• Izleme ve Degerlendirme
   Izleme ve Degerlendirme
    
   Izleme ve Degerlendirme Birimi (IDB)
    
   Izleme ve Degerlendirme Birimi, Ajans tarafindan hazirlanan plan ve programlarin ve desteklenen projelerin izleme ve degerlendirilmesi amaciyla gerekli bilgilerin toplanmasi, analizi, bildirimi ve kullanilmasi hususunda çalismalar yapar. Destekleme faaliyetlerinin verimlilik, etkinlik, yaratilan etki ve sürdürülebilirliginin düzenli araliklarla takip edilmesini saglar. Bu nedenle hibe programi çerçevesinde desteklenen projelerin uygulanmasi, izlenmesi, yasa ve usullere uygunlugunun kontrolü, hibe yararlanicisinin sorunlari ve ihtiyaçlari ile yakindan ilgilenir. 
   Izleme ve Degerlendirme Biriminin görev ve yetkileri sunlardir:
   a) Bölge Plani ve programlarinin gerçeklesmesi amaciyla desteklenen faaliyet ve projeleri izlemek, denetlemek, degerlendirmek ve sonuçlarini Yönetim Kurulu ve Devlet Planlama Teskilati Müstesarligi’na bildirmek.
   b) Destek programlarinin ve projelerin degerlendirilmesine yönelik performans/basari gösterge setinin belirlenmesine katki saglamak. 
   c) Ajansin yürüttügü programlarin, destekledigi proje ve faaliyetlerin ilerlemelerine yönelik degerlendirmeler yapmak, periyodik degerlendirme raporlari hazirlamak; bölgenin kalkinmasi bakimindan yarattigi etki ve sonuçlari ile basari düzeylerini tespit etmek amaciyla etki degerlendirmelerini yapmak.
   d) Devlet Planlama Teskilati Müstesarligi ile koordineli bir sekilde, Ajansin saglayacagi mali ve teknik desteklerin izleme ve degerlendirmesine yönelik temel ilke ve kurallar, sorumluluklar, kullanilacak belge ve formlarin standartlari, yararlanicilarin proje ve faaliyetlerini uygularken uymalari gereken kurallarin yasal ve kurumsal altyapisinin tasarlanmasina katkida bulunmak.
   e) Desteklenen proje ve faaliyetler için tasarlanan izleme bilgi sisteminin koordinasyonunu saglamak.
   f) Ajanstan destek almaya hak kazanmis proje/faaliyet sahipleri ile imzalanacak sözlesmeleri hazirlamak, sözlesme imzalanmasi sürecine aktif olarak katilmak.
   g) Sözlesme öncesinde, Genel Sekreterce gerekli görülen projelere ön izleme ziyareti yapmak.
   h) Sözlesmelerin imzalanmasini müteakip, sözlesme bilgilerinin dogrulugunu teyit etmek, yararlanicinin uygulama kapasitesini degerlendirmek ve yararlanici ile birlikte proje uygulamasina iliskin bir yol haritasi hazirlamak; projenin risk ve ihtiyaç analizlerine göre ön ödeme yapilmasinin uygunlugu ve ön ödeme miktari konusunda görüsünü Genel Sekretere bildirmek.
   i) Yararlanicilara, proje/faaliyet uygulama ve satin alma usulleri, izleme bilgi sisteminin kullanimi, raporlama gibi konularda egitimler vermek; uygulamada karsilastiklari problemlerin çözümüne yönelik destek vermek.
   j) Desteklenen proje/faaliyetlere izleme ziyaretleri gerçeklestirmek.
   k) Uygulama asamasina geçmis proje ve faaliyetlerde öngörülen amaç ve hedeflere ulasilmasina yardimci olmak, uygulamanin belirlenen ilke ve kurallara, usul ve esaslara ve sözlesme hükümlerine uygun yürümesini saglamak.
   l) Riskleri önceden tespit ederek düzeltici ve önleyici tedbirler almak, gerekiyorsa sözlesme degisiklikleri, fesih, usulsüzlükler, geri ödemeler vb. ilgili islemleri yapmak.
   m) Yararlanicilar tarafindan sunulan raporlari ve ödeme taleplerini degerlendirmek, ödemelerin zamaninda yapilmasini saglamak, yapilan harcamalarin usule uygunlugunu denetlemek.
   n) Birimle ilgili görev ve faaliyetler kapsaminda ilgili yerel, ulusal ve uluslararasi kurumlarla isbirligi ve kapasite gelistirmeye yönelik çalismalar yapmak.
BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA