Bölge Yatirimi
 • Diger Sehirlerden Farkli Kilan Özellikleri
   Diger Sehirlerden Farkli Kilan Özellikleri Yazisi
   Tüm Karadeniz illerinin Anadolu’ ya geçisinde ve dogu illerinin Istanbul basta olmak üzere Izmit, Bursa ve Avrupa Ülkelerine karayolu ulasimi güzergâhi üzerinde bulunmasi Çorum’u avantajli hale getirmektedir. Çorum’ u farkli kilan özellikleri baktigimizda;
    
   • Çorum Ilinin, bölgenin sanayilesme sürecindeki en dinamik kenti olarak gelisimini sürdürmesi,
   • Anadolu Kaplanlari olarak tabir edilen illerden biri olmasi,
   • Çorum Ilinin dördüncü bölgede olma avantajindan dolayi yatirim tesviklerinden yüksek oranda yararlanmasi,
   • “Katma Degeri” ve “Marka Degeri” yüksek ürünlerin gelistirilmesine yönelik ileri düzeydeki makine kültürünün olmasi ve bu kültürün Savunma Sanayisini öne çikarmasi, 
   • TEKNOKENT kurulus kanunu yayimlanmis olup planlama ve insaat çalismalari sürmektedir.  Çorum Ilinin orta ve yüksek ölçekli teknolojinin üretim üssü olmasi konusunda çalismalarin devam etmesi,
   • Kültür Baskenti denilebilecek önemli kültür miraslarini barindiriyor olmasi nedeniyle her geçen gün gelismekte olan Turizm potansiyeli,
   • Geçmisten gelen bir sanayi kültürünün ve girisimci ruhun varligi, 
   • Paylasim ve ortaklik kültürünün bulunmasi,
   • Kalifiye is gücü, 
   • Baskente 240 km,
   • Samsun Limanina 175 km, 
   • Amasya Merzifon Havaalanina 58 km. mesafede olmasi 
   • Cografi konumu itibari ile hammadde kaynaklarina esit uzaklikta olmasi ve gelismis ulasim imkanlari, 
   • Hitit Üniversitesinin kurulmasi ve Üniversite-Sanayi isbirliginin günbegün gelismekte olmasi, Çorum’ u yatirimlar için bir cazibe merkezi haline getiren unsurlardandir.
    
   Çorum ilinde makine sektöründe anahtar teslim fabrika kuran sirketlerin olmasi ve bu konuda yetismis elemanin bulunmasindan dolayi makine sektörü, makine sektörüne yardimci olabilecek bilisim sektörü,  demir, çelik, seramik sektörü, motorlu tasitlarin aksam ve parçalari ile sase ve karoser imalati, tibbi araç ve medikal gereçler ve tekstil gibi sektörler yatirimcilar için cazip sektörlerdir. 
    
   Çorum ili yüzölçümü olarak Türkiye’nin 20. büyük ilidir. Ekilebilen alanin büyüklügünden dolayi tarim sektöründe verimli tarim yapabilecek sirketler için önemli yatirim alanidir. Dünyada hektar basina ilaç kullanimi 3100 gr, Türkiye’de 1500 gr iken Çorum’da bu oran 500 gramdir. Bu nedenle il topraklari kirlilik bakimindan organik tarima uygundur. Bu alanda ayni zamanda Seracilik (Sebze ve Süs Bitkisi)  Yatirimlari, Bag-Bahçe Yatirimlari, Çeltik kurutma tesisi, Yem Bitkileri Üretimi, Alabalik yetistiriciligi, Koyun ve Tiftik Keçisi yetistiriciligi, Damizlik Besicilik, Et Besiciligi, Süt Besiciligi, Aricilik ve Bal Üretimine Yönelik Yatirimlar, Yumurta Tavukçulugu, Et Tavukçulugu, Entegre et ürünleri isleme tesisi, Süt ve süt ürünleri isleme tesisi, Çiftlik hayvanlari için hazir ve kaba yem imalati yatirimlari uygun yatirim alanlaridir. 
    
   Köklü tarihi ve zengin kültürü ile uygarlik tarihinde önemli yeri olan Çorum, Kültür Turizmi açisindan Ülkemizin en önemli merkezlerinden biridir. 
    
   Günümüzden 7 bin yil öncesine ait kültürel verilere rastlanan ve Anadolu’da ilk organize devleti kuran Hititlerin Baskenti Hattusa Çorum sinirlari içerisindedir. Hattusa, Anadolu’nun kalbinde UNESCO tarafindan Dünya Kültür Mirasi listesine alinmis Ülkemizdeki 9 degerden biridir.
    
   Türkiye Turizm Stratejisi Belgesindeki 9 tematik bölgeden biri olan Hitit Medeniyetinin merkezi olan Çorum’ da, Bogazköy-Hattusa, Alacahöyük ve Ortaköy-Sapinuva ören yerleri basta olmak üzere, yayla turizmi, av turizmi,  trekking ve bisiklet turlari yapilmasi için uygun ortamlar bulunmaktadir. Ortaköy-Incesu Kanyonu, Kargi-Abdullah Yaylasi, Osmancik, Bayat-Iskilip Yaylalari dogal güzellikleriyle örnektir. Bu alanda yapilan projeler ile birlikte, ören yerleri ve müzelere gelen ziyaretçi sayisi 2011 yilinda 121.870 iken, 2012 yilinda % 20’ lik bir artisla 146.609’ a ulasmistir ve turizm sektörü de yatirimcilar için cazibesini artirmistir. 
    
   Hitit uygarligi en az Misir uygarligi kadar eski ve zengin bir uygarlik olup, Hititlerle Misirlilar arasinda yapilan Kades Antlasmasi’na ait çivi yazili tablet Bogazköy’de bulunmustur. Yine burada yüksek kayalar arasinda Yazilikaya Kaya tapinaginda doksandan fazla tanri, tanriça, hayvan ve hayal ürünü yaratik kaya üzerine islenmistir. 
    
   Ulu Önder Atatürk’ün direktifleriyle yapilan ve ilk milli kazilardan olan Alacahöyük’te; Hitit öncesi dönem olan Hatti Dönemine tarihlenen 13 Kral Mezari’nda bulunan eserler (Günes Kurslari, Boga ve geyik heykelleri) o dönemin yüksek kültürünü yansitmaktadir. Alacahöyük’te görülmeye deger Sfenksli Kapi ve önündeki kabartmalar Hitit Dini Törenlerinin günümüze yansimasidir.
    
   Baskent Hattusa ve Alacahöyük ile birlikte Son Dönem Hitit Kazilarindan Ortaköy-Sapinuva ile Hüseyindede Kazilarinda açiga çikartilan eserlerin sergilendigi ve “Korunmasi Gerekli Tasinmaz Kültür Varligi” olarak tescil edilen 1915 tarihli son dönem Osmanli Mimari Özelligini yansitan bina, restore edilerek Yeni Çorum Müzesi olarak hizmete açilmistir. Çagdas Müzecilik anlayisina göre yapilan sergilemede Çorum ve çevresinde bugüne kadar tespit edilen kültürlerden Geç Kalkolitik Çag’dan (M.Ö. 5000) günümüze kadar devam eden medeniyetlere ait eserler kronolojik olarak sergilenmektedir.
    
   Bu arkeolojik zenginliklerin yani sira Selçuklu ve Osmanli dönemine ait cami, köprü, kale ve sivil mimarlik örnekleri Çorum’ un her yerini süslemekte, bu degerleri  ile Çorum ülkemizin en önemli kültür ve turizm merkezleri arasinda yerini almakta olup, Çorum Müzesi, Ulucami, Saat Kulesi, Katipler Konagi, Velipasa Konagi, Hidirlik Cami ve Kerebigazi Türbesi, leblebiciler, dikiciler arastasi mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden bir kaçidir.
    
BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA