Çorum OSB’yi Gelecege Tasiyacak 10 Parametre

Turkishtime ve Halkbank’in organize sanayi bölgelerinde gerçeklestirdigi ‘Ortak Akil Toplantilari’nin 14.’sü Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde (Çorum OSB) yapildi.  Prof. Dr. Ercan Gegez'in moderatörlügünde düzenlenen toplantida, Çorumlu sanayiciler ile Çorum OSB'nin potansiyelleri, sorunlari ve alinmasi gereken önlemler masaya yatirildi.

 

 

Çorum OSB Ortak Akil Toplantisi’na; Altinbas Üniversitesi Rektör Danismani ve toplanti moderatörü Prof. Dr. A. Ercan Gegez, Çorum Vali Yardimcisi Recep Yüksel, Çorum TSO Baskani ve Çorum OSB Yönetim Kurulu Baskan Vekili Çetin Basaranhincal, Halkbank Perakende Bankaciliktan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Mustafa Çödek, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, ÇOSIAD Baskani Hayri Samli, Gazel Degirmen Makineleri Yönetim Kurulu Baskani, Makina ve Enerji Endüstriyel Çözümler Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Altikardes, Alapala Makina Yönetim Kurulu Baskani Ismail Alapala, Dura Makina Genel Müdürü Macit Çubuk, Tez Oksijen Sanayi Genel Müdürü Malik Battal, Ünal Yem Sanayi Yönetim Kurulu Baskani Muharrem Sariaslan, Duduoglu Çelik Döküm Sanayi Yönetim Kurulu Baskani Mustafa Duduoglu, Armor Isi Transfer Sanayi Genel Müdürü Mücahid Ahmed Köksal, Ugur Grup Yönetim Kurulu Baskani Ugur Barlik ve Turkishtime Yönetim Kurulu Baskani Filiz Özkan katildi.

 

ANADOLU’YU KARADENIZ’E BAGLAYAN KÖPRÜ: ÇORUM OSB

Günümüzde 138 farkli ülkeye ihracat yapan isletmelerimizin yogunlastigi bir merkez olan Çorum OSB’de, 16 farkli sektörde yaklasik 114 firma faaliyetini sürdürüyor. Çorum OSB, alt ve üst yapi yatirimlari, sundugu hizmetler, 5. tesvik bölgesindeki yatirim desteklerinden yararlanmasi, cazip arsa fiyatlari ve uygun ödeme vadeleriyle yatirimcilar için önemli bir firsat merkezi. Çorum OSB’nin son yillarda daha tercih edilebilir bir konuma gelmesinde; kentin Dogu Karadeniz’i Anadolu’ya baglayan yol üzerinde bulunmasi, yapim ya da proje asamasindaki yollarin ve demiryolunun ulasim açisindan kolaylik saglayacak olmasi, makine sanayi basta olmak üzere uzmanlik düzeyinde sanayi kültürünün varligi, her sektöre yönelik gelisme gösteren lojistik hizmetler ve üretimler, ticarete konu olan tarimsal ve sinai ürünlerdeki çesitlilik, sermaye birikimi, egitim ile is dünyasi arasinda güçlü baglarin kurulmasi gibi faktörler etkili.

 

ÇORUM OSB’YI GELECEGE TASIYACAK 10 PARAMETRE

Toplantida, hizla degisen küresel rekabet kosullarinda Çorum OSB’nin gelecekte de gücünü koruyabilmesi ve potansiyellerini ortaya koyabilmesi için bölge sanayicilerinin katilimlariyla asagidaki 10 parametrede görüs birligine varildi.

 

 

DEMIRYOLU ACIL IHTIYAÇ

Çorum’un devletten en acil talebi demiryolu. Özellikle ürünlerin nakledilmesi ve dünya pazarindaki rekabette kentin gücünü artirmak adina bu ihtiyacin karsilanmasi, Çorumlu sanayici açisindan çok önemli. Merzifon havalimaninin desteklenmesi veya Çorum’a havaalani yapilmasi da kentin gündeminde hemen ikinci sirada geliyor. Bu ihtiyaçlarin karsilanmasi, giderek ihracata yönelen Çorum’a büyük bir avantaj kazandiracak.

 

 

SAMSUN LIMANI ISLER HALE GETIRILEBILIR

Samsun’da bir liman var ama Çorumlu sanayici deniz yolu tasimaciligi yapacagi zaman ürünlerini Istanbul’a götürmek zorunda kaliyor. Samsun limaninin neden çalismadigi arastirilip, sorunlarinin tespit edilerek çözülebilmesi için girisimlerde bulunulmali. Samsun limaninin isler hale getirilip, Çorumlu sanayicinin buradan yararlanabilmesinin yolu mutlaka açilmali.

 

 

EGITIM SORUNUNU DEVLET ÇÖZEBILIR

Ebeveynler ve gençler okul seçimlerinde bilinçli hareket etmiyor. Çocugun kapasitesi, yetenekleri ya da is sahasi, piyasa kosullari gibi etmenler bu seçimlerde dikkate alinmiyor. Ülkemizde hedefe yönelik olmayan, amaci belirlenmemis bir egitim sistemi var. Bu haliyle egitim sistemimizden verimli sonuçlar almak mümkün degil. Konuyla ilgili devlet özel ve acil çözümler gelistirmeli.

 

 

EPDK’NIN FIYAT POLITIKASI DEGISMELI

EPDK’nin son politikalari sonucu ortaya çikan enerji maliyetleri, bu enerjiyi imalatinda yogun olarak kullanan firmalar üzerinde çok ciddi bir baski olusturmakta. Her ay degisen enerji fiyatlari söz konusu. Firmalar üretim yaparken ileriye dönük bir maliyet planlamasi yapamaz halde. EPDK’nin enerji fiyatlarini daha istikrarli bir seyir üzerine oturtmasi gerekiyor.

 

 

ÇORUM’DA TEKNOLOJIK SIÇRAMA IHTIYACI

Teknolojik anlamda Çorum sanayisi gelismislik sendromunun zirvesine ulasti ve tikandi. Bu esigi atlayabilmesi için kamunun destegi gerekiyor. Konya’da bunun bir örnegi yasandi. Konyali 24 girisimci ile Aselsan, 250 milyon dolar sermayeli ortak bir silah fabrikasi kurdu. Savunma sanayisinin Ankara’da öbeklenmis olmasi zaten stratejik olarak yanlis. Teknolojik anlamda bir siçrama yapilabilmesi için bu tür bir kamu yatirimi Çorum’a da kazandirilmali.

 

 

KAYIT DISIYLA MÜCADELE SART

Türk sanayicisi küresel rekabette ilerleme kaydedebilmek için bir yandan maliyetlerle, teknolojik gelismelerle, verimlilikle, sevkiyat sorunlariyla ugrasirken, diger yandan da haksiz rekabetle bas etmeye çalisiyor. Haksiz rekabet gelismeyi ve markalasmayi sabote ediyor. Bu çerçevede kayit disiligin acilen önlenmesi ve devletin bu konuda daha sert önlemler alarak, haksiz rekabeti önlemesi gerekiyor.

 

 

TESVIK UYGULAMALARI

Tesvik uygulamalari kapsam olarak daha verimli olacak sekilde düzenlenebilir. TOBB’un veya SIAD’larin görüslerine kismen deger veriliyor ama yereldeki görüsler çok ciddiye alinmiyor. Özellikle sektörel bazli tesviklerde Anadolu’nun çok önemsenmedigi görüsü hakim. Görüslerine kulak verilmesini arzu eden Çorumlu sanayici, tesvik konularinda pozitif ayrimcilik beklentisi içinde.

 

 

TOKI, FABRIKA BINASI DA YAPMALI

10 yil vadeyle konut alinabiliyor, yakin gelecekte bu daha da uzatilacak gibi görünüyor. Ama sanayi yatirimina 6 yildan daha fazla bir bina finansmani yapmak mümkün degil. Bu vadeler genisletilmeli, sanayicinin üzerinden bu yük alinmali. TOKI gibi kamu kurumlari, gayrimenkul yatirim ortakliklari tarafindan bu binalar yapilabilir, sanayici de kira öder gibi 15-20 yil bedelini ödeyerek, binayi üzerine geçirebilir.

 

 

TICARI ALACAKLARIN TAHSILI

Türkiye’de ticari alacaklarin tahsil garantisi tam olarak yok. Devlet son dönemde bununla ilgili bir alacak sigortasi çözümü gelistirmis olsa da rakamlar ve oranlar yeterli degil. Çünkü alacagin ancak küçük bir kismi karsilanabiliyor. Ödeme evraklarinin güçlendirilmesi lazim. Buna ragmen bir kayip ya da batak olursa da bunun bir dayanisma sistemi veya sigorta sistemi içinde telafi edilecegi bir çözüm üretilmeli.

 

 

ÇORUM DAHA CAZIP KILINMALI

Çorumlu sanayici belli bir büyüklügün üzerine çiktiginda, yapisal organizasyon sorunlariyla karsilasiyor. Çorum’da bu süreci yönetebilecek profesyonel yeteri kadar yok. Üniversiteden mezun olmus yeni çalisanlarla da bunu yapma sansi bulunmuyor. Çorum’da, bilgi ve tecrübesi olan yetismis insanlari kente getirecek, o ihtiyaçlari karsilayacak bir ortam yaratmaya ihtiyaç var. http://www.corumhakimiyet.net/guncel/corum-osbyi-gelecege-tasiyacak-10-parametre-h9967.html

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA