Oguz Adasi Ile Bölgenin Ekonomik Kalkinmasinin Saglanmasi Hedefleniyor

Kizilirmak üzerindeki en büyük barajlardan olan obruk Baraji'nin kenarina kurulacak oguz adasi ile bölgenin ekonomik kalkinmasinin saglanmasi hedefleniyor.

 

Çorum'un Oguzlar ilçesindeki Obruk Baraji'nin kenarina kurulacak Oguz Adasi, spor tesisleri, engelsiz kamp alani ve kafeteryadan olusuyor.

 

1 milyon 719 bin liraya mal olmasi beklenen Oguz Adasi Projesi'nin 758 bin lirasi, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansinin (OKA) Turizm ve Organize Sanayi Bölgelerine Mali Destek Programi kapsaminda hibe destegi ile karsilanacak.

 

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Oguzlar Kaymakam Vekili Muhammed Furkan Tuna ve Oguzlar Belediye Baskani Muzaffer Yildirim, proje için yer teslimi protokolünü imzaladi.

 

Alkan, protokol töreninde yaptigi konusmada, ekonomik yönden dezavantajli durumdaki Obruk Baraji civarinin, Oguz Adasi Projesi ile kalkinacagini söyledi.

 

Proje ile Obruk Baraji ve civarinin sahip oldugu dogal zenginliklerin tespit edilerek turizme kazandirilmasini hedefledigini dile getiren Alkan, "Çorum'un zengin biyolojik çesitliliginin ortaya çikartilmasi, Obruk Baraji'nin su ürünleri açisindan degerlendirilmesi ve sürdürülebilir hale getirilmesi, bölgenin gizli kalmis dogal güzelliklerin ve biyolojik çesitliligin ortaya çikarilmasina önemli katkilar saglayacagina inaniyorum." dedi.

 

Bölgenin su sporlari açisindan da ayri bir potansiyele sahip oldugunun altini çizen Alkan, "Burada su sporlari ile ilimizde yapilmayan uygulamalari hayata geçirerek farkli alanlarda gelisim saglamayi hedefliyoruz. Amacimiz egitsel faaliyetlerimizi ilgili alanlarda uygulamali egitimler yaparak bölgeyi ulusal ve uluslararasi spor müsabakalarini yapilir hale getirmek." diye konustu.

 

Afrika Büyük Elçi Esleri Toplulugundan Çorum'a "inceleme" ziyareti

Afrika Büyük Elçi Esleri Toplulugu (ASHOM) Baskani Fatou Conteh, Çorum Belediye Baskani Halil Ibrahim Asgin'i makaminda ziyaret etti.

 

Conteh, ziyarette yaptigi açiklamada, belediyenin kadinlarla ilgili yaptigi çalismalardan etkilendigini söyledi.

 

Kadinlara yönelik projeler konusunda karsilikli is birligi yapmak için Çorum'u ziyaret ettiklerini belirten Conteh, ülkeler arasi iletisimi ve dayanismayi artirmak amaciyla yaptiklari proje kapsaminda Çorum Belediyesi Kadin Kültür ve Sanat Merkezlerine 5 overlok, 5 dikis makinesi hediye ettiklerini kaydetti.

 

Asgin ise dünyaya barisin, sevginin ve hosgörünün kadinlarla gelecegine inandigini belirterek, "Kadin emeginin oldugu yerde, kadinin elinin degdigi yerde güzel isler ortaya çikiyor. Tabi bizim engelli egitim merkezimizle ve kadin kültür merkezlerimizle ilgili katkilarinizi biliyorum. Bu nedenle de sehrimiz adina ve engelli kardeslerimiz adina kalbi sükranlarimi sunuyorum. Sizleri tekrar Çorum'da görmek isteriz." dedi.

 

Ziyaretin ardindan Veli Pasa Kadin Kültür ve Sanat Merkezi ve Sanat Sokagi'ni gezen ASHOM Baskani Conteh ve heyeti, ardindan Engelli Egitim ve Rehabilitasyon Merkezinin Bahabey Çamligi'nda Dünya Engelliler Haftasi dolayisiyla gerçeklestirdikleri etkinliklere katildi.

 

Çorum'da okul çevreleri "sigarasiz alan" ilan edilecek

Çorum'da Milli Egitim Müdürlügü ile Yesilay Dernegince hayata geçirilen "Yesil Rozet" projesi ile okul çevreleri "sigarasiz alan" ilan edilecek.

 

Ögretmen ve velilerin, ögrencilerin görüs alaninda, okul çevresinde sigara içmesini engellemek amaciyla hayata geçirilen projenin protokolü, Milli Egitim Müdürü Yahya Çoban ve Yesilay Dernegi Çorum Sube Baskani Türker Ejder tarafindan imzalandi.

 

Çoban, protokol töreninde yaptigi konusmada, projenin okullarda gönüllülük esasina göre uygulanacagini söyledi.

 

Projeye katilacak okullara "Yesil Rozet Berati" verilecegini belirten Çoban, "Okullar idareleri, tüm personelinin mutabakatini sagladiktan sonra ögrencilerin gözlem sahasina giren okulun yakin çevresini sigara kullanilmayan alan ilan edecek. Okul yakininda ve çevresinde sigara kullanilmamasi vatandaslarin da kullanmamasi için bilinçlendirme çalismalari yapilacak." dedi.

 

Yesilay Dernegi Çorum Sube Baskani Ejder ise projenin Türkiye'de ilk kez Çorum'da uygulanacagini bildirdi.

 

Proje sayesinde ögrencilerin okul çevresinde sigara içen kimseyi görmeyeceginin altini çizen Ejder, uygulamanin yayginlasmasiyla sigarayla mücadelede önemli mesafe alinacagini kaydetti. https://www.haberler.com/corum-dan-kisa-kisa-12059024-haberi/

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA