• Tarima Dayali Sanayi
   TARIMA DAYALI SANAYI

   Tokat’ta kamu ve özel sektör tarafindan kurulan tesislerle, tarima dayali sanayi gelismistir. Ilde sahip oldugu verimli tarim arazilerinden elde edilen kaliteli tarim ürünlerini degerlendiren isletmeler yer almaktadir. 1934 yilinda kurulan ve Türkiye’nin ilk seker fabrikalari arasinda yer alan Turhal Seker Fabrikasi, 1958 yilinda kurulan, Türkiye’nin ilk meyve suyu üreticisi ve Türkiye’nin ilk 500 sirketinden biri olan Dimes, kentin sanayilesme sürecindeki önemli aktörledir.

   Ilde en fazla isletme sayisina sahip sektör gida sanayidir. Gida sanayi isletmeleri Turhal, Merkez, Zile ve Niksar’da yogunlasmaktadir. Turhal ilçesinde Turhal Seker Fabrikasi Aytaç Gida Süt Fabrikasi – Akar Gida Ayçiçegi Fabrikasi – Oruçlar Et Kombinasi isletmeleri; Merkez ilçede Dimes - Aksa Gida - Espa Gida - Asikbaba Et ve Et Ürünleri - Mufi Gida - SNS Gida -  Topçam Küp Seker – Toksütsan ve Zafer Un isletmeleri; Zile ilçesinde Birsan Un - Özkaleli Gida, Topçuoglu Gida,  Niksar ilçesinde Olca Gida Sanayi – Niksar Süt ve Süt Ürünleri (Bereket Döner) - Yilmaz Un – Cevizsan – Ayvaz Su- Tahmiscioglu Gida – Sisma Maden Suyu isletmeleri faaliyet göstermektedir.

      ILÇE ISLETME SAYISI ÇALISAN SAYISI
      Turhal 8 667
      Tokat  29 478
      Zile 14 361
      Niksar  11 167
      Erbaa 9 80
      Pazar 4 35
      Resadiye 3 23
      Artova 2 14
      Almus 2 13
      Sulusaray 1 1
      TOPLAM 83 1839

    

    Ilde en fazla istihdam saglayan (1839 kisi ile) üçüncü sektör konumundaki gida sanayinin en fazla istihdam saglayan isletmeleri Muammer Tuksavul Turhal Seker Fabrikasi, Dimes Gida A.S. ve Birsan Un A.S. isletmeleridir. Bu isletmeler toplam istihdamin %49.5’ini olusturmaktadir.

   Sektörün ilin ihracatindaki payi %10’dur.  Dimes bu sektördeki ihracatin %95’ini gerçeklestirmektedir. Sektörde ihracatçi 14 isletme bulunmaktadir. Ihraç edilen ürünler meyve suyu, ceviz, süt ürünleri, yaprak, pekmez, seker, un ve bakliyattir.

   Sektörde faaliyet gösteren 13 firma 2012 yilinda toplam16.550.076 $’lik ihracat yapmistir.

 • Hazir Giyim ve Konfeksiyon
   HAZIR GIYIM ve KONFEKSIYON

   Osmanli Imparatorlugu döneminde temelleri atilan tekstil ve hazir giyim sanayinde Tokat ve Denizli dokuma sanayinde iki önemli merkezdir. Tokat dokumaciligin yani sira basmacilik ve boyamacilik ile önemli bir ihracat merkezi idi. 600 yillik bir deneyime sahip olunan bu sektörde bugün Merkez-Erbaa-Turhal ve Zile ilçelerinde faaliyet gösteren isletmeler ile ilde en fazla istihdam saglayan sektördür.

   Merkez ilçede ARJ Group, Canicas Tekstil, Gür Aksesuar, Has Özgen Tekstil, Kardelen Tekstil, Karasoylar Tekstil, Yüce Tekstil, Ülkü Tekstil, Dimteks Tekstil; Erbaa ilçesinde Akarteks Tekstil, Aster Anadolu Tekstil, Akal Tekstil, Ayener Tekstil, Dilek Tekstil, Demirdag Tekstil,  Sentürk Tekstil, Erek Tekstil, Hassen Tekstil, Mandan Tekstil, Riva Tekstil, Safa Tekstil ; Turhal ilçesinde Haktin Tekstil, Uslu Tekstil; Zile ilçesinde Zela Tekstil ve Uncuoglu Tekstil isletmeleri faaliyet göstermektedir.

      ILÇE ISLETME SAYISI ÇALISAN SAYISI
      Erbaa 17 1.253
      Tokat  10 778
      Turhal 3 625
      Niksar  3 202
      Resadiye 1 73
      Zile 2 61
      TOPLAM 36 2.992

   36 isletmenin faaliyet gösterdigi sektörde 2.992 kisi çalismaktadir. Ilde en fazla istihdam saglayan sektör konumundaki gida sanayinin en fazla istihdam saglayan isletmeleri UTG/Canicas Tekstil (Erbaa), Haktin Tekstil (Turhal) ve Has Özgen Tekstil (Merkez) isletmeleridir. Bu isletmeler toplam istihdamin %34.8’ini olusturmaktadir.

   Sektörün ilin ihracatindaki payi %63,5’dir. Sektörde ihracatçi 14 isletme bulunmaktadir. Haktin Konfeksiyon, Ziya Giyim, Kaner Konfeksiyon ve UTG/Canicas sektörün ihracatinda öne çikan firmalardandir.

    

   Sektörde faaliyet gösteren 14 firma 2012 yilinda toplam 97.970.858 $’lik ihracat yapmistir.

 • Madencilik
   MADENCILIK

   Tokat’ta metalik madenler ve endüstriyel hammadde niteligi tasiyan madenler çikarilmaktadir. Antimuan, bakir, demir, krom, manganez ve nikel ilde çikarilan metalik madenler arasinda yer alirken; aspest, bentonit, kaolen, kil, kireçtasi ve mermer ilde çikarilan endüstriyel hammadde niteligi tasiyan madenler arasinda yer almaktadirlar.  Bu madenler arasinda mermer, bentonit, antimuan ve tas kömürü ön plana çikmaktadir. 

   Dünya bentonit rezervinin yaklasik %15’ine sahip olan ülkemizde kalsiyum ve sodyum bentonit rezervleri bulunmaktadir. Ülkemizdeki tek sodyum bentonit rezervinin yer aldigi Resadiye ilçesinde; sondaj sanayi, döküm sanayi ve insaat sanayinde büyük ölçüde kullanilan yüksek kalitedeki sodyum bentonit çikarilarak yurt içi ve yurt disi pazarlara sunulmaktadir. Zile ve Artova ilçelerinde tas kömürü; Turhal ilçesinde ise antimuan madeni çikarilmaktadir.

   Yapilan arastirmalara göre, dünya mermer rezervlerinin %40’lik bir kismi ülkemizde bulundugu ve bu rezervinde yaklasik %20’lik kisminin Tokat’ta bulundugu ifade edilmektedir. 5 milyar 162 milyon m³ lük mermer rezervi ile Tokat; Balikesir, Afyon, Bilecik ve Eskisehir’den sonra 5.sirada yer almaktadir. Tokat’ta bej mermer, traverten (noçe, sari), diyabaz (siyah), füme (kumlu tüylü), siyah mermer, beyaz mermer, oniks mermer (yesiloniks), serpantin ve bazalt mermer olmak üzere degisik renk ve kalitede 9 çesit mermerin bulundugu tespit edilmistir.  Blok ve islenmis olarak iç ve dis pazarlara sunulmaktadir.

   Turhal ilçesinde Mensace Mermer ve Turhal Mermer, Zile ilçesinde Ilik Mermer Fabrikasi, Öz Apsa Mermer, Karadeniz Mermer, Merkez ilçede Selanik Mermer, Atilgan Yesil Oniks Mermer

 • Tas ve Topraga Dayali Sanayi
   TAS ve TOPRAGA DAYALI SANAYI

   Ilde en fazla istihdam saglayan (2556 kisi ile) ikinci sektör konumundaki tas ve toprak sanayinin en fazla istihdam saglayan isletmeleri Özdemir Antimuan, Çenesizler Toprak ve Adoçim Çimento isletmeleridir. Bu isletmeler sektördeki toplam istihdamin % 23’ünü olusturmaktadir.

      ILÇE ISLETME SAYISI ÇALISAN SAYISI
      Artova 2 196
      Erbaa 26 921
      Niksar  6 273
      Pazar 4 61
      Tokat  16 248
      Turhal 10 746
      Zile  7 111
      TOPLAM 71 2556

   Sektörün ilin ihracatindaki payi % 22,8’dir. Sektörde ihracatçi 12 isletme bulunmaktadir. Özdemir Antimuan ve Adoçim Çimento bu sektördeki ihracatin % 82.3’ünü gerçeklestirmektedir.

   Sektörde faaliyet gösteren 12 isletme  2012 yilinda toplam 35.214.471 $’lik ihracat yapmistir.

 • Orman Ürünleri
   ORMAN ÜRÜNLERI

   Tokat ili yüzölçümünün % 39’unu ormanlik alanlar olusturmaktadir. Merkez, Almus, Erbaa ve Niksar Orman Isletme Müdürlükleri’nin sorumluluk alaninda bulunan bu ormanlik arazilerden endüstriyel odun elde edilmektedir.  2011 yilinda 256.238 m³, 2012 yilinda ise 315.149 m³ endüstriyel odun üretilerek il içinde ve ilin yakin çevresinde faaliyet gösteren sanayi isletmeleri tarafindan hammadde kaynagi olarak kullanilmistir.

   Ilde faaliyet gösteren 296 isletmeden 35’i (%11.8’i) orman ürünleri ve mobilya sanayinde faaliyet göstermektedir. Bu sektörün toplam sanayi istihdamindaki payi ise % 5.6’dir. Sektörde faaliyet gösteren isletmelerin ilçelere dagilimina bakildiginda ilk sirada 11 isletme ile Niksar ilçesi, ikinci sirada 10 isletme ile Merkez ilçe, üçüncü sirada ise 5’er isletme ile Erbaa ve Zile ilçeleri yer almaktadir.

      ILÇE ISLETME SAYISI ÇALISAN SAYISI
      Tokat  10 193
      Erbaa 5 98
      Zile 5 80
      Niksar  9 60
      Turhal 2 26
      Pazar 1 25
      Almus  1 6
      TOPLAM 32 488

    

   Ilde en fazla istihdam saglayan (482 kisi ile) dördüncü sektör konumundaki gida sanayinin en fazla istihdam saglayan isletmeleri Erbaa Kaplama Sanayi, Eroglu Ambalaj ve Orman Ürünleri Özgür Mobilya, Sahinler Kerestecilik, Diva Ahsap isletmeleridir. Bu isletmeler toplam istihdamin % 42,1’ini olusturmaktadir.

   Sektörün ilin ihracatindaki payi onbinde 19,2’dir. Sektörde ihracatçi 2 isletme bulunmaktadir. Bu isletmeler 4K Egitim Araçlari ve Erbaa Kaplama Sanayi isletmeleridir. 2012 yilinda yapilan toplam ihracat tutari 296.000 $’dir.

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA