350 Yillik Tarihi Konak Yeniden Hizmete Açildi

Bogazkale Kaymakamligi tarafindan 2011 yilinda yapilan ve Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi tarafindan mali destek saglanan 350 yillik tarihi Dulkadirogullari Konagi proje ile restore edilerek yeniden hizmete açildi. 

 

Bir süre Hitit Üniversitesi Hitit Uygarligi Uygulama ve Arastirma Merkezi olarak hizmet veren ve 2019 yilinda Üniversitenin konaklari bosaltmasinin ardindan Bogazkale Kaymakamligi yeni bir proje hazirlayarak konaklari turizme kazandirmayi hedefledi.

 

Halk Egitim Merkezi Müdürlügünde faaliyet gösteren kurslarda üretilen yöresel el sanatlari ürünleri sergi ve satis yeri ile kafeterya ve kahvalti salonu olarak hizmet verecek. Bogazkale Halk egitim merkezi müdürlügünde kurs gören kadinlar kendi üretmis olduklari ürünleri 350 yillik tarihi konakta satarak ekonomik gelir elde ediyorlar.

 

Bogazkale Kaymakami Yunus Ataman, "Su an yaklasik 350 yillik geçmisi olan Dulkadiroglullari Konagi'nin bahçesindeyiz. Konagimiz haremlik ve seramlik olmak üzere iki bölümden olusuyor. 2011 yilinda Kaymakamligimiz tarafindan yapilan bir projeyle restorasyonu tamamlanmis. Bizde yeni yapmis oldugumuz projelerle burayi Bogazkale turizmine tekrar kazandirmayi planliyoruz. Bogazkale ilçemiz tarihi ören yerlerine de ev sahipligi yapmasi hasebiyle güçlü bir turizm potansiyeline sahip fakat biz ilçe merkez ve köylerimizde yasayan vatandaslarimizin bu turizm potansiyelinden yeterince ekonomik fayda temin edemediklerini müsahede ettik. Bu durumu degistirmek adina öncelikle Halk Egitim merkezimizdeki kurslarimizi daha faal hale getirerek sadece Hitit figürlerinden olusan el emegi ürünler üretmeye basladik. Yaklasik 4 aylik bir çalismadan sonra bu ürettigimiz el emegi ürünleri burada gördügünüz tarihi konagimizda sergilemeye basladik" dedi.Burasi sürekli açik bir magaza seklinde olacak diyen kaymakam Ataman, "Fakat sadece el emegi ürünler degil köylerimizde yasayan vatandaslarimizin da ürettikleri organik tarim maddelerini gida maddelerini sunabilecekleri bir zemin olacak ayni zamanda. Ramazan ayindan sonra gerekli hazirliklari tamamladiktan sonra burada organik köy kahvaltilarinin da verilebilecegi bir zemin olusturmaya çalisiyoruz. Bunu da tamamladigimiz takdirde insallah ilçe merkez ve köylerimizdeki kadin girisimcilerimizin kendilerini ifade edebildikleri ürettikleri ürünleri sergileyebilecekleri bir mecra olacak burasi. Simdiden 50'ye yakin kadin kursiyerimiz ekonomik gelir elde etmeye basladilar. Bu olumlu durumun artarak devam etmesi ümidindeyiz. Ilçemizle ilgili tüm projelerimizde bizden destek ve tecrübelerini esirgemeyen Çorum valimiz Mustafa Çiftçi’ye öncelikle sükranlarimi ifade ediyorum. Bu projelerimizde emegi geçen tüm mesai arkadaslarima da tesekkür ediyorum" seklinde konustu.

 

Halk Egitim Müdürü Riza Güleçyüz ise "Kaymakamligimizin baslatmis oldugu projenin artik sonuna geldik. Artik ekonomik boyutundayiz. 350 yillik tarihi konagi Halk Egitim Merkezimize tahsis ettiler onlara tesekkür ediyoruz. Biz de kursiyerlerimizin yapmis oldugu ürünlerimizi burada sergileyerek hem yerli hem de yabanci turistlerimizi burada misafir etmek istiyoruz" ifadelerini kullandi.

 

Dulkadirogullari Beyligi, Elbistan ve Maras merkezli genis bir bölgeye hükmettigi dönemlerde, birçok sehri imar etmis, önemli eserler birakmislardir. 1515 yilinda Yavuz Sultan Selim tarafindan yikilisindan sonra, Anadolu’nun farkli bölgelerine dagilan Dulkadiroglu hanedani mensuplari gittikleri yerlerde atalarindan önemli izler tasiyan eserler yapmaya devam etmislerdir.

 

Bu eserlerden bir tanesi de 1664 yilinda Çorum’un Bogazkale ilçesinde insa edilen Dulkadirogullari Konagi. Dulkadirogullari soyundan gelen Dölarslan ailesine ait olan konak Osmanli döneminde insa edilmis olsa da Dulkadirogullari ismiyle anilmaktadir. Agalarin Konagi olarak da bilinir.

 

8 bin metrekare alanda bahçe, haremlik, selamlik, firin ve hamam gibi bölümlerden olusan konak, korunmasi gerekli tasinmaz kültür varligi olarak tescil edilmistir. https://www.haberturk.com/corum-haberleri/68627998-350-yillik-tarihi-konak-yeniden-hizmete-acilditarihi-dulkadiroglullari-konagi-kadinlarin

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA