Bölge Yatirimi
 • Sektörler
   Sektörler Yazisi

   Çorum, bölgenin sanayilesmekteki en dinamik kenti olarak gelisimini göstermektedir. Anadolu Kaplanlari olarak tabir edilen illerden biri olan il kendi öz kaynaklari ile sanayilesmesini gerçeklestirmekte olup Seker Fabrikasi disindaki sanayi kuruluslarinin tümü özel sektöre ait bulunmaktadir.

   Emek yogun çalisan küçük atölyelerin bölgesel kaynaklari ve yeni üretim tekniklerini daha iyi degerlendirmesi ile basta kiremit ve tugla, un ve bu iki üretim dalinin ilk etapta makine ve ekipman ihtiyacini karsilamak amaci ile kurulmus makine sektörü büyük bir gelisim göstermistir. Bu üretim dallari Çorum ilinin sanayilesmesinin lokomotifi olmuslardir.

   Bugün  Çorum makine sektörü birçok ülkeye ihracat yapar duruma gelmistir. Çorum’ da ayrica hemen hemen bütün sektörlere yönelik özel çözüm gerektiren tasarim ve üretim yapma kabiliyeti üst seviyede olan ve anahtar teslim fabrika üreten firmalar bulunmaktadir, bu alanda ulusal ve uluslar arasi talepler her geçen gün artmaktadir.

   Ülkemizin kiremit tüketiminin % 40’i, tugla tüketiminin % 10’u Çorum’dan karsilanmaktadir.

   Çorum’da kendi içerisinde kurumsallasan bir sanayilesme süreci gerçeklestirmistir. Bu modelle sanayilesme, birinci asamada küçük ölçeklerle ve yerel kaynaga bagli (gida ve tasa-topraga dayali sanayiler) olarak baslamis; ikinci asamada, yerel kaynaklara bagli olmaksizin (ve ülkenin herhangi bir yerinde yer seçebilecek), ülke pazarina, hatta uluslar arasi pazarlara yönelik yeni üretim konularinda faaliyet gösteren sanayiler gelismistir. Aile sirketlerinin agirlikli oldugu bu yapida, ortak is yapma ve birlikte çalisma kültürü Çorum kentinde bir avantaj saglamistir.

    

   Aralik 2014 rakamlarina göre Çorum genelinde faaliyet gösteren sanayi tesislerinin istihdam rakamlari ile birlikte dagilimi asagidaki gibidir: 

    

    

    

   SEKTÖRLER

   IMALATÇI FIRMA SAYISI ISTIHDAM
      1. GIDA SANAYI 259 2.625
      2. TEKSTIL SANAYI 51 4.635
      3. ORMAN ÜRÜNLERI  - MOBILYA SANAYI 292 805
      4. KAGIT - KAGIT ÜRÜNLERI SANAYI 21 435
      5. KIMYA - PLASTIK SANAYI 64 758
      6. TAS ve TOPRAGA DAYALI SANAYI 143 6.800
      7. MAKINE - METAL SANAYI 294 3.068
      8- DIGER SANAYI GRUPLARI 69 657
      TOPLAM 1.193 19.783

    

   Çorum ilinin 2015 yili Toplam Dis Ticaret Hacmi ise 626.078 $’dir. Çorum, ihracati ithalatinin üstünde olup dis ticaret fazlasi olan ve ülkemize bu konuda katkisi molan ender illerden bir tanesidir. 

    

   Çorum Ilinin Ihracat ve Ithalat Rakamlari: 

    

   ÇORUM ILI YILLARA GÖRE IHRACAT RAKAMLARI

   YILLAR 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015

   IHRCT. RAKM. 1000 $

   112.353 99.026 113.954 142.031 166.369 190.564 252.575 338.480
   ÖNCEKI YILA GÖRE ARTIS

   +%39

   -%11,9

   +%15

   +%24,6

   +%17,1

   +%14,5

   +%32,5

   +%34,0
   IHRACATÇI FIRMA SAYISI 103 109 107 120 116 120 123 131
   IHRACAT YAPILAN ÜLKE SAYISI 77 86 90 104 120 120 120  

    

 • Makine - Metal Sanayi
   Makine - Metal Sanayi Yazisi

   Makine metal sanayi sektörü Çorum sanayi faaliyetleri içerisinde önemli bir yer tutmaktadir. Sektörün baslangici, 1960’lardaki un ve yem bitkilerinin isleyen makinalarin tamirati için yapilan çalismalara dayanmaktadir. Bu sektördeki üretim sadece yurt içinde degil ayni zamanda uluslar arasi pazarda da çok basarili oldu. Tugla ve kiremit sektöründe daha gelismis üretim makinalari gereksinimi ile 1990'larda bu alanda ikinci bir ürün gaminin gelismesine olanak saglamistir. Baslarda un, tugla ve kiremit makinalarinin bakiminda çalisan sirketler, günümüzde dünyanin bir çok yerinde anahtar teslimi fabrikalar kuran ve bu sektörlerde dünya çapinca taninmis sirketler oldular.   Çorum’ da ayrica hemen hemen bütün sektörlere yönelik özel çözüm gerektiren tasarim ve üretim yapma kabiliyeti üst seviyede olan ve anahtar teslim fabrika üreten firmalar bulunmaktadir, bu alanda ulusal ve uluslar arasi talepler her geçen gün artmaktadir.

 • Tas ve Topraga Dayali Sanayi
   Tas ve Topraga Dayali Sanayi yazisi

   Sektör Çorum ilinde 1946 yillarina kadar dayanmaktadir. Türkiye’de Kiremit ve Tugla sektörünün çikisi ile Çorum Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri olmustur. Kiremit tugla Ülkemizin kiremit tüketiminin % 40’i, tugla tüketiminin % 10’u Çorum’dan karsilanmaktadir.  Bu sektörde ayni zamanda dogal bir kümelenme olusmustur. Firmalar birleserek ortak satis sirketleri üzerinden satis ve pazarlama islerini yürütmektedirler. 

 • Gida Sanayi
   Gida Sanayi

   1898 yilinda kurulan ilk un fabrikasi su gücü ile çalismaktaydi. Ankara- Samsun yolunun açilmasi ile birlikte ulasim kolaylasmis ve böylece un ve bugday ticareti gelismis, ve Çorum bugday ile un üretiminde Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri haline gelmistir. Un üretiminde Çorum marka haline gelmis ve Çorum Unu markasi olusmustur. 1980'li yillardaki yatirim önlemleri sayesinde, kümes hayvanlari yetistiriciligi ilde gelismeye baslamistir. Yaklasik 20.000 tavuk kapasiteli yaklasik 200 çiftlikleri her insa edildi. Iç piyasada önemli bir role sahip üretimi ile 500 milyon yumurta bir yillik kapasitesi vardir bu sektörde. Ilde AB standartlarinda üretimle yapilan yumurta üretimi önemli bir yer tutmaktadir. Türkiye’de üretilen yumurtalarin %7,3’ü Çorum’da üretilmektedir. Ilden ayni zamanda 8.306.779 $ yumurta ihracati yapilmistir.

    

 • Turizm
   Turizm yazi

   Çorum’un tarihsel derinliginden gelen ancak yeterince bilinmeyen Frig, Galat, Hatti, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu, Danismendli, Osmanli ve Cumhuriyet dönemine ait degerler ile Çorum Kültür Turizmi açisindan Ülkemizin en önemli merkezlerinden biridir. Çorum ilinde gerek tarim ve gerekse sanayi sektöründeki olanaklarin yani sira, ilde potansiyel arz eden turizm sektörü ve türlerinde de çok çesitliligi olan bir ildir.

   Günümüzden 7 bin yil öncesine ait kültürel verilere rastlanan ve Anadolu’da ilk organize devleti kuran Hititlerin Baskenti Hattusa Çorum sinirlari içerisindedir. Hattusa, Anadolu’nun kalbinde UNESCO tarafindan Dünya Kültür Mirasi listesine alinmis Ülkemizdeki 9 degerden biridir. Hitit uygarligi en az Misir uygarligi kadar eski ve zengin bir uygarlik olup, Hititlerle Misirlilar arasinda yapilan Kades Antlasmasi’na ait çivi yazili tablet Bogazköy’de bulunmustur. Yine burada yüksek kayalar arasinda Yazilikaya Kaya tapinaginda doksandan fazla tanri, tanriça, hayvan ve hayal ürünü yaratik kaya üzerine islenmistir. Ulu Önder Atatürk’ün direktifleriyle yapilan ve ilk milli kazilardan olan Alacahöyük’te; Hitit öncesi dönem olan Hatti Dönemine tarihlenen 13 Kral Mezari’nda bulunan eserler (Günes Kurslari, Boga ve geyik heykelleri) o dönemin yüksek kültürünü yansitmaktadir. Alacahöyük’te görülmeye deger Sfenksli Kapi ve önündeki kabartmalar Hitit Dini Törenlerinin günümüze yansimasidir. Çorumda halen 6 adet arkeolojik kazi yürütülmektedir. Uluslar arasi düzeyde 3 yilda bir düzenlenen Hititoloji Kongresi 6 yilda bir de Çorum’da düzenlenmektedir. Bu kongreye dünyanin birçok yerinden bilim adamlari katilmaktadir. 

   Ilimizde 3 Müze ve 2 Ören yeri bulunmaktadir. 2010 yilinda Avrupa Yilin Müzesi'ne aday gösterilen Çorum  Müzesine 2011 yilinda OKA destekli yapilan projede Uygulama ve Egitim Merkezi, Ölü Gömme Töreni Interaktif Simülasyonu, Hitit Arabasi Sanal Gezi Simülasyonu gibi yenilikler kazandirilmistir.

   Ilimizde Selçuklu ve Osmanli Dönemine ait; cami, köprü ve kaleler yer almaktadir. Çorum bu tarihi zenginliklerin yani sira yaylalari ve Incesu Kanyonu gibi dogal güzellikleri ile de görülmeye deger bir yerdir.

   Incesu kanyonu: Ortaköy ilçesindedir. Uzunlugu 12,5 km olan kanyonun genisligi 40-60 m arasinda degismektedir. Kanyon rafting ve trekking sporlari için uygun özellikler tasimaktadir.

   Kargi Yaylasi: Kargi Ilçesindedir. Bu bölgede birbirine baglantili, Eginönü, Aksu, Karandu, Göl, Örencik, Karaboyu, Gökçedogan yaylalari mevcuttur. Bu yaylalarda, yöresel yayla mimarisine uygun yayla evleri gelenegi halen devam etmektedir.

   Abdullah Yaylasi: Ilin Kargi ilçesinde ve ilin en yüksek dagi olan Köse Dagi (2.050m) Üzerinde yer almaktadir.

   Çorum ilinde ayrica Gölünyazi ( Merkez Ilçede olup, çok zengin yaban hayati barindirmasinin yaninda yörenin su rejimini düzenleyen, iklimi yumusatan, tortu ve zehirli maddeleri tutarak suyun kalitesini artiran islev ve degerlere sahiptir.), Osmancik Baspinar Karaca Yaylasi (Osmancik Ilçesinde), Çatak Tabiat Parki (Merkez Ilçede) bulunmaktadir. 

   Ilimizde, Turizm Isletme Belgeli 9 adet konaklama tesisi bulunmakta olup,  toplam 1.109 yatak kapasitesine sahiptirler. Bunlarin 6’si Il Merkezinde, 1’i Sungurlu Ilçesinde, 2’si ise Bogazkale Ilçesindedir. 17 adet Belediye Isletme Belgeli Konaklama Tesisi de 738 yatak kapasitesine sahiptir. Turizm Isletme Belgeli Otellerin 1’i 5 yildizli, 2’si 4 yildizli, 3’ü 3 yildizli, 3’ü ise 2 yildizlidir. 

   Yapmadan Dönme

   • Anadolu’nun her yerinde kültürel mirasi ve yapitlariyla hala yasayan zamanin en büyük askeri ve politik gücü; Misir’in güçlü firavunlarinin en zorlu rakibi, yakindogunun çehresini daimi olarak degistirmis 3500 yillik bir uygarlik olan Hititler ve onlara 450 yil baskentlik yapmis Bogazkale-Hattusa, Alacahöyük ve Ortaköy-Sapinuva arkeolojik alanlari, 

   • Kazilardan çikan esiz eserlerin tarihi mekanlarda 7000 yillik gelisiminin sergilendigi Çorum, Alacahöyük ve Bogazköy Müzelerinde tarihsel bir yolculuga çikmadan,  
   • 94 yil aradan sonra asli vatani Bogazköy Müzesi’ne dönen Tarihi "Bogazköy Sfenksi" ile tanismadan, 
   • Iskilip ilçesinin tarihi sokaklari ve arastasini gezmeden, 
   • Kargi ve Iskilip’in çam kokulu yaylalarini görmeden,
   • Masmavi göletlerde kano keyfi yapmadan, 
   • Gastronomi ve Yürüyüs Yolu’nu kesfetmeden, 
   • Kizilirmak Havzasi boyunca çeltik tarlalarinin izini sürmeden, 
   • Osmancik Kunduz ormanlarinda jip safari yapmadan, 
   • Özellikle sonbahar döneminde Kargi ve Osmancik yaylalarinda renklerin dansini fotograflamadan, 
   • Çorum merkezdeki Katipler Konagi’nda yöresel lezzetleri tatmadan, 
   • Iskilip Seyir Terasi’nda ünlü Iskilip Dolmasi yemeden, 
   • Leblebi, pirinç, Kargi bezi, Yoncali yollugu, Eskialibey dokumalari satin almadan dönmeyiniz
    

 • Tarim ve Hayvancilik
   Tarim ve Hayvancilik yazisi

   Çorum ekonomisinde Tarim önemli bir yere sahiptir. Ilde yaklasik 46.000 adet çiftçi ailesindeki 164.449 adet kisi bu sektörden geçimini saglamaktadir. Ilin 2014 yili oniki aylik Bitkisel ve Hayvansal üretimin parasal degeri 2.185.945.000 TL’dir.

   Türkiye genelinde Tarim Arazilerinin orani %31 iken, Yüzölçümü bakimindan Türkiye’nin 20. büyük Ili olan Çorum’un topraklarinin % 44’ü yani 548.071 ha Tarim Arazisidir.

   Tarim arazilerinin 463.262 ha. kuru, 84.809 ha. ise sulu tarim arazisidir. Yapimi devam etmekte olan baraj yatirimlari ile birlikte sulanan arazi miktari artacak ve yeni yatirimlar için uygun tarim arazileri olusacaktir.

   Dünyada hektar basina ilaç kullanimi 3100 gr, Türkiye’de 1500 gr iken Çorum’da bu oran 500 gramdir. Bu nedenle il topraklari kirlilik bakimindan organik tarima uygundur.

   Ilimizde yetisen baslica ürünler bugday, arpa ve pirinç tarimsal sanayinin en önemli girdilerindendir. Bu ürünlerin yaninda yetistirilen baslica ürünler; nohut, çeltik, seker pancari, yaglik ayçiçegi, kuru sogan gibi tarla bitkileri yaninda üzüm, elma, ceviz, kiraz gibi önemli meyve ürünleri ve agirlikli olarak iç pazarda tüketilen sebze ürünleridir. Son yillarda sebze yetistiriciligi açik alanlardan örtü alti alanlara kaymakta, plastik örtülü sera alanlari yayginlasmaktadir. 

   2015 yilinda 20.88 ton bitkisel ve 47.569 ton orman ürünü ihracati yapilmistir. 

   Tarla Tarimindaki  Önemki Ürün Ekilisleri

    

   Ürün Adi

   Ekilis Alani Üretim Miktari Ortalama Verim (da)
   Bugday 225.050 ha 809.401 Ton 360 kg

   Arpa

   62.899 ha 224.861 Ton 357 kg
   Çeltik

   6.664 ha

   55.894 Ton

   839 kg

   Pirinç   28.506 Ton  
   Seker Pancari 3.097 ha 158.098 Ton 5.105 kg
   Hashas 882 ha 535 Ton 61 kg
   Ayçiçegi 24.236 ha 64.762 Ton 267 kg
   Sogan (Kuru) 3.419 ha 106.197 Ton 3.106 kg
   Patates 1.661 da 39.537 Ton 2.380 kg

   Kaynak: Çorum Il Gida Tarim ve Hayvancilik Müdürlügü

   Çorum hayvancilik yönünden de önemli bir potansiyele sahiptir. Ilde; 2015 yili itibariyle 216.446 adet Büyükbas, 208.897 adet Küçükbas, 4.593.435 adet Kanatli ve 37.264 adet Ari Kovani vardir. Ilde AB standartlarinda üretimle yapilan yumurta üretimi önemli bir yer tutmaktadir. Türkiye’de üretilen yumurtalarin % 6,1’i Çorum’da üretilmektedir. Ilden ayni zamanda 6.868.208 $ yumurta ihracati yapilmistir. 

   Yillara Göre Hayvansal Üretim

    

    

   Bitkisel Üretim Degeri (1.000 TL) Canli Hayvan Degeri (1.000 TL) Hayvansal Ürün Degeri (1.000 TL)  Kisi Basi Bitkisel Üretim Degeri TL Kisi Basi Canli Hayvan Degeri TL Kisi Basi Hayvansal Ürün Degeri TL
   Türkiye 97.988.282 62.512.147 44.332.506 1.261 805 571

   TR83

   5.407.761 3.200.976 1.354.911 1.990 1.178 499
   Çorum

   940.664

   774.062 471.219 1.784 1.468 894
   Çorum'un Ülke Içindeki Payi % 0,96 % 1,24 % 1,06      
   Çorum'un Bölge Içindeki Payi % 17 % 24  % 35      

    

    

    

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA