Çorum'da Bugday Rekoltesinde Ciddi Artis Bekleniyor

Çorum'da 208 bin hektar bugday ekim alani bulunan, bu alandan geçen yil 515 bin ton ürün elde edildigini belirten Il Tarim ve Orman Müdürü Orhan Sari, bu yil iklim sartlarinin mevsim normallerinde seyretmesi ve yagislarin uzun yillar yagis ortalamalarinin üzerinde olmasi sebebiyle rekoltede ciddi anlamda bir artis beklediklerini söyledi.

 

Çorum'da yagis durumu ekim döneminden bu güne kadar 381,4 kilogram olup uzun yillar ortalamasina göre toplamda 60 kilogram yagis fazlasi oldugunu kaydeden Il Müdürü Orhan Sari, Iklim sartlari ve yagis durumu açisindan bir sikinti olmayip bitki gelisimlerinin geçtigimiz yilin ayni dönemine göre çok daha iyi durumda oldugunu belirtti.

 

2019 yilinda yaklasik 285 bin hektar alanda hububat ekimi yapildigini ve bu alanlardan dekara yaklasik 50-60 kilogram verim artisi beklendigini hatirlatan Orhan Sari, "Rekolte beklentisinde yagislarin etkisi büyük olsa da yapilan egitim çalismalari ve etkin bir sekilde yürütülen süne kimil mücadelesi çalismalarinin da katkisi bulunmaktadir. Bizim için verim kadar kalitede önemlidir. Bunun için bugdaya zarar veren süne ve kimil zararlilari, pas ve yaprak lekesi hastaliklariyla mücadele konularinda üreticilerimizin bilinçlenmesine önem gösteriyoruz. Bugdayda kaliteyi yükselterek üretiminde söz sahibi olan ülkelerle rekabet edebilirligimizi arttirmayi hedefliyoruz. Bu yil ürün taban fiyatlarinin hasat döneminden önce açiklanmis olmasi, verilen fiyatin tatmin edici olmasi üreticiler tarafindan memnuniyetle karsilanmistir." dedi.

 

Sektörde Ziraat Odalari, Ticaret Borsasi ve üretici birlikleri gibi tüm paydaslarla birlikte hareket ederek tarimsal üretimde söz sahibi olan bir kent olmayi hedeflediklerini anlatan Il Müdürü Sari, 2018-2019 üretim sezonunun tüm üreticilere hayirli ve bereketli olmasi diledi. https://www.haberler.com/corum-da-bugday-rekoltesinde-ciddi-artis-12071858-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA