Planlama
 • Agaç Ürünleri ve Mobilya Sektör Raporu
   Agaç Ürünleri ve Mobilya Sektör Raporu
   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi'nin hazirladigi “Agaç Ürünleri ve Mobilya Sektörü 
   Raporu” ile ilgili sektörlerin Dünya, Türkiye ve Bölge perspektifi verilerek sektörde kullanilan genel tanimlar, dis ticaret rakamlari, güncel gelismeler, sektörün firsat alanlari ile ilgili bölge paydaslarinin görüsleri yansitilmistir.Birçok sektörü besleyen temel girdi olarak önemli bir yere sahip olmasi sebebiyle orman ve orman ürünleri, ülkelerin ekonomik kalkinmalarinda önemli bir rol oynamaktadir. 2001 yilindan itibaren sürekli gelisen Türkiye mobilya sektörünün dünyada ilk 25’te bulunmasi, sektörün büyüme potansiyelinin bir göstergesidir. Sektör, Bölgemizde de gerek hammadde kaynaklarina ve lojistik üslerine yakinlik, gerekse uzun yillardan beri sektörde üretim ve ticaret konusunda edinilen tecrübenin varligi ile de ekonomik açidan önem arz etmektedir. 
 • Su Ürünleri ve Balikçilik Sektör Raporu
   Su Ürünleri ve Balikçilik Sektör Raporu
   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi'nin hazirladigi “Su Ürünleri Sektörü Raporu” ile 
   ilgili sektörlerin Dünya, Türkiye ve Bölge perspektifi verilerek sektörde kullanilan genel tanimlar, dis ticaret rakamlari, güncel gelismeler, sektörün firsat alanlari ile ilgili bölge paydaslarinin görüsleri yansitilmistir. Dünyada su kaynaklari ve su kaynaklarinin sagladigi dogal katma degerler günümüzde oldukça önemli ve degerlidir. Kitalarin, ülkelerin ve bölgelerin su kaynaklarini ve su ürünlerini planlayarak kullanimi, koruma ve en önemlisi bu dogal kaynaklarin sürdürülebilirliklerini politika düzeyinde yönetme konusundaki hassasiyetleri artmakta ve bu kaynaklarin paylasimi bu ölçüde stratejik bir öneme dönüsmektedir. Orta Karadeniz Bölgesi Su Ürünleri sektörü yükselen yatirim potansiyeliyle önemli bir sektör olmaya ve gelisime geçmistir. Gelecek dönemlerde bölgemizde su ürünleri sektörel yatirimlarinin planli ve sistematik yapilabilmesi için sektörel stratejiler çerçevesinde planlarin hazirlanabilmesinin alt yapisini olusturmak amaciyla su ürünleri sektör raporu hazirlanmistir, 
 • Savunma Sanayi Arastirma Raporu
   Savunma Sanayi Arastirma Raporu
   Savunma Sanayi Arastirma Raporu ile ilgili sektörlerin Dünya, Türkiye ve Bölge 
   perspektifi verilerek sektörde kullanilan genel tanimlar, dis ticaret rakamlari, güncel gelismeler, sektörün firsat alanlari ile ilgili bilgiler yansitilmistir. Çorum ilinin 1950’li yillardan gelen sanayi tarihi ve girisimci potansiyelinin gelistirilmesi açisindan teknolojik gelismelerin katma degeri yüksek, yenilikçi alanlara dogru olarak yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu sebeple ülkemizin kalkinmasi noktasinda stratejik öneme sahip savunma sanayi üretimi içerisinde pay alabilmek için savunma sanayine yönelik yatirimlarin özendirilmesi ve desteklenmesi önemli bir adim olarak degerlendirilmektedir. Gelecek dönemlerde bölgemizde sanayilesme yolunda önemli kalkinma hamleleri yapacak potansiyeli elinde bulunduran Çorum ilinde yatirimlarinin planli ve sistematik yapilabilmesi için sektörel stratejiler çerçevesinde planlarin hazirlanabilmesinin alt yapisini olusturmak amaciyla savunma sanayi  sektörel arastirma raporu hazirlanmistir.
 • Tekstil ve Hazir Giyim Sektör Raporu
   Tekstil ve Hazir Giyim Sektör Raporu
   Tekstil ve hazir giyim sektörü Türkiye için oldugu kadar dünya ekonomileri için de, yarattigi istihdam olanaklari, kazandirdigi döviz geliri ve ürettigi katma deger ile Türkiye'nin önde gelen sektörlerinin basinda gelmektedir. Istihdam potansiyeli, üretim hacmi, dis ticarete konu olmasi yaninda lojistik, imalat, enerji gibi birçok sektör açisindan önemli bir yere sahip olan tekstil ve hazir giyim sektörü ekonomik kalkinmada oldukça önemli bir yere sahiptir.
    
   Ajansimizin hazirladigi “ Tekstil ve Hazir Giyim Sektörü Raporu” ile Dünya, Türkiye ve Bölge perspektifi verilerek sektörde kullanilan genel tanimlar, dis ticaret rakamlari, güncel gelismeler, sektörün firsat alanlari ile ilgili bölge paydaslarinin görüsleri yansitilmistir.
BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA