Bölge Yatirimi
 • Sektörler
   Sektörler Yazisi
   Yatiriminiz için yeni bir yer ariyorsunuz. Hem yasam kalitenizi yükseltecek aktiviteler yapabileceginiz hem de isiniz için optimum sartlari saglayan bir yer…O halde Samsun’a hos geldiniz.
    
   Samsun, ulusal ve uluslararasi birçok yatirimci için en gözde yatirim alanlarindan biridir. Dünyanin önde gelen uluslararasi sirketlerinden yeni kurulan inovatif sirketlere kadar pek çok yatirimci, is aktivitelerine ve kurumsal ihtiyaçlarina cevap verecek yatirim yeri faktörlerinin tümüne Samsun’da ulasabilmektedir.
    
   Nüfus büyüklügüne göre Türkiye’nin 16., Karadeniz Bölgesi’nin ise en büyük sehri olan Samsun, deniz, hava, demiryolu ve karayolu gibi alternatifli ve gelismis ulasim ve sanayi altyapisi, limanlari, serbest bölgesi, Türkiye’nin ilk lojistik köyü ve 5 adet organize sanayi bölgesi ile Anadolu’nun Karadeniz Bölgesi üzerinden dünyaya açilan kapisidir.
    
   Modern kent Samsun, ulasim sorunlarini çözmüs, çevre projelerini tamamlamis, yesil alanlari, çocuk oyun alanlari, saglik tesisleri, spor tesisleri, egitime dönük yatirim ve projeleri, engelli vatandaslara, yaslilara, çocuk ve gençlere, hatta sokak hayvanlarina yönelik sosyal sorumluluk projeleri ile dünya standartlarini yakalamis, sosyal hayatini gelistirmis,
   baska sehir ve ülkelerdeki insanlarin gelip görmek, gezmek isteyecegi donatilara sahip, turizm altyapisini hizla tamamlayan bir yasam alanina sahiptir.
    
   Bu özellikleri ile Samsun, yatiriminiz için rekabetçi avantajlar sunmaktadir.

    

 • Saglik Hizmetleri
   Saglik Hizmetleri yazisi
   Saglik Bakanligi tarafindan 2008 yilinda baslatilan Saglik Kentleri Projesi kapsaminda seçilen 16 ilden biri olan Samsun, Karadeniz Bölgesi’nde hem konum bakimindan hem de mevcut altyapisinin, saglik hizmetlerinde uzmanlasma ve kalite gelistirme gibi avantajlari nedeniyle son yillarda bölgenin gözde kenti olmustur.
    
   Bölgede tip fakültesinin bulunmasi, 4 bini askin yatak kapasitesi, 21’i kamu 8’i özel hastane, estetikten ortopediye, ruh ve sinir hastaliklardan ortodontiye, genel hastaliklardan kardiyovasküler cerrahi ve müdahalelere her alanda Samsun, saglik hizmetlerine basvurulari karsilayan bir kenttir. Özellikle kaplica/ termal turizm için uygun potansiyele sahip olan Samsun’da son yillarda bu tür termal merkezlerin çevresindeki konaklama imkanlari da bu potansiyeli avantaja dönüstürecek sekilde gelismistir. 
    
   Saglik hizmetleri sektöründeki potansiyelin farkina varilarak son yillarda önemli projeler baslatilmistir. “Saglik Kenti Samsun” bu projelerden biridir. Bu proje Saglik Bakanligi’nin saglik kentleri projesiyle de eslestirilerek sehre tanitim avantaji saglanmis, Samsun Saglik Sektör Platformu kurulmustur. Samsun`un Karadeniz`e kiyi ülkelerin tedavi merkezi olma iddiasi bu projeyle vurgulanmistir.
    
   Samsun ayni zamanda Anadolu’da kurulan ilk ilaç firmasinin yer aldigi ildir. Ilde dünyanin önde gelen firmalarina ait ürünlerin üretim ve ithalati gerçeklestirilmekte olup 65 milyon kutu kapasiteli bir üretim tesisi yer almaktadir.

    

 • Medikal Aletler
   Medikal Aletler Yazisi
   Medikal Sanayi Sektörü, Türkiye’de çok genç bir endüstri kolu olmasina ragmen dünyadaki gelisime paralel olarak hizla büyümektedir. Ülkemiz agirlikli olarak ithalatla karsiladigi tibbi cihaz ihtiyacina bunun yaklasik %15’i kadar yerli katki ile cevap verebilmektedir. 
    
   Son yillarda ekonomideki yerini daha da saglamlastirarak dikkatleri üzerine çeken tibbi cihaz sektörü, önümüzdeki yillarda ihracatta ciddi atilimlar yapabilecek bir isgücü ve tesis potansiyeline sahiptir.
    
   Samsun’da saglik ekipmanlari sektörünün ortaya çikisi 1980’li yillarin baslarina uzanmaktadir. Silah üretiminden cerrahi alet tamiratina geçis ile baslayan ve zaman içerisinde önemli gelisme gösteren sektörde, bugün 50’ye yakin firma tarafindan cerrahi motor sistemleri, steril konteyner sistemleri, fiber optik aydinlatma, hastane gaz sistemleri, cerrahi aletler, genel cerrahi, beyin cerrahi, beyin ekartör, ortopedi, silikon taban ve tutucu, terlik, röntgen cihazlari, isitme cihazlari, tel sepet, laboratuar kurulumu, tibbi sarf malzeme, hastane yataklari gibi medikal sektörüne iliskin pek çok ürün üretilmekte ve 70’in üzerinde ülkeye ihraç edilmektedir.
    
   Belli basli ülkelere gönderilen ürünler arasinda, Avrupa (Almanya, Fransa ve Italya) ve Kuzey Afrika’ya cerrahi alet ve steril konteyner, Fransa, Italya ve ABD’ye tel sepet Azerbeycan’a serrahi motor, tibbi malzeme ve steril konteyner, Rusya, Suriye ve Gürcistan’a farmaküler ve enjektüel ampul, yine Rusya’ya oksijen basliklari bulunmaktadir. Bulgaristan, Iran, Irak, Tunus ve Yunanistan’a isitme cihazlari ile Rusya, Tunus ve Cezayir’e ise kalip ihraç edilmektedir.
    
   Samsun, tibbi cerrahi el aletleri üretiminde, Almanya nin Tutlingen, Pakistan’in Sailkot kentlerinden sonra önemli bir kümelenme ve üretim merkezlerinden biri olarak degerlendirilmektedir.
 • Gida ve Tarima Dayali Sanayi
   Gida ve Tarima Dayali Sanayi
   Türkiye her geçen yil dünya gida ve içecek pazarinda daha etkin bir oyuncu olma yolunda ilerlemektedir. Ülkemiz bu alanda üretim gücünü tarimsal üretimden almaktadir.
    
   Türkiye’de gida ve içecek sanayine iliskin KOBI’ler hemen hemen her yerde bulunmaktadir. Samsun, gida ve içecek imalatina yönelik isletmelerin kümelenme gösterdigi iller arasindadir. Tarima dayali gida sanayinin gelismesi ve bu ürünlerin ihraç edilmesi Il için büyük öneme sahiptir. 2007 yilinda kurulan Samsun Gida Ihtisas OSB, Türkiye’nin ilk Gida ihtisas OSB’lerinden biridir.
    
   Samsun ili genelinde gida sektöründe un, findik, kanatli hayvan, piliç ve sarküteri ürünleri, yem, balik yemi, balik unu, balik yagi, çeltik,pirinç, helva,sekerleme,reçel, süt ürünleri imalati ve salça imalati yapilmaktadir.
   >Il merkezinde; un, helva,sekerleme,reçel, bakliyat,gida, balik isleme tesisleri,
   >Havza Ilçesi’nde; un fabrikalari, süt ürünleri tesisleri,
   >Bafra Ilçesi’nde; un, çeltik, salça, bakliyat, gida isleme tesisleri,
   >Çarsamba ve Terme Ilçelerinde; findik kirma, çeltik isletmeleri,
   >Yakakent Ilçesi’nde; balik isleme tesisleri faaliyet göstermektedir.

    

 • Tarim ve Hayvancilik
   Tarim ve Hayvancilik Yazisi
   Samsun ili iklim, toprak, tecrübe ve topografya gibi dogal kaynaklarin, üretime elverisli olmasi nedeniyle sebzecilik ve meyvecilik, tarla bitkileri, su ürünleri ve hayvancilik alt sektörlerinin gelismesi için cazibe merkezidir.
    
   Samsun, yabanci yatirimcilar için kislik sebze basta olmak üzere, organik ürünler, iyi tarim ürünleri, damizlik hayvan, tohum, fide, fidan, depolama, lojistik, anlasmali çiftçilik, unlu mamuller, gida ürünleri isleme ve paketleme gibi özellikle katma deger saglayici alanlarda oldukça caziptir. Örnegin Samsun, su ürünleri isleme paketleme, süt ve süt ürünleri isleme paketleme alaninda iç pazar talebini karsilayacak ve yine yas meyve ve sebze alaninda; bahçe tesisinden, isleme ve paketleme ve soguk zincirin olusturulmasina kadar birçok sahada yatirim firsati tasiyan potansiyele sahiptir.
    
   Ilde verimli ovalarin varligi nedeniyle sebzecilik alt sektörü yogun olarak yapilan ve emek isteyen önemli bir tarimsal faaliyettir. Uygun iklim yapisi ile sebzelerin hem açikta hem de örtü altinda yetistirilmesine son derece elverisli Samsun’da, bu alanda en çok yetistirilen ürünler, biber, yesil fasulye, hiyar, lahana, pirasa, patlican, domates, kabak, karpuz, kavun, marul, ispanak, karnabahar gibi sebzelerdir. Bu sebzelerin çogu ülkemiz ihracat tablosunda görünen, ihracat potansiyeli olan ve yas sebzede en fazla ihracat yapilan ilk 10 ürün içerisine giren sebzelerdir.
    
   Meyve üretiminde ise, son yillarda yöreye uygun çesitlerle olusturulan bodur ve yari bodur meyve bahçeleri meyve ihracatçisina ve meyve suyu sektörüne önemli üretim potansiyeli ve hammadde kaynagi olusturmaya baslamistir. Bu alanda üretilen ürünler findik, seftali, kivi, elma, armut, ceviz ve kiraz gibi meyvelerdir. 
    
   Ilde üretilen diger ürünler, bugday, misir(dane), çeltik, kuru baklagiller, sekerpancari, ayçiçegi, soya ve tütündür.
    
   Samsun, organik tarim faaliyetlerinin kamu, özel kesim ve üretici isbirligi ile yürütüldügü örnek illerden birisidir. Türkiye’de bir ilk olarak, ”Ekolojik Yasam Planlama ve Koordinasyon Kurulu” olusturulmasi, %100 Ekolojik Pazar kurulmasi gibi çalismalar yürütülmüstür. Tarim Bakanligi verileri dogrultusunda Izmir ile birlikte Samsun, 2007 yili Ekolojik Tarim Öncü Ili ilan edilmistir. 2013 Tüik verilerine göre Samsun’da organik tarim alaninda 4.991 hektar alanda 11.724 ton üretim gerçeklestirilmistir.
    
   Sektörde, birinci etabi yatirimcilara tahsis edilen ve ikinci etabiyla ilgili islemlerin sürdügü Gida OSB’nin yaninda, Bafra OSB ve Kavak OSB’de de yeni yatirimlar hizla devam etmektedir. Havza Tarimsal Ürün Isleme ve Tarim Makineleri Ihtisas OSB’nin hazirlik çalismalari sürmektedir. Ilde, Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi Tarimsal Arastirmalar ve Politikalar Genel Müdürlügü’ne (TAGEM) bagli olarak Karadeniz Tarimsal Arastirma Enstitüsü Müdürlügü hizmet vermektedir. Samsun’da yer alan OMÜ Ziraat Fakültesi 1980’den bu yana hizmet vermekte olan, ülkemizin köklü ve basarili egitim kurumlarindan biridir.
    
   Samsun ülkemizde hayvan varligi bakimindan 24. sirada yer almaktadir. (TÜIK, 2013) Bunlar içerisinde manda varligi açisindan ilk sirada gelmektedir. Hayvansal ürünler incelendiginde inek sütü üretiminde 13. sirada olan ilin manda sütü bakimindan ilk sirada yer aldigi görülmektedir.
    
   Samsun’da hayvancilik alaninda gerçeklestirilen diger bir faaliyet de ariciliktir. 2013 yilinda Samsun’da 1.200 tona yakin bal üretimi gerçeklestirilmistir. Aricilik alaninda faaliyet gösteren 1.500’ün üzerinde isletme bulunmakta olup Samsun isletme sayisi açisindan ülkemizde 16. sirada bulunmaktadir.
    
   Samsun su ürünleri konusunda, gerek avcilik gerekse yetistiricilik anlaminda, stratejik konumu, limanlari, balikçi barinaklari, modern balikçi tekneleri, kalifiye elemanlari, birikimleri, kullanilabilir dinamikleri ve modern kent kimligi ile bölgesinin belirleyicisidir. Kita sahanliginin uygunlugu nedeniyle dip trol balikçiliginin, buna bagli olarak da orta su trol balikçiliginin yaygin olarak yapildigi Karadeniz’deki tek ildir. Baraj gölleri, lagün gölleri ve akarsularinin fazla olmasi yönünden, iç su balikçiligi bakimindan da önemli bir yere sahiptir. Deniz ürünleri üretiminde ilk sirada yer alan Dogu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Samsun’da yalniz sofralik degil endüstriyel balik avciligi da yapilmaktadir. Tutulan hamsi baliginin önemli bir kismi ile çaça baliginin tamami balik unu ve yagi tesislerinde degerlendirilmektedir. Balik unu ve yagi fabrikalari bakimindan bölgede önemli bir kapasite mevcuttur. 2012 yili itibariyle Samsun’da bu alanda faaliyet gösteren 12 isletme bulunmaktadir.

    

 • Lojistik
   Lojistik Yazisi
   Ülkemizin kara, deniz, hava ve demiryolu ulasimina sahip sayili kentlerinden biri olan Samsun, sahip oldugu alternatifli
   ulasim altyapisi ile Anadolu’nun Karadeniz Bölgesi üzerinden dünyaya açilan kapisidir.. 
    
   Samsun, 4 ulasim alt yapisinin bulustugu stratejik konumu, tarihsel birikimi, tarim ve sanayi potansiyeli, uluslararasi iliskiler agina yakinligi, enerji koridorlari girisi ve üzerinde olmasi, insan zenginligi, egitilmis ara eleman ve hizmetler sektöründeki saglik, turizm ve diger bütün alanlardaki zenginligiyle tartismasiz Türkiye’nin belirleyici kentlerinden biridir.
    
   Il, Karadeniz’in ve Karadeniz’e kiyi ülkelerin Türkiye ile baglantisinda bir lojistik, transfer, üretim ve ihracat-ithalat merkezi olmayi hedeflemektedir. Bu hedef dogrultusunda Samsun, lojistik sektör platformunu kurmus ve Samsun’un da içerisinde yer aldigi TR83 Bölgesi’nin Lojistik Master Plani hazirlanmistir. Bu anlamda il sektör stratejilerini olusturmus olup altyapi çalismalari devam etmektedir.
    
   Samsun Lojistik Köy Projesi, firmalara lojistik depo imkanlari saglayacak olup bölgesel rekabet edilebilirlik anlaminda Samsun için oldukça önemli bir projedir. Köy, sehir merkezinin yaklasik 15 km dogusunda, Tekkeköy Ilçesi yakininda kurulacaktir.
    
   Samsunport Limani’na 20 km, Yesilyurt Limani’na 7 km, Toros Gübre Limani’na 5,6 km, Çarsamba Havaalanina ise 10 km uzakliktadir. Samsun-Ordu karayolu, Lojistik Köy’ün 1,8 km kuzeyinden geçmektedir. Samsun-Ordu karayolu dogu-bati yönünde ana baglanti yolu olup, ayni zamanda Samsun’u Ankara’ya baglayan ana yoldur. Samsun-Çarsamba demiryolu hatti Lojistik Köy’ün tam olarak yanindan geçmektedir. Proje ile birlikte sosyal birimler de bu bölgede hizmet vermeye baslayacak olup banka subeleri, restoranlar, büfeler, otoparklar gibi is kollari çevreyi sekillendirecektir. Projenin yaklasik 3.000 kisiye istihdam saglamasi beklenmektedir.
    
   Samsun, lojistik sektöründe yapilacak yeni yatirimlar için yüksek potansiyele sahiptir.

    

 • Ana Metal Sanayi
   Ana Metal Sanayi Yazisi
   Samsun’da ana metal sanayi basligi altinda gelismis sektörler özellikle demir çelik ve bakir sektörleridir. Samsun’da bu sektörde çalisan firmalar her türlü makinenin yedek parçasini, otomotiv ve is makinelerinin yedek parçalarini
   üretebilecek konumda olup yüksek ihracat potansiyeline sahiptirler.
    
   Samsun’da ucuz is gücü ile hava, kara, deniz yolunun varliginin sagladigi lojistik imkanlar sektör firmalarina önemli bir rekabet gücü kazandirmaktadir. Çogu sektör firmasi hammaddesini yurt disindan almakta ve ürünlerini yurtdisina satmaktadir. Nakliye maliyetlerini azaltmak için büyük ölçekli firmalardan biri kendi limanini kurmus ve sektör kullanimina da açmistir.
    
   Ilde ana metal sanayi alaninda üretilen ürünler, alasimli dökme demir, aynali demir; demir ve çelikten çubuk profiller, kauçuk ve plastik için döküm kaliplari, bakir çubuk, gerit, boru, levha, örgülü tel, yassi tel, katot, pompa, vana, düktil boru,
   insaat demiri, döküm imalati ve oto yedek parçalaridir. Makine ekipman imalati alaninda ise basinç düsürücü valfler, demir ve çelikten yaprak, helezon ve spiral yaylar, dökme demirden borular, içi bos profiller, pompalarin aksam ve parçalari ile silah üretimi gerçeklestirilmektedir.
    
   Samsun Bakir Tesisleri su anda ülkemizde cevherden bakir üretimi yapan tek tesistir. Samsun tesisleri izabe, sülfürik asit ve konsantratör fabrikalariyla da hizmet vermektedir. Tesislerde yilda 40.000 ton blister bakir ve 220.000 ton sülfürik asit üretilmektedir. Ilde ayrica bakir lama, bakir boru, bakir çubuk, bakir levha, bakir serit, bakir yassi tel ve örgülü bakir tel imalati da gerçeklestirilmektedir.
    
   Samsun özellikle döküm sanayi alaninda önemli üretim merkezlerinden biridir. 2013 yili itibariyle ilde 12 adet döküm tesisi bulunmaktadir. 2005 yilinda tamamlanan yatirim ile düktil demir boru ve boru baglanti parçalari Türkiye’de ilk olarak uluslararasi standartlara uygun sekilde Samsun’da imal edilmeye baslanmistir.
 • Turizm
   Turizm Yazisi
   Samsun ili Karadeniz Bölgesi’nde birçok medeniyete ev sahipligi yapmis önemli bir yerlesim bölgesi olup 6.000 yillik bir tarihi geçmise sahiptir. 200 km sahili, dogal plajlari, çok sayida sit alani ve tescilli yapilari, müzelerde sergilenen arkeolojik ve etnografik eserleri, Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatrosu, yilin her mevsiminde etkinlikler düzenlenen sanat galerileri, kongre turizmi için toplam toplanti salonlari, yüzlerce çesit endemik bitkisi, yaylalari, daglari, ormanlari, yamaç parasütü alanlari, kar kayagi ve çim kayagi alanlari, kus cenneti, gölleri ve selaleleri ile turizmin her çesidine imkân saglamaktadir.
    
   Turizmin Samsun ekonomisindeki payi az olmasina ragmen il merkezinde oldugu gibi ilçe ve köylerde de gezip görülmeye deger çok sayida tarihi ve turistik yerler mevcuttur. Ayvacik’ta su sporlari, Lâdik’te kis sporlari, Havza’da kaplica turizmi, Vezirköprü’de Kültür turizmi yapilabilir. Yaz aylarinda denizden ve kumdan yararlanilabildigi gibi kis aylarinda da av turizmi yapilabilmektedir.
    
   Samsun, Dogu Karadeniz Bölgesi’nde temel altyapi ihtiyaçlarinin karsilanmasi ve bölgede ekonomik kalkinmanin ve sosyal gelismenin hizlandirilmasini hedefleyen ve 8 ilde yürütülen DOKAP projesinin bir parçasidir. Proje kapsamindaki yesil yol güzergahi, Salipazari, Ayvacik ve Ladik yaylalarindan uzanarak 19 Mayis Ilçesi Kizilirmak Kus Cenneti Deltasi’nda son bulmaktadir.

    

 • Enerji
   Enerji Yazisi
   Samsun bölgenin enerji sektöründeki konumuyla bir enerji üssü haline gelmistir. Zengin enerji kaynaklarina yakinligi ve uluslararasi ticari iliskileriyle çoklu enerji merkezidir.
    
   Rusya’dan alinan dogalgaz, Karadeniz’in altindan Mavi Akim boru hattiyla Samsun’a, Samsun’dan tüm Türkiye’ye ulasmaktadir.
    
   1.200 kilometre uzunlugunda dogalgazi tasiyan boru hattinin, yaklasik 380 kilometresi, Karadeniz’in altindan geçmektedir. Deniz altindaki boru hatti, 2.140 metre derinlikle, yeryüzünün en derindeki boru hattidir. Yillik 16 milyar metre küp kapasiteli boru hattindan Türkiye, 2002 yili sonundan bu yana gaz almaktadir.
    
   Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hatti Projesi ise ülkemizi enerji koridoru haline dönüstürecek, Istanbul ve Çanakkale bogazlarindaki tanker trafigini %50 azaltacaktir. 550 km uzunlugundaki hatla, günde 1.5 milyon varil ham petrol tasinmasi planlanmaktadir.
    
   Terme Ilçesi’nde kurulu dogalgaz kombine çevrim santrali, 2013 yilindan itibaren Türkiye’nin elektrik ihtiyacinin yaklasik %3’lük kismini karsilamaya baslamistir. 890 MWe kapasiteli Türkiye’nin ilk tek saftli dogal gaz kombine çevrim santrali olan dogal gaz santrali, deniz suyu ile sogutma sistemi ile ayni zamanda Türkiye’nin en çevreci santrallarindan biridir.
    
   Samsun'da kurulu hidroelektrik santraller:
   » Hasan Ugurlu Baraji
   » Suat Ugurlu Baraji
   » Derbent Baraji
   » Altinkaya Baraji'dir.

    

 • Mobilya
   Mobilya Yazisi
   Yarattigi katma deger ve yüksek istihdam potansiyeli ile ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan mobilya sektörü, Samsun ekonomisi için de oldukça önemlidir. 
    
   Sektör son yillarda gerçeklestirdigi gelisme ile gerek kalite gerekse tasarim açisindan dünya ile rekabette önemli mesafe almistir. Ilde de istihdam ve üretimde öne çikan sektörlerden birisi olan mobilya sektörü hizla gelisme kaydetmektedir.
    
   Samsun ilinde orman ürünleri ve mobilya sanayi sektöründe önemli isletmeler mevcuttur. Bu alanda pek çok küçük ve orta boy sanayi tesisleri bulunmaktadir. Genel olarak tomruktan kereste isleyen isletmelerin bir sekilde mobilya sektöründe de hizmet verdikleri görülmektedir. 
    
   Samsun’da agaç, agaç ürünleri ve mobilya imalati alaninda üretilen ürünler, mdf, kereste, yonga levha, demir veya çelikten insaat aksami, agaçtan kontratabla, odunsu maddelerden levhalar, parke panolar, yayli yatak oturma gruplari imalati, masif ahsap panel, masif ve kaplamali iç kapilar, konut, otel, hastane vb. projelere yönelik mobilyalar, ahsap kablo makarasi ve ev mobilyalaridir (yatak odasi, yemek odasi, oturma grubu, yatak, baza).

    

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA