Çorum'da Karabugday Ekimi Yapildi

Çorum'da 25 dekarlik alana karabugday ekildi.

 

Tarim ve Orman Bakanligi Egitim Yayin Dairesi Baskanligi tarafindan uygulamaya konulan "Tarimsal Yeniliklerin Yayginlastirilmasi Yayim Projeleri" kapsaminda Laçin ilçesinde karabugday ekimi yapildi.

 

Proje Koordinatörü Ahmet Günes, ekim öncesi Laçin Belediyesi toplanti salonunda üreticilere karabugday yetistiriciligi ilgili bilgi verdi.

 

Türkiye'de karabugday üretimi ve tüketiminde hizli bir artis oldugunu belirten Günes, söyle konustu:

"Ekonomik bakimdan gelismis, refah seviyesi yüksek toplumlarda geçen yüzyil içinde bir yandan insanlarin bedensel etkinliklerinin, diger yandan tüketilen ekmek ve diger hububat ürünlerinin miktarinin önemli düzeyde azalarak, bireylerin gereksinim duyduklari günlük enerjinin büyük kismini et, yag ve seker içerigi yüksek gidalardan saglamaya baslamalari sismanlik, kalp ve dolasim rahatsizliklari, diyabet ve bagirsak hastaliklari gibi bazi hastaliklarin artmasina ve yayginlasmasina yol açmistir. Bu hastaliklara karsi önlem olarak diyetlerin dikkatle seçilip düzenlenmesi ve günlük diyetlerde lif içerigi yüksek gidalarin bulundurulmasi önerilmektedir. Bu amaçla üzerinde durulan ve saglikli gidalara olan ilginin ve bilincin artmasiyla karabugday önemi son yillarda daha da artan bitkilerden bir tanesidir."

 

Egitimin ardindan proje kapsaminda üretim yapacak üreticilere ait 25 dekar alanda kurulan demonstrasyon parsellerinde karabugday ekimi gerçeklestirildi. https://www.haberler.com/corum-da-karabugday-ekimi-yapildi-12001226-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA