• Çakallı Han Ziyaretçilerin Hizmetine Açıldı

   Mustafa Kemal Atatürk'ün 25 Mayıs 1919 günü Samsun'dan Havza'ya giderken izlediği ''Atayolu'' üzerinde bulanan, 800 yıllık tarihi Çakallı Han restore edilerek turizme kazandırıldı.

    

   2001 yılında Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil altına alınan, Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev dönemi yapılarından Çakallı Han, Selçuklular zamanından beri Karadeniz ticaret kervan yolunun önemli duraklarından biri. Tarihte ipek yolunda ticaret yapan kervanların konakladığı Çakallı Han 24 ayrı bölmeden oluşan 800 metrekare kapalı alana sahip ve bahçesindeki kalıntılarla birlikte bin 541 metrekare alanı kapsamaktadır.

    

   “OKA 2010 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen proje ile Samsun İl Özel İdaresi tarafından tamamlanan restorasyon sayesinde Çakallı Han turistik amaçlarla kullanılabilir ve geçmişin izlerini gelecek nesillere taşıyabilir nitelikte onarılmıştır. Restorasyon sonrasında yapı, yerli ve yabancı turistlerin gezi programında yer bulmaktadır. 2014 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Çakallı Han, bir kültür alanı ve kafeterya olarak hizmete vermeye başlamıştır. Tamamen orijinal haline sadık kalınarak yeniden doğan handa ileriki zamanlarda önemli kültür ve sosyal aktivitelere yer verilmesi planlanmaktadır.

 • Taşhan Yeniden Amasya’nın Hizmetinde

   “OKA 2010 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen proje ile Amasya İl Özel İdaresi tarafından yürütülen Taşhan’ın restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Otel, restoran ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren iş yerleri olarak hizmete giren tarihi Taşhan’ın açılış töreni Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla 2014 Haziran ayında gerçekleştirilmiştir.

    

   Projede Amasya'nın en önemli kültürel mirasından birisi olan Taşhan restore edilerek; kentsel dokunun korunması ve kentsel altyapının sürdürülebilir bir yaklaşımla iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Taşhan'ın koruma-kullanma ilkeleri doğrultusunda turizme kazandırılması, mimari dokunun sürdürülebilir biçimde korunmasının amaçlandığı proje ile 2.062 m² alanında ve metruk durumdaki Osmanlı Kent Hanlarının en önemlileri arasında bulunan Taşhan'ın restorasyonu gerçekleştirilmiş, toplam 90 bağımsız bölüm (işyeri-el sanatları merkezi-ofis ve otel), turizme ve ekonomiye kazandırılmıştır.

    

   OKA Amasya İl Koordinatörlüğünde görev yapan Uzman Murat Şimşek’in hazırladığı   “Ribatlardan Taşhan’a Bir Yolculuk ve Restorasyon Öyküsü” adlı eser ise, yüzyıllardır Amasya tarihine tanıklık eden Taşhan’ın, yapılan restorasyon çalışmaları sonucu tekrar, Amasya turizmine kazandırılması sürecini fotoğraflar eşliğinde anlatmaktadır. 

 • Mecitözü Eski Askerlik Şubesi Restorasyonu Kültür Evi ve Kent Müzesi Projesi ...

   Mecitözü Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanan “Eski Askerlik Şubesi Restorasyonu Kültür Evi Kent Müzesi” Başlıklı proje Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından uygulanan “2010 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Geliştirme Kültürel ve Turistik Değerleri ve Ekolojik Dengeleri Koruma ve İyileştirme Mali Destek Programı” kapsamında desteklenmiştir. Proje kapsamında II. Abdülhamit dönemi eski Askerlik Şubesi’ne ait yapı, restore edilmek suretiyle, kültürel turistik bir değer olarak, kültür evi ve kent müzesi olarak kullanılabilir duruma getirilmiştir.

    

   Restorasyon çalışmasıyla Kültür Evi içerisinde Geleneksel Kültür Sanatları Alanı, Yöresel El Sanatları Alanı, Kent Görsel Arşivi ve Kent Hafıza Merkezi, Müzik Eğitim Alanı ve Seminer Odaları tahsis edilmiştir. Böylelikle gerek Mecitözü İlçesi gerekse Bölgemiz açısından değerli ve tescilli bir kültür varlığı daha gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılmıştır. Proje toplam bütçesi 886.656,62 TL olup, bu tutarın %75’i olan 664.992,47 TL Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilmiştir.

    

 • Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Samsun Oto Show Fuarı İle Açıldı
   Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Samsun Oto Show Fuarı İle Açıldı

   Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen  “2011 Yılı Güdümlü Proje Desteği” kapsamında desteklenen ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Özel İdaresi, Samsun Ticaret Borsası ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfının oluşturduğu konsorsiyum tarafından uygulanan “Samsun Fuar ve Kongre Merkezi” 18-23 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen Samsun Oto Show Fuarı ile açıldı.

    

   Tamamen klimatize edilmiş 8.080 m2 sergi alanına, 3.800 m2 fuaye alanına, 3.500 m2 lik servis ve hizmet binasına, toplantı seminer ve özel görüşmeler için ihtiyaca göre özel olarak döşenmiş 3 adet toplamda 900 kişilik toplantı ve kongre salonuna sahip olan ve Karadeniz’in en büyük Fuar alanı olarak öne çıkan Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, Kalkınma Ajansları Güdümlü Proje Desteği kapsamında ülkemizde uygulanan ilk proje olup 7.000.000 TL’si Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından karşılanmak üzere yaklaşık 15.000.000 TL’ye mal oldu.

    

   18 Kasım’da Samsun Valisi Sayın İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Salih Zeki Murzioğlu, TÜYAP Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bülent Ünal ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mevlut ÖZEN’in katılımlarıyla açılan Fuar’da binek otomobil markalarının yanı sıra  ticari araç üreten markalar da boy gösterdi.

    

   Otomotiv sektörünün bu yıl gerçekleştirdiği tek fuar olan Samsun Oto Show Fuarını 18-23 Kasım tarihleri arasında 92 bin 434 kişini ziyaret etti. Ziyaretçi sayısı hem yerel yönetimin hem de firmaların yüzlerini güldürdü. Ziyarete açık olduğu süre boyunca Samsun başta olmak üzere bölge illerinden gelen ziyaretçilerin ağırlandığı fuar, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmaların satışlarına önemli ölçüde katkı sağlayarak sektör temsilcilerine büyük moral verdi.

    

   Samsun Fuar ve Kongre Merkezinde 2015 senesi içerisinde inşaat, mobilya, kitap, tarım ve gıda olmak üzere 5 adet fuar gerçekleştirilecektir. Fuarların konusu ve tarihleri aşağıdaki tabloda belirtilmektedir.

    

   SAMSUN İNŞAAT 2015

    

   Yapı, İnşaat Malzemeleri, Tesisat, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Doğalgaz ve Teknolojileri Fuarı 

   02 - 05 Nisan 2015  

    

   SAMSUN MOBİLYA DEKORASYON 2015

    

   Mobilya, İç Mimarı, Halı, Aydınlatma, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı

   05 - 10 Mayıs 2015

    

   KARADENİZ KİTAP FUARI 2015 

    

   Kitap Fuarı

   18 - 24 Mayıs 2015

    

   SAMSUN TARIM FUARI 2015

    

   Samsun Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı

   16 - 20 Eylül 2015

    

   SAMSUN GIDA 2015

    

   Samsun Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı 

   22 - 25 Ekim 2015 

    

    

 • Samsun'da Engelsiz Bir Yaşam

   Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen  “2010 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” ile desteklenen ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan “Samsun Engelliler Eğitim - Dinlenme Kampı ve Plajı” Projesi kapsamında Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi ve Kampı’nın açılışı 06. 07. 2013  tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma ŞAHİN, Samsun Valisi Sayın Hüseyin Aksoy, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Sayın Fuat Köktaş, Samsunspor Kulübü Başkanı Emin Kar, bakanlık yetkilileri, OKA yetkilileri ve engelli vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi.

   Proje ile Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek engellilerin sosyal hayatına merkez olacak, Türkiye’de benzeri bulunmayan, engellilerin tek başlarına ya da aile yakınlarıyla birlikte kalabilecekleri, dinlenirken eğitim ve rehabilitasyon programları ile sosyal uyum becerilerini geliştirebilecekleri yekun bir tesis hayata geçirilmiştir.

   Denizin içinde inşa edilen merkez 2170 m2'si kapalı, geri kalanı ise açık olmak üzere toplam 10.000 m2'lik bir alan üzerinde kurulmuştur. Engellilere özel tasarlanmış bir plaj ve havuz, rehabilitasyon merkezi, dinlenme, oyun salonları, kafeterya ve 34 yatak kapasiteli konaklama biriminden oluşmaktadır.

   Tesisin amaçları engellilere terapi ve rehabilitasyon hizmetleri vermek, bazı araç, gereç ve aletlerin kullanımına yönelik becerileri öğretmek, yapılan havuz aracılığı ile engellilerin çeşitli bedensel egzersiz yapmalarını sağlamak, havuzda engel gruplarına uygun çeşitli rehabilitasyon programları gerçekleştirmek, engellilerin sosyal çevreye uyum gösterme ve toplumsal yaşama katılmalarını sağlamak amacıyla çeşitli eğitimsel, kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlemek, engellilerin tatil ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlarken kişisel, sosyo-psikolojik açıdan gelişimlerini arttırmaktır.

 • Ebru ve Çini İşleme Eğitimi Merkezi Projesine Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülü
   EBRU VE ÇİNİ İŞLEME EĞİTİMİ MERKEZİ PROJESİNE EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE YENİLİKÇİLİK ÖDÜLÜ
   Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “2011 Yılı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen ve Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan “Ebru ve Çini İşleme Eğitimi Merkezi Projesi” Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülü’ne layık görüldü.
   Türkiye genelinde örnek uygulamalarla ses getiren, bilimsel ve teknolojik gelişmelere duyarlı, her tür ve dereceden birçok okul ve kurumun başvuru yaptığı Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Programına 10 kategoride 750 proje gönderildi. Jüri üyeleri tarafından değerlendirilen projeler arasından 24 tanesi ödül almaya hak kazandı.
   Ankara Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen ödül töreninde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Ak Parti Amasya Milletvekili Avni ERDEMİR tarafından Amasya Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin TAŞ, Milli Eğitim Şube Müdürü Ali BAHÇİVAN ve proje koordinatörü Mustafa ÖRGÜT’e ödülleri verildi. Ödüle layık görülen projede Amasya Ebru ve Çini İşleme Eğitim Merkezi kurularak toplam 32 kadın kursiyere 200’er saatlik ebru ve çini eğitimi verilmiş, böylelikle aile bütçelerine ek gelir getirmeleri sağlanmıştır.
   31 Aralık 2013 tarihinde Başkent Öğretmenevinde düzenlenen Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri programına katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eğitim sisteminde kapsamlı bir şekilde yürütülen yeniden yapılanma çalışmalarının öğrencileri geleceği donanımlı bir şekilde hazırlamayı, yeterliliklerini en üst seviyeye çıkartarak eğitim ve öğretimin niteliğini yükseltmeyi, eğitim ortam ve süreçlerini iyileştirerek eğitim kalitesini artırmayı hedeflediğini söyledi.
   Mili Eğitim Bakanlığı'nın en son öğretim yöntem ve tekniklerini, ileri teknolojiler vasıtasıyla kullanarak, öğrencilere çağın gerektirdiği yeterlilikleri kazandırmaya yönelik yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyleyen Bakan Nabi Avcı, "Gerek yeniden yapılanmaya ilişkin düzenlemelerle, gerekse zihniyet değişimi de öngören uygulama, plan ve programlarda yapılacak düzenlemelerle arzu edilen faydanın sağlanması için okul ve kurumlardaki iyi uygulamaların desteklenmesi ve örnek uygulamaların ilgililerle paylaşılarak yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bu amaçla eğitimin her kademesinde bulunan yöneticilerin inisiyatif alarak bilimsel yönetim yaklaşımları doğrultusunda, mevzuatın verdiği yetkileri doğru kullanmaları önemlidir. Eğitim yöneticilerinden beklenen, ellerindeki kaynakları en etkili şekilde kullanmalarıdır" diye konuştu.
   Bakan Avcı; Adana, Amasya, Ankara, Kırşehir, Batman, Bitlis, Burdur, Kayseri, İstanbul, Uşak, Tokat ve Zonguldak'tan gelen yönetici ve proje ekibi üyesi öğretmenlere ödüllerini verdi.
    
BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA