Taşhan Yeniden Amasyanın Hizmetinde 

“OKA 2010 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen proje ile Amasya İl Özel İdaresi tarafından yürütülen Taşhan’in restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Otel, restoran ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren iş yerleri olarak hizmete giren tarihi Taşhan’in açiliş töreni Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’in katılımıyla 2014 Haziran ayında gerçekleştirilmiştir.
Projede Amasya'nin en önemli kültürel mirasından birisi olan Taşhan restore edilerek; kentsel dokunun korunması ve kentsel altyapının sürdürülebilir bir yaklaşımla iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Taşhan'in koruma-kullanma ilkeleri doğrultusunda turizme kazandırılması, mimarı dokunun sürdürülebilir biçimde korunmasının amaçlandığı proje ile 2.062 m&süp2; alanında ve metruk durumdaki Osmanlı Kent Hanlarının en önemlileri arasında bulunan Taşhan'in restorasyonu gerçekleştirilmiş, toplam 90 bağımsız bölüm (işyeri-el sanatları merkezi-ofis ve otel), turizme ve ekonomiye kazandırılmıştır.
OKA Amasya İl Koordinatörl&üüml;g&üüml;nde görev yapan Uzman Murat Şimşek’in hazırladığı   “Ribatlardan Taşhan’a Bir Yolculuk ve Restorasyon Öyküsü” adli eser ise, yüzyıllardır Amasya tarihine tanıklık eden Taşhan’in, yapılan restorasyon çalışm

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..