Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Başladı

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretimine destek verilmesi amacıyla "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı" ilan edildi.

Program kapsamında makine, bilgisayar, elektronik, optik, elektrikli teçhizat, eczacılık, kimya ve ulaşım araçları sektörlerinde ürün listeleri ilan edilecek. Bu ürünlere ilişkin yatırımcı çağrılarına çıkılarak ve 300’den fazla ürün çeşidinin yerlileştirilmesi hedefleniyor.

 

Makine Sektörü Çağrısı

03 Ekim 2019 tarihi itibariyle yayımlanan "Makine Sektörü Çağrısı “ ile ilk uygulama makine sektöründe başlayacak.

Programı açıklayan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, “Kalkınma Ajanslarımız, illerinde makine sektörü alanında faaliyet gösteren firmalarla iletişime geçecek.” şeklinde bilgilendirme yaptı.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na başvurular, http://www.hamle.gov.tr internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak alınacak. Program başvuruları, ön başvuru ve kesin başvuru olmak üzere iki aşamada olacak. Başvurusu yapılan projenin Ar-Ge ihtiyacı varsa, bunun da başvuru kapsamında sunulması istenecek.

4 Ekim – 22 Kasım arasındaki ön başvuruda alınan bilgi ve belgeler detaylı bir incelemeye tabi tutulacak. Yatırım tutarı 10 milyon liranın üzerinde olan ve üretmeyi hedeflediği ürün Öncelikli Ürün listesinde yer alan projelerin kesin başvuru yapması istenecek. Kesin başvurular 12 Kasım ile 13 Aralık tarihleri arasında alınacak. Kesin başvuru sürecinde Ar-Ge ihtiyacı bulunan firmalar, TÜBİTAK desteklerine yönlendirilecek. Projenin niteliğine göre yatırımcılar KOSGEB destekleri, stratejik yatırım veya proje bazlı teşviklere başvuru konusunda bilgilendirilecek. Ayrıca firmaların, proje detaylarını içeren Proje Fizibilitesi Raporu’nu da elektronik olarak program portalına yüklemesi talep edilecek. Kesin başvuru tarihinden sonra, değerlendirme süreçleri başlatılacak.

 

 

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..