Samsun 133 Bin Ton Çeltik Üretimiyle Türkiye 2'incisi

Tarim ve Orman Il Müdürü Nail Kirmaci, Samsun'un 133 bin 221 ton çeltik üretimi ile Türkiye'de 2'inci sirada oldugunu söyledi.

 

100. Yilda Çeltik Tarimi Paneli Samsun'un Bafra ilçesinde düzenlendi. 19 Mayis 1919'un 100. yili kutlamalari kapsaminda düzenlenen panelde Türkiye'nin çeltik ve pirinçte ithalatçi bir ülke konumunda olmasina ragmen özellikle 2000 yilindan sonra uygulamaya konulan tarimsal politika ve desteklemelerle üretimde ciddi artis yasandigina dikkat çekildi.

 

Panelin açilis konusmasini yapan Il Tarim ve Orman Müdürü Nail Kirmaci, "Türkiye'de 2002 yilinda 60 bin hektar alanda çeltik ekimi yapilirken, bu alanin 2017 yilinda 109 bin 505 hektara çikmistir. 2002 yilinda 360 bin ton olan çeltik üretimi, 2017 yilinda 900 bin tona varmistir. Ülkemizdeki pirinç tüketimi de yillar içinde artis göstermistir. 2000'li yillarin baslarinda 550 bin ton olan pirinç tüketimi, günümüzde 750 bin tona ulasmistir" dedi.

 

"Samsun çeltik üretiminde Türkiye 2'incisi"

Samsun'un ve Bafra'nin çeltik üretiminde önemli noktada yer aldigini ifade eden Nail Kirmaci, "2018 yilinda 180 bin 564 dekar alanda 133 bin 221 ton çeltik üretimi gerçeklestirilmistir. Samsun, çeltikte ekim alani ve üretim miktarina göre ülkemizdeki tüm iller arasinda ikinci siradadir. Ilimizde çeltik üretimi 8 ilçede, 146 köyde, 3 bin 401 çiftçi ailesi tarafindan gerçeklestirilmektedir. Bafra Ovasi'nda yer alan 19 Mayis, Bafra, Alaçam ve Yakakent ilçeleri ile Çarsamba Ovasi'nda bulunan Çarsamba, Terme, Tekkeköy ve Salipazari ilçelerimiz çeltik tarimi için uygun alanlardir. Üretimin yüzde 86,7'si Bafra Ovasi'nda gerçeklestirilmektedir. Türkiye'de çeltik üretiminde ilk 15 ilçeye bakildiginda birinci sirada Edirne - Ipsala, ikinci sirada Samsun – Bafra ilçesi geliyor. Alaçam 13, Terme 15'inci sirada yer almaktadir. Samsun ilinin bitkisel üretim degeri içinde çeltigin payinin yaklasik yüzde 13,6 oldugu söylenebilir. Ilimizde sertifikali çeltik tohumu üretimi de gerçeklestirilmektedir. 2016 yilinda en yüksek miktarda 265 ton, 2018 yilinda da 72 ton sertifikali çeltik tohumu üretimi gerçeklestirilmistir" diye konustu.

 

Iki oturumdan olusan panelin ilk kisminda; Samsun Il Tarim ve Orman Müdürlügü Bitkisel Üretim ve Bitki Sagligi Sube Müdürü Lale Baykal, "Samsun Il Tarim ve Orman Müdürlügünün Çeltik Çalismalari", Karadeniz Tarimsal arastirma Enstitüsü'nden Dr. Rasim Ünan, "Bölgemizde Çeltik Üretiminde Sorun Olan Önemli Hastaliklar", Trakya Tarimsal Arastirma Enstitüsü'nden Dr. Halil Sürek, "Ülkemizde Çeltik Tarimi ve Çesit Gelistirme Çalismalarinda Elde Edilen Gelismeler" konulu sunumlarini gerçeklestirdiler.

 

Ikinci oturumda ise Ondokuz Mayis Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hüsrev Mennan, "Çeltikte Yabanci Ot Mücadelesi", Ondokuz Mayis Üniversitesi'nden Dr. Ögr. Gör. Hasan Akay, "Tüketilen Pirinçlerin Kalitesi", Ege Üniversitesi'nden Ögr. Gör. Okan Ceylan, "Çeltigin Anadolu'daki Tarihsel Yolculugu" ile son olarak da Ondokuz Mayis Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ismail Sezer'de "Bölgemizde Çeltik Yetistiriciliginde Karsilasilan Sorunlar ve Çözümleri" konulu sunularini yaptilar.

 

"100. Yilda Çeltik Tarimi Paneli" katilimcilara plaket verilmesi ile sonlandirildi

OMÜ Bafra Sevket Asçi Turizm Fakültesi Hanife Asçi Konferans Salonu'nda Il Tarim ve Orman Müdürlügü tarafindan düzenlenen panele, Samsun Vali Yardimcisi Ibrahim Avci, Bafra Kaymakami Ahmet Adanur, Bafra Ziraat Odasi Baskani Osman Tosuner, TMO Samsun Sube Müdürü Derya Sahinler, TKDK Samsun Il Koordinatörü Bülent Turan, Bafra Tahil Üreticileri Birligi, çevre illerden özellikle Çorum ve Çankiri'dan katilimcilarla Samsun'da çeltik tarimi yapan çiftçiler katildi. https://www.haberler.com/samsun-133-bin-ton-celtik-uretimiyle-turkiye-2-12008948-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA