El Hareketiyle Kontrol Edilebilen Bomba Imha Robotu

Amasya'nin Gümüshaciköy ilçesinde lise ögrencisi Burak Atagür, el hareketiyle kontrol edilebilen bomba imha robotu tasarladi.

 

Hasan Coci Anadolu Lisesi 12. sinif ögrencisi Burak Atagür, matematik ögretmeni Beyhan Gündüz danismanliginda, TÜBITAK 4006 Bilim Fuari kapsaminda, kodlama yaparak basit el hareketiyle kontrol edilebilen bomba imha robotu gelistirdi.

 

Eldivene yerlestirilen kablosuz iletisim cihazi, cep telefonu ve ivme sensörleri sayesinde baglanti kurulan oyuncak araçtan yapilan robot, el hareketleriyle ileri, geri, saga ve sola hareket ettirilebiliyor.

 

Mini bomba imha robotunun bazi parçalarini kendi imkanlariyla üreten Atagür, destek saglanmasi halinde robotunu gelistirmeyi planliyor.

 

Atagür, AA muhabirine yaptigi açiklamada, süpheli paketlerin ve zararli maddelerin, operatörün taktigi eldivenle uzaktan el hareketi yardimiyla çalisan robot sayesinde etkisiz hale getirilebilecegini söyledi.

 

Operatörün taktigi eldivendeki sensörler sayesinde el hareketlerinin bire bir robota iletildigini aktaran Atagür, "Robot, el hareketlerini uygulayarak istenilen seye daha hizli ve güvenli müdahaleyi sagliyor. Destek bulabilirsem robota kamera ve sanal gerçeklik gözlügü eklemeyi düsünüyorum. Bu sayede robotu kullanan operatör, ne kadar uzakta olursa olsun istedigi yeri rahatlikla görerek cisimlere daha iyi sekilde müdahale edebilir." diye konustu.

 

Gündüz de ögrencisinin güzel bir proje gelistirdigine isaret ederek "Bu tür projeler, firsat verildiginde ögrencilerin neler basarabileceginin göstergesi. Biz de elimizden geldigince ögrencimize destek vermeye çalisiyoruz." dedi. https://www.haberler.com/el-hareketiyle-kontrol-edilebilen-bomba-imha-12078287-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA