TOKAT BALLICA MAGARASI UNESCO DÜNYA MIRASI GEÇICI LISTESINDE

Tokat Valimiz Sayin Dr. Ozan Balci'nin himayelerinde Ajansimiz, Doga Koruma ve Milli Parklar Müdürlügü ile Tokat Il Kültür ve Turizm Müdürlügü isbirliginde yürütülen "Birlesmis Milletler, Egitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasi Listesi Yolunda Ballica Magarasi Projesi" kapsaminda gerçeklestirilen basvuru ile Ballica Magarasi UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne 2019 yilinda Türkiye'den giren tek miras alani olmustur.

 

Insanligin ortak miras alanlarini korumada uluslararasi isbirligi saglayan UNESCO, ayni zamanda üstün veya istisnai evrensel degere sahip olan bu alanlarin taninirligini da artirmaktadir. Ballica Magarasi, sahip oldugu parlak ve göz alici renk yaninda içerdigi kalsit olusumlarinin zenginligi, çesitliligi ve güzellikleri ile nadir bir jeolojik peyzaj olusturmaktadir. Ballica Magarasi'ndaki sira disi ve muhtesem sarkitlar (pirasa, parasüt, makarna, perdeli sarkitlar, damlataslar vb), bitisik sütunlarla birlikte, boyut, sekil ve renk çesitliliginin istisnai bir gösterimini saglarlar. Farkli formlardaki sarkitlari yaninda magara incileri, nadir rastlanmalari yaninda büyüklükleri ile de göz kamastiran sogan sarkitlari, iyi gelismis perde travertenleri, çökelme havuzlari bir bütün olarak görsel sistem olusturmaktadir. Bu sistem, Ballica Magarasinin, dünyada çok sik rastlanmayan, istisnai dogal güzelligini olusturmaktadir ve Magara olusumlari içinde Ballica'yi dünya ölçeginde özgün kilmaktadir.

 

Ballica Magarasi, sahip oldugu dogal olusum degerleri ile uluslararasi ölçekte önem arz eden bir alandir. Dünya Miras Listesi üstün evrensel deger tasiyan dogal alanlarin korunmasini saglamaktadir. Sözlesme kapsamina giren devletler, ulusal miraslarini listeye dahil ederek önemli dogal alanlarinin korunmasinda uluslararasi isbirligi ve yardim sisteminin içerisine girmis olurlar. Bu baglamda, halihazirda ulusal düzeyde Tabiat Parki ve Dogal Sit Alani statüleri ile korunan Ballica Magarasinin Dünya Miras Listesine girmesi alanin daha üst seviyede korunmasi ve sürdürülebilir kullanimini saglayacak ve "Dünya Mirasi" etiketini elde etmesi bölgesel ve ulusal düzeyde önemli prestij kazandiracaktir. Bu durum, ayni zamanda Ballica Magarasi ve dolayisiyla Tokat ilimiz için de uluslararasi taninirlik ve prestiji beraberinde getirerek turizm ve kirsal kalkinma alanlarinda önemli kazanimlar elde etmemizi saglayacaktir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA