Bölge Yatirimi
 • Neden Samsun
   Neden Samsun
   Liberal ve yeniliklere açik bir yatirim ortami
   Farkli bölgelerden aldigi göç ile farkli kültürlerin bir arada yasadigi Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin tek metropolüdür. Köklü bir devlet üniversitesi ile birlikte bir de vakif üniversitesine sahiptir. Samsun’da OVM Enerji, Metro, Baumax, Anemon ve Shareton gibi pek çok yabanci grubun yatirimlari bulunmaktadir.
    
   Gelismis altyapi
   Samsun Karadeniz’in en büyük ticaret ve sanayi sehridir. Lojistik imkanlari, sanayi altyapisi ve insan kaynaklari ile yeni firsatlar sunmaktadir. Samsun’da 4 adet organize sanayi bölgesi bulunmakta Havza’da Ankara yoluna 2 km. mesafede kurulacak bir OSB’nin hazirligi da devam etmektedir.
    
   Merkezi konum, lojistik merkez
   Samsun kara, hava, demir ve deniz yolu baglantilari ile bölgede bir lojistik üs konumundadir. Karadeniz’in Anadolu’ya açilan kapisi durumunda olan Samsun, limanlariyla deniz tasimaciliginda agirligini arttirmaktadir. Samsun Limani Karadeniz Bölgesi’ndeki en büyük ve demiryolu baglantisi olan tek limanidir. Anadolu’dan gelen ve Anadolu’ya gidecek olan yüklerin ortak noktasi Samsun’dur. Samsun, demiryolu ve karayolu baglantisi ile Sinop, Çorum, Amasya, Ordu, Sivas, Erzincan, Yozgat, Tokat, Kastamonu, Ankara, Kirsehir, Kayseri, Nigde, Konya, Malatya illerini hinterlandi içine almaktadir. 
    
   Avrupa’nin enerji koridoru ve terminali
   Samsun bölgenin enerji sektöründeki konumuyla bir enerji üssü haline gelmistir. Zengin enerji kaynaklarina yakinligi ve uluslararasi ticari iliskileriyle çoklu enerji merkezidir. Rusya'dan alinan dogalgaz, Karadeniz'in altindan Mavi Akim boru hattiyla Samsun'a, Samsun’dan tüm Türkiye’ye ulasmaktadir. Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hatti Projesi ile ülkemiz enerji koridoru haline dönüsecektir.
    
   Düsük maliyetler ve tesvik olanaklari
    
   Nitelikli is gücü
   Ondokuz Mayis Üniversitesi’nin 35.000 ögrencisi ve 2.000 akademik personeli bulunmaktadir. Yeni kurulan vakif üniversitesi de ögrenci alimina baslamistir. Bununla beraber sehrin geçmisten beri sahip oldugu sanayi altyapisi nedeniyle farkli sektörlerde yetismis eleman bulmak mümkündür. Son yillarda hizla büyüyen hizmetler sektöründe de is deneyimine sahip çalisan sayisi artmaktadir. Nitelikli is gücü yetistirme ve mesleki egitim kapsaminda kamu kurumlarinin da çesitli projeleri sürekli olarak devam etmektedir.
    
   Büyük iç Pazar
   Samsun 1.000.000’un üzerindeki nüfusu ile Kuzey Anadolu’nun en büyük kentidir. Özellikle yazin ve hafta sonlari çevre illerden, Istanbul ve Ankara gibi metropollerden ve yurtdisindan ziyaretçi çekmektedir.
    
   Sürekli gelisen sosyal yapi
   Yasanabilir, modern sehir standardi
   Samsun bir ticaret ve sanayi sehri oldugu kadar, denizi ve kumsallari, park ve bahçeleri, opera ve balesi, sinema ve tiyatrolari, müzeleri, alisveris merkezleri, tenis, yelkencilik ve binicilik sporlari ve diger eglence - dinlence imkânlari ile yasayanlarina her türlü sosyal ve kültürel imkânlari sunan, Türkiye’nin önde gelen kentlerinden biridir. 

    

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA