OKA- TurSEFF Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Yatırımlarının Finansmanı Seminerleri

Kaynak verimliliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünce, 2020 ile 2021 yılları için, Kalkınma Ajanslarının bölgelerinde ele alacakları tema konusu olarak belirlenmiştir. Ajansımız bu alanda, bölge gelişim planında da zikredildiği üzere, kümelenme, çevreye duyarlı üretim ve enerjiverimliliği gibi temel hususları dikkate alınarak,verimliliği esas alan rekabetçi üretim yapısının geliştirilmesineve endüstride dönüşümün sağlanmasına katkı vermeyi hedeflemektedir.Belirlenen hedeflere ulaşmak üzere, Ajansımızın 2021 yılı Çalışma Programı’nda “Kaynak Verimliliği”ne yönelik farkındalık eğitimleri ile kurumsal kapasite geliştirme faaliyetlerine yer verilmiştir.

Diğer yandan, ülkemizin katıldığı ikili veya çok taraflı uluslararası programlara ilişkin faaliyetlerin bölgede tanıtımını yapmak ve bu programlar kapsamında proje geliştirilmesine katkı sağlamak, kurumumuzun görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır. Bölgesel gelişmeye yönelik iç ve dış kaynaklı fonlar ve paydaşlarımızın bunların kullanımına ilişkin usûl ve esaslar konusunda bilgilendirilmesi önceliklerimiz arasındadır.

Bu amaçla, “Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF)” ile Ajansımız arasında, 2021 yılı içerisinde ortak faaliyetler yürütülecektir. TurSEFF, kamu ve özel sektör tarafından uygulanacak “Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği” yatırımları için finansman sağlamak üzere oluşturulmuş bir programdır. Program Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilmiş olup 2010 yılından bu yana Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenmektedir. Hibe desteğin yer almadığı program kapsamındayatırımcılar,uygunluk kriterlerini taşıyan söz konusu alanlardaki yatırım projeleri için anlaşmalı finansal kurumların kredi veya leasing araçlarına başvuru yapabilmektedir. Yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan bir ekip, yatırımcıların projelerini belirlemelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmakta ve onlara başarılı başvurular hazırlamaları için destek sağlamaktadır. Sağlanan bu teknik destek ücretsiz olup Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

Konuyla ilgili; Bölgemizde yer alan yerel yönetimlerin idari ekipleri, fen işleri, çevre, ulaşım, su ve kanalizasyon birimleri ile proje, finans birimi çalışanlarına, Bölgemizdeki OSB Müdürlüklerinin idari ekip ve personellerine ve yine Bölgemizdeki KOBİ’lerin yetkililerine yönelik olmak üzere, "Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Yatırımlarının Finansmanı Seminerleri" planlanmıştır. TurSEFF uzmanları tarafından yapılacak söz konusu seminerlere tüm paydaşlarımızı davetlidir.

Kayıt İçin Tıklayınız.

 

Seminer Takvimi:

“YEREL YÖNETİMLERE YÖNELİK”

YENİLENEBİLİR ENERJİ VE KAYNAK VERİMLİLİĞİ YATIRIMLARININ FİNANSMANI SEMİNERİ

Tarih: 20 Nisan 2021

Saat:  14.00-16.00

 

“OSB MÜDÜRLÜKLERİNE YÖNELİK”

YENİLENEBİLİR ENERJİ VE KAYNAK VERİMLİLİĞİ YATIRIMLARININ FİNANSMANI SEMİNERİ

Tarih: 21 Nisan 2021

Saat:  10.00-11.20

 

“ÖZEL SEKTÖR TEMSİLCİLERİNE YÖNELİK”

YENİLENEBİLİR ENERJİ VE KAYNAK VERİMLİLİĞİ YATIRIMLARININ FİNANSMANI SEMİNERİ

Tarih: 21 Nisan 2021

Saat:  13.30-14.40

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..