Planlama
 • Yesilirmak Havza Gelisim Projesi (Türkçe)
 • Yesilirmak Havza Gelisim Projesi (Ingilizce)
 • Mevcut Durum Analizi
   Mevcut Durum Analizi
   1970’li yillara kadar kalkinma, ekonomik büyüme ekseninde 
   degerlendirilirken günümüzde insanlarin refahinin sadece gelirlerinin yükseltilmesine bagli olmadigi anlasilmistir. Kalkinmanin saglanmasi için genis tabanli bir ekonomik büyümenin yaninda temel sosyal hizmetlerin ve sosyal güvenligin saglanmasi da gerekmektedir. Bu çerçevede etkin politikalarin belirlenmesi ve uygulanmasi için sosyal yapi analizleri büyük önem tasimaktadir. Sosyal analizin ilk asamasi olan durum analizinde nüfus, demografik özellikler, egitim durumu, saglik hizmetlerinin yapisi, gelir dagilimi, istihdam, çalisma kosullari ve yerel örgütlenmeler gibi konular incelenmektedir. Bu analiz sonucunda sosyal sorunlar, etkiledigi topluluklar ve bunlardan etkilenen ekonomik süreçler belirlenecektir. TR83 Mevcut Durum Analizi’nde Sosyal Yapi bölümünde veriler öncelikle Türkiye Istatistik Kurumu, Kalkinma Bakanligi ve ilgili diger kurumlarin istatistik ve yayinlari, konu ile ilgili kitaplar ve arastirmalardan derlenerek olusturulmustur. Bu incelemelere ek olarak Yesilirmak Havza Gelisim Projesi’nin Orta Karadeniz’de yaptigi nitel saha çalismalarinin bulgularindan yararlanilmistir. Ayrica, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin gerçeklestirdigi çalistaylar ve kurumlarla yapilan yüz yüze görüsmeler de yerel düzeyde bölgedeki deneyimlerin aktarilmasini saglamistir..
 • TR83 Bölgesi GZFT Analizi
   TR83 Bölgesi GZFT Analizi
   TR83 Bölgesi GZFT analizi Bölge paydaslari olan tüm kamu kurum ve 
   kuruluslari, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katilimi saglanarak yapilan çalistaylarin sonucunda hazirlanmistir. TR83 Bölgesi GZFT analizinin yapilmasi için Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde ekonomik yapi, sosyal yapi ve çevre/altyapi konulari ile ilgili üçer çalistay illerdeki üniversite ögretim görevlilerinin moderatörlügünde gerçeklestirilmistir. GZFT yöntemi ile bölgenin Güçlü ve Zayif yönleri ile Firsat ve Tehditlerin sistematik bir analizi ile o bölgenin gelecegi için arzulanan sonuçlari etkileyebilecek unsurlari belirlemeyi amaçlanmistir.
BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA