan Tütün Iskelesi’nde Atatürk silah arkadaslari ve onlari karsilayanlarin balmumu heykelleri bulunuyor. Tütün Iskelesi’nden, Atatürk’ün kaldigi o günkü Mintika Palas Oteli bugünkü Gazi Müzesi’ne kadar uzanan yol, Samsun Büyüksehir Belediyesi tarafindan ‘Kurtulus Yolu’ haline getirildi. 45 metre genisliginde ve 400 metre uzunlugundaki yol üzerinde Atatürk ve 18 arkadasini temsilen süs havuzlari ve sol kenarda da seramik rölyefler bulunuyor.

 

 

KURTULUS YOLU’NUN ORIJINAL GÜZERGAHI ORTAYA ÇIKARILDI

Öte yandan Atatürk'ün Bandirma Vapuru ile Samsun'a gelisinin ardindan milli mücadeleyi baslatmak için ilk olarak 25 Mayis 1919'da Havza ilçesine, ardindan da 12 Haziran 1919'da Amasya'ya ulastigi güzergah için 4 yil önce proje hazirlandi. Atatürk'ün milli mücadeleyi baslatmak üzere Samsun kent merkezinden Amasya'nin Suluova ilçesine kadar gittigi 98 kilometrelik 'Kurtulus Yolu'nun o dönemki ruha uygun hale getirilmesi için çalisma yapildi. Osmanli arsivlerindeki belgelerden ve 1957 yilina ait karayollarini gösteren haritalardan yararlanarak yapilan çalismalar sonucunda 'Kurtulus Yolu'nun orijinal güzergahi belirlendi. Orijinal yolun korunmasi, güzergahin o dönemin kosullarina uygun hale getirilmesi için projeler hazirlandi. Samsun Büyüksehir Belediyesi'nce yürütülen çalismalarda 'Kurtulus Yolu'nda o dönem kullanilan kara tasitlari, sis çanlari, kilometre taslari güzergaha konuldu. Yol üzerinde bulunan tarihi köprüler ve diger yapilar restore edildi. Kurtulusa giden yolda adim adim bu yolu izlemek isteyen yüzlerce kisi kente gelerek bu güzergahi kullaniyor. https://www.samsunhaberhatti.com/haber/samsunda-19-mayisin-heyecani-dorukta/193635

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA