“GÜNES KURSU'NUN IZINDE HATTUSA ORYANTIRING" Yarislari Tamamlandi

''Günes Kursunun Izinde Hitit Yolunda Oryantiring Yarislari'' Çorum Il Özel Idaresi Kültür ve Sosyal Isler Müdürlügü'nün organizasyonunda yapildi. 

Bogazkale-Hattusa Örenyerinde gerçeklestirilen yarismada 10 ayri kategoride 30 sporcu mücadele etti. Özal Idare'den yapilan açiklamaya göre, yarismada dereceye giren sporculara madalyalari Il Özel Idaresi Kültür ve Sosyal Isler Müdürü Osman Çaliskan ile personeli ve yarismanin hakemleri tarafindan verildi. 

Açiklama da, ayrica tarihi bir mekanda düzenlenen oryantiring yarismasi katilimcilarin farkli bir gün geçirmesini sagladigi ifade edilerek, ''Genç ve çocuk sporcular, tarihi Ören yerine gelen turistlerin de ilgi odagi oldu. Zaman zaman turistler, oryantiring sporculari ile hatira fotografi çekindiler ve yarisma esnasinda da sporcularin fotograflarini çektiler.'' denildi.

Il Özel Idaresi Kültür ve Sosyal Isler Müdürü Osman Çaliskan, kurum olarakÇorum'da sporun gelismesi için destek vermeye özen gösterdiklerini belirtirken, saglikli bir toplum yetistirebilmek amaciyla gençlerin imkan ve kabiliyetlerini en iyi sekilde kullanmalarinin saglanmasi gerektigini ifade etti.

Çaliskan, ''Gençleri kötü aliskanliklardan koruyarak sportif faaliyetlere yönlendirebilmek, onlarin kisisel ve sosyal gelisimini desteklemek, gençlere sakli olan potansiyellerini tam anlamiyla ortaya çikarabilecekleri imkan ve zeminin hazirlanmasi sürecine küçük de olsa katki vermeye çalisiyoruz.'' dedi. 

Oryantiring Il Temsilcisi Duran Torbacioglu, oryantiringin her türlü arazi ve iklim sartlarinda harita ve pusula yardimi ile bir noktadan baska bir noktaya ulasabilmeyi gerektiren bir spor dali oldugunu söyledi.

Oryantiringin sporcunun fiziki gücünü, taktik ve teknigini gelistiren, ani ve dogru karar verebilme yetenegini olgunlastiran, bireysel veya takim olarak genellikle ormanlik alanda yapilan birlikte park ve yeni baslayan sporcular için açik alan ve spor salonlarinda da yapilabilen bir doga sporu oldugunu aktaran Torbacioglu, ''Fiziksel ve zihinsel uyumun en güzel örneklerinden biri olan oryantiring, sadece fiziksel performansa dayali bir kosu degil, beden ve zihnin uyumlu çalismasini gerektiren zevkli bir spor dalidir.'' ifadelerini kullandi. 

 

http://www.haberler.com/gunes-kursu-nun-izinde-hattusa-oryantiring-5988029-haberi/

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..