REKABETÇI SEKTÖRLER PROGRAMI’NDA YENI ÇAGRIYA ÇIKILDI

25 Nisan’da Samsun Bilgilendirme Toplantisi Yapilacak

Avrupa Birligi ve Türkiye ortakliginda finanse edilen ve Bakanligimiz tarafindan yürütülen Rekabetçi Sektörler Programi, Türkiye’nin farkli bölgelerinde isletmelerin rekabet gücünü arttirmayi hedefleyen bir çati programdir.

 

Türkiye’nin 81 ilini de kapsayan yeni döneminde 2017 yilinin Nisan ayinda ilk çagriya çikilmisti. Bu çagri neticesinde destek almaya hak kazanan projelerin olgunlastirilmasi ve ihale süreçlerinin tamamlanmasina yönelik çalismalar devam ediyor.

 

Mevcut proje havuzunu gelistirmek amaciyla 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle ikinci proje teklif çagri süreci basladi ve bu çagri için yaklasik 50 Milyon Avroluk kaynak olusturuldu. Basvurular 29 Mayis 2019 saat 17:00’a kadar kabul edilecektir.

 

Proje gelistirmek isteyen kurum ve kuruluslara basvuru kosullari, atilmasi gereken adimlar, çagri kapsami ve proje seçim süreçleri konularinda detayli bilgi sunmak üzere Ankara, Istanbul, Izmir, Van, Samsun, Trabzon, Diyarbakir, Kayseri, Elazig ve Antalya’da çevre illeri de içerecek sekilde bilgilendirme toplantilari düzenleniyor. Ankara, Kayseri ve Istanbul ve Van’in ardindan 25 Nisan 2019 Persembe günü Samsun’da bir Bilgilendirme Toplantisi düzenlenecek. Toplanti 13:30 - 16:00 saatleri arasinda Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi Konferans Salonunda yapilacak.

 

Çagri neleri kapsiyor?

Ikinci çagrida “Arastirma – Gelistirme” ile “Yaratici Endüstriler” olmak üzere 2 baslik altinda proje teklifleri toplanacak. Bu çagri döneminde hazirlanacak projelerin süresi en fazla 30 ay olacak. Her türlü egitim ve danismanlik hizmeti (teknik destek) ile makine/ekipman, yazilim, veri tabani üyeligi gibi tedarik alimlari için de harcama yapilabilecek.

 

Arastirma- Gelistirme odakli projelerde “üniversite – sanayi” isbirligini kuvvetlendirmeyi hedefleyen proje tekliflerine öncelik verilecek. Bu baslik altinda Ar-Ge birikiminin ticarilestirilmesinin önünü açacak fikirlerin sunulmasi bekleniyor

Destek Miktari: 3.000.000 € - 8.000.000 €

Desteklenebilir Alim Türleri: Teknik destek ve Tedarik

Ortaklik: Zorunlu

Kimler basvurabiliyor? Üniversiteler, TGB’ler, TTO’lar, arastirma merkezleri (kamu), tasarim merkezleri (kamu), kalkinma ajanslari, is dünyasini temsil eden çati organizasyonlar, sektörel dernekler ve vakiflar.

 

Yaratici Endüstriler basligi altinda sunulacak olan proje tekliflerinin sektördeki eko-sistemi güçlendirmeye katki sunmasi bekleniyor. Ayrica yaratici ürün gelistirme çalismalari, benzer yapilar ile isbirligi kurulmasi, yaratici atölyeler ve tasarim merkezlerinin olusturulmasi gibi faaliyetler desteklenebilecek.

Destek Miktari: 2.000.000 € - 5.000.000 €

Desteklenebilir Alim Türleri: Teknik destek ve Tedarik

Ortaklik: Zorunlu

Kimler basvurabiliyor? Belediyeler, Üniversiteler, TGB’ler, TTO’lar, arastirma merkezleri (kamu), tasarim merkezleri (kamu), Kalkinma Ajanslari, is dünyasini temsil eden çati organizasyonlar, sektörel dernekler ve vakiflar.

 

Basvurular nasil yapilacak?

Teklif sunma asamalarina ve basvuru ölçütlerine iliskin bilgileri içeren çagri rehberleri ve Programla ilgili tüm detaylara rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr adresinden ulasilabiliyor. Proje teklifi sunmak isteyen kuruluslarin 29 Mayis 2019 saat 17:00’ye kadar basvurularini web sitesi araciligiyla elektronik sistem üzerinden yapmalari gerekiyor. Basvuru yapmayi planlayan kurum ve kuruluslar, sorularini 20 Mayis 2019 tarihine kadar rsp.cagri@sanayi.gov.tr adresine e-posta olarak iletebilir. Sorulara haftalik olarak web sitesi üzerinden toplu olarak yanit verilecektir.

 

Tarih:    25 Nisan 2019 Persembe

Saat:      13:30- 16:00 ( Kayit: 13.30; Toplanti Baslangiç Saati: 14.00)

Yer:       Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi Konferans Salonu (Yasar Dogu Cad. No: 62, Samsun Organize Sanayi Bölgesi, Tekkeköy SAMSUN)

 

Rekabetc¸i Sekto¨rler Programi

Proje Ofisi Iletisim : 0312 201 69 34

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

REKABETÇI SEKTÖRLER PROGRAMI NEDIR?

Rekabetçi Sektörler Programi, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birligi mali isbirligi anlasmasi çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanligi tarafindan yürütülen, yaklasik 800 milyon avroluk bir bütçeyi projeler araciligi ile kullandiran bir programdir. 2007 yilindan bu yana yürütülen Program ile Türkiye'deki bölgesel farkliliklarin dengelenmesi için KOBI'lerin rekabet gücünün artirilarak sosyal ve ekonomik kalkinma saglanmasi amaçlaniyor.

Programin, 2007-2013 yillarini kapsayan ilk döneminde yaklasik 520 milyon avro bütçeyle Hatay'dan Sinop'a, Mardin'den Yozgat'a 43 ilde büyük çapli yatirimlar hayata geçirildi. Bu dönemde KOBI'lerin altyapi ve teknoloji ihtiyaçlarini karsilayacak ortak kullanim atölyeleri ve üretim tesislerinin kurulmasi, yenilikçi teknolojilerle üretimin katma degerinin artirilmasi, finansa erisim ve turizm altyapisinin gelistirilmesini saglayan projelere mali kaynak aktariliyor.

AB-Türkiye mali isbirliginin yeni dönemi kapsaminda, 2014-2020 yillari arasinda hedef bölgesi tüm Türkiye olarak genislemis olan Rekabetçi Sektörler Programi, yenilikçilik ve AR-GE gibi alanlari da destek kapsamina alarak kalkinma hamlelerini daha genis bir cografyaya yaymayi planliyor.

Program ve desteklenen projeler hakkinda detayli bilgiye rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr adresinden ulasabilirsiniz.

 

 

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA