Samsun Modern Müzelere Kavusuyor

Samsun Büyüksehir Belediyesi, kentte turizmin gelistirilmesi için baslattigi çalismalar çerçevesinde turizm sektörünün önemli ögelerinden müzelerin modernizasyonu ve farkli müzelerin projelendirilmesi hazirliklarini sürdürüyor.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ile ilgili yeni proje hazirlayan Büyüksehir Belediyesi, bu kapsamda kentin turizminin gelismesine büyük katki verecek modern bir arkeoloji ve etnografya müzesi yapmayi planliyor. Dünya standartlarina göre insa edilecek yeni müzede Samsun ve çevresinde ele geçen Kalkolitik, Ilk Tunç, Hitit, Hellenistik, Roma ve Osmanli dönemlerine ait eserlerin, farkli teknoloji ve görseller altinda sergilenerek, ziyarete açilmasi düsünülüyor. 

Kurtulus Savasi'ndaki ilk düzenli mücadele teskilati olan Kuva-i Milliye’nin, o tarihlerde gizlice Samsun’da ilk toplantilarini yaptigi Sadi Bey Tekkesi de, 95 yil sonra tespit edilerek ortaya çikartildi. Büyüksehir Belediyesi tarafindan etrafi ile birlikte kamulastirilan metruk bina restore edildi. Halen çalismalarin devam ettigi bina yakin zamanda Kuva-i Milliye Müzesi olarak hizmet verecek. 

Kuva-i Milliye Müzesi olarak hizmet verecek Seyh Sadi Tekkesi'nin Samsun'un Milli Mücadele tarihi açisindan büyük bir önemi bulundugunu ifade eden Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Yusuf Ziya Yilmaz, ''Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli mücadelenin ilk adimini attigi sehrimizdeki ziyaretleri ve görüsmeleri kadar, bunlari gerçeklestirdigi mekanlar, mücadelenin çesitli anlarina taniklik eden yerler de tarihimiz açisindan çok önemli ve degerli. Bu açidan Büyüksehir Belediyesi olarak, bu mekanlarimizi bulup restore ederek yasatmayi ve halkimizin hizmetine sunmayi misyon edindik. Seyh Sadi Tekkesi'ni ilk görünce tüylerimiz diken diken olmus, harabiyeti bizleri üzmüs, utandirmisti. Ancak tarihimize yakisir bir sekilde restore ederek kentimize yeniden kazandiracak olmanin mutlulugunu yasiyoruz. Kuva-i Milliye Müzesi olmasi ise beni ayrica heyecanlandiriyor. Kisa süre sonra açilisini yapacagimiz müzemizi tüm Samsunlularin ve ülkemizin hizmetine sunacagiz.'' diye konustu. 

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Projesi'nin de hazirlik asamasinda oldugunu ifade eden Baskan Yilmaz, yeni müzenin hem görünümü hem de eserlerin degisik görsel ve teknolojiler esliginde sergilenmesiyle farkli bir özellik tasiyacagini vurguladi. Baskan Yusuf Ziya Yilmaz, 2019 yili hedefleri kapsaminda hayata geçirmeyi hedefledikleri yeni müzenin, kentin turizmine önemli katki saglayacagini umdugunu da sözlerine ekledi.

 

http://www.haberler.com/samsun-modern-muzelere-kavusuyor-5988084-haberi/

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..