ORTA KARADENIZ ISBIRLIGI PLATFORMU (OKIP) TOPLANTISI

Ajansimiz danismanliginda ve koordinasyonunda olusturulan Orta Karadeniz Isbirligi Platformu (OKIP) kapsaminda, Isbirligi Platformu Toplantisi düzenlenmistir.

 

17 Nisan 2019 tarihinde Ajans Yönetim Kurulu Baskanimiz Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol baskanliginda, Amasya’da düzenlenen toplantiya HAVELSAN Is Ekosistemi Müdürü Yavuz Ekinci, Cumhurbaskanligi Savunma Sanayii Baskanligi Sanayilesme Daire Baskanligi Sube Müdürü Hüseyin Kiliç, Amasya TSO Baskani Murat Kirlangiç, OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen, OKA Amasya Yatirim Destek Ofisi Il Koordinatörü Erdin Güden, Dijiled Görüntü Teknolojileri Fabrika Müdürü Abdurrahman Karatas ve ilgili kurum kurulus temsilcileri katilim saglamistir.

 

2018 yili Kasim ayi içinde Dijiled Görüntü Teknolojileri firmasinin OKA personeli tarafindan ziyareti sirasinda Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illerinden mütesekkil TR83 Düzey II Bölgesindeki makine imalati, yazilim ve saglik sektörlerinde faaliyet gösteren isletmeler arasinda isbirligini gelistirmek, birbirlerini tanimalarini saglamak, ortak ihtiyaçlari ortak hareket ederek gidermek, tecrübe paylasiminda bulunmak, isletmeleri ihracata hazirlamak, savunma sanayi basta olmak üzere nitelikli alanlarda gerekli isbirligi ve lobi çalismalarini birlikte yürütmek ve dayanismayi artirmak amaciyla bir toplantinin yapilmasinin gerekliligi üzerinde fikir birligine varilmasiyla baslayan süreç; ilki 11 Aralik 2018 tarihinde Çorum’da, ikincisi 20 Subat 2019 tarihinde Samsun’da gerçeklestirilen toplantilarin ardindan, toplantiya katilan isletmeler arasinda karsilikli ziyaretlerin yapilmasi, bu firmalarin birbirlerine çok daha uygun maliyetlere ara mal üretebileceginin görülmesi ve çalismalarin kurulacak bir platform yapisi altinda yürütülmesine karar verilmesiyle birlikte Orta Karadeniz Isbirligi Platformu’nun (OKIP) kurulmasi ile devam etmistir.

 

OKIP bölgedeki üreticilerden olusmakla birlikte OKA, KOSGEB, HAVELSAN gibi bazi kamu kurum ve kuruluslarini da danismanlik/yönlendirme yapmasi amaciyla bünyesinde barindirmaktadir. Platform, hizmetlerini ücretsiz olarak sunmakta olup; herhangi bir üyeden herhangi bir ücret/aidat vb. talep etmemekte, tamamen gönüllü olarak çalisan bir yapiyi içermektedir. Hâlihazirda OKA Amasya YDO ile birlikte bu süreci Dijiled Görüntü Teknolojileri isletmesinin fabrika müdürü ve sürecin fikir babalarindan Abdurrahman Karatas gönüllü olarak yürütmektedir.

 

Platform üyeleri kendilerini temsilen bir baskan belirler ve baskan kendi yönetim ekibini seçerek il temsilcilerini olusturur. Platform yönetimi platform genel kuruluna karsi sorumlu olup, platformu islevsel kilmak için gerekli faaliyetleri ilgili kurum ve kuruluslarin da görüslerini alarak planlar ve icra eder.

 

Bu çerçevede isbirligini derinlestirmek, savunma sanayinin tedarik süreçlerini üyelerine tanitmak ve degisik sektörlerden de platforma yeni üyeler kazandirmak amaciyla 17 Nisan 2019 tarihinde Amasya’da 3.toplanti yapilmistir.

 

Toplantinin baskanligini yapan Valimiz Dr. Osman Varol; “Ülkemizde gerçeklestirmeye çalistigimiz üretim atagini verimli bir sekilde gerçeklestirebilmek için iletisim çok önemli. Kalkinma ajansimiz bu konuda çok önemli faaliyetler yürütmekte. Gerçeklestirilen bu toplantilarla birçok paydas bir araya gelerek güzel sonuçlar ortaya çikariyor. Bu toplantinin sonucunda da çok önemli sonuçlar çikacagina inaniyorum.

 

Amasya 4 adet sanayi bölgesiyle çok önemli, küresel ölçekte firmalara ev sahipligi yapiyor. Kendi alanlarinda “know how”a sahip firmalarimiz var. Bu toplantinin tekrar hayirli sonuçlar çikarmasini diliyorum. Amasya’miza hos geldiniz.” ifadelerine yer verdi.

 

Bu çerçevede söz konusu kurumlar OKIP temsilcisi Abdurrahman Karatas ile savunma sanayinin ithal ettigi ve yerlilestirmek istedigi ürün listelerini paylasmistir. Platform üyeleri bu bilgilere de erisim saglayabilecektir. Bölge illerinden yaklasik 40 isletme toplantiya katilim saglamistir. Platformun çalismalarina devam etmesi ve 4. toplantisini Tokat’ta yapmasi planlanmaktadir.

 

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA