Köy Yumurtasi Getirene Civciv Hediye

Tokat'in Erbaa ilçesinde, köy tavugu ve yumurtasi üretiminin artirilmasi amaciyla yürütülen proje kapsaminda, köylerden getirilen yumurtalardan civciv yetistirilip köylülere veriliyor.

Erbaa Kaymakamligi Köylere Hizmet Götürme Birligi ile Ilçe Gida, Tarim ve Hayvancilik Müdürlügü'nün is birliginde hazirlanan "Köy Tavugu-Köy Yumurtasi Projesi" çerçevesinde, vatandaslarca getirilen köy yumurtalari, Erbaa Belediyesi Keklik ve Sülün Istasyonu'nda kuluçka makinesinde gerekli kosullarda muhafaza ediliyor.

Dogal ürünlerin üretimini ve tüketimini artirmak, köylülere ekonomik destek saglamak amaciyla yürütülen proje kapsaminda, bu köy yumurtalarindan bir süre sonra çikan civcivler, yumurtayi getiren vatandaslara dagitiliyor.

Erbaa'ya bagli Keçeci köyünde ilk etapta 83 civcivin, Kaymakam Abdulkadir Demir, Belediye Baskani Hüseyin Yildirim ve Ilçe Gida, Tarim ve Hayvancilik Müdürü Murat Gökbulut tarafindan 9 aileye dagitildigi projenin, diger köylerde de uygulanmasi planlaniyor.

Kaymakam Demir, AA muhabirine yaptigi açiklamada, köylerde yasayan vatandaslara gelir saglamak amaciyla bu projeyi yürüttüklerini belirterek, "Projemiz kapsaminda her ay bin kadar civciv üretip, 100 aileye hiçbir ücret almadan 10'ar tane vermeyi planliyoruz, ayrica ileride organik köy yumurtasi ve köy tavugu elde etmeyi düsünüyoruz." diye konustu.

"Projemiz ilerleyen dönemlerde yeterli ekonomik büyüklüge ulastiginda, gerek yumurta gerekse et olarak pazarlanmasi yönünde teskilatlanmamizi saglayacagiz." diyen Demir, sunlari kaydetti:

"Köylümüzden hiçbir ücret almadigimiz projemizin ismi Köy Tavugu-Köy Yumurtasi Projesi çünkü artik köy yerinde yumurtayi da yogurdu da ekmegi de disaridan alir olduk. Artik eskiyi hatirlama zamani. Dogal yasama dogru bir gidis var, o yönde köy yumurtasi ve köy tavuguna olan talep de artiyor. Proje kapsaminda köyümüzü ve köylümüzü eskiye döndürmeyi amaçliyoruz."

Keçeci köyünden Salih Bolat ise köyde yasamalarina ragmen tavuk etini ve yumurtayi marketlerden satin aldiklarini belirterek, "Köylüye büyük katki ve tesvik amaçli bir proje. Insanlar bu vesileyle bu civcivleri çogaltacak, hem kendileri dogal yumurta yiyecek hem de satisini yapacak. Büyük bir gelir kapisi olacak diye düsünüyorum." dedi.

 

http://www.haberler.com/koy-yumurtasi-getirene-civciv-hediye-6000213-haberi/

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..