Samsun'da Engelsiz Bir Yaşam 

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen  “2010 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” ile desteklenen ve Samsun Büyüksehir Belediyesi tarafından uygulanan “Samsun Engelliler Eğitim - Dinlenme Kampı ve Plajı” Projesi kapsamında Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi ve Kampı’nın açilişi 06. 07. 2013  tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma ŞAHİN, Samsun Valisi Sayın Hüşeyin Aksoy, Samsun Büyüksehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Sayın Fuat Köktaş, Samsunspor Kulübü Başkanı Emin Kar, bakanlık yetkilileri, OKA yetkilileri ve engelli vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi.
Proje ile Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek engellilerin sosyal hayatına merkez olacak, Türkiye’de benzeri bulunmayan, engellilerin tek başlarına ya da aile yakınlarıyla birlikte kalabilecekleri, dinlenirken eğitim ve rehabilitasyon programları ile sosyal uyum becerilerini geliştirebilecekleri yekün bir tesis hayata geçirilmiştir.
Denizin içinde inşa edilen merkez 2170 m2'sı kapalı, geri kalanı ise açik olmak üzere toplam 10.000 m2'lik bir alan üzerinde kurulmuştur. Engellilere özel tasarlanmış bir plaj ve havuz, rehabilitasyon merkezi, dinlenme, oyun salonları, kafeterya ve 34 yatak kapasiteli konaklama biriminden oluşmaktadır.
Tesisin amaçları engellilere terapi ve rehabilitasyon hizmetleri vermek, bazı araç, gereç ve aletlerin kullanımına yönelik becerileri ögretmek, yapılan havuz aracılığı ile engellilerin çeşitli bedensel egzersiz yapmalarını sağlamak, havuzda engel gruplarına uygun çeşitli rehabilitasyon programları gerçekleştirmek, engellilerin sosyal çevreye uyum gösterme ve toplumsal yaşama katılmalarını sağlamak amacıyla çeşitli eğitimsel, kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlemek, engellilerin tatil ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlarken kişisel, sosyo-psikolojik açidan gelişimlerini arttırmaktır.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..