Samsun Galeriç Ormanlari Ilgi Çekiyor

Türkiye'deki nadir subasar ormanlardan birisi olan Samsun'daki Galeriç Ormanlari dogal güzelligi ile görenleri etkiliyor.

 

 

 

Samsun'un Ondokuzmayis ilçesinde yer alan ve Türkiye'deki nadir subasar ormanlardan birisi olan Galeriç Ormanlari dogal güzelligi ile görenleri etkiliyor. Irili ufakli çok sayidaki gölü, sazlik alanlari, ender subasar ormanlari ile 56 bin hektari bulan sulak bölgesi ve barindirdigi canli türleriyle Türkiye'nin önemli dogal ekosistemlerinden olan Kizilirmak Deltasi Kus Cenneti içerisindeki alan, görsel sölen sunuyor. Özellikle fotograf sanatçilarinin ilgi gösterdigi ormanlar, yaban kuslarina da ev sahipligi yapiyor.

 

 

 

Samsun Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Zennube Albayrak, Galeriç Ormanlarinin kent için çok önemli bir bölge oldugunu belirterek alanin koruma altinda oldugunu söyledi. Ormanin korunmasi için mücadeleler verdiklerini belirten Albayrak "Bu mücadelemiz de sonuç verdi ve alan koruma altina alindi. Alanda küçük bir agaç evimiz ve kil çadirimiz var. Insanlar dogayla bir araya gelebilsinler ve dogal güzelligi kesfetsinler istedik. Bu alanin korunmasi gerektigi bilincine varilsin düsündük. Bu kisimlar çok büyük ilgi görüyor. Bu haliyle birlikte çok fazla ziyaretçimiz oluyor" dedi.

 

 

Özellikle fotografçilarin bu bölgeye büyük ilgi gösterdigini dile getiren Albayrak, "Gelin ve damat fotograflari, hatta bebekler için bile çekimlerde burasi kullanilir hale geldi. Bu alan Samsun için çok güzel bir çekim noktasi oldu. Güzelliginde yansitilmasi içinde önemli bir deger oldu. Böyle yerleri bir daha elde edebilme imkanimiz olmadigi için koruma altina aldik. Ama buradaki dogal güzelliginde paylasilmasi gerekiyor" diye konustu.

 

Kizilirmak Deltasinda bulunan Galeriç Ormani, ülkemizdeki nadir subasar ormanlardan birisidir. Biyolojik çesitlilik bakimindan oldukça zengin olan ormanda 35 ötücü kus türü kuluçkaya yatmaktadir. Bu bölgenin yaban hayat açisindan en ilginç alanlan ise ilkbaharda tabani tamamen suyla kaplanan yaprak döker ormanlaridir. Bu ormanlar günümüzde parçalanmis olmakla birlikte Yörükler Beldesi kuzeyinde kalan Galeriç Ormani henüz bütünlügünü korumaktadir. Kizilirmak Deltasi barindirdigi kus varligi açisindan çok büyük öneme sahiptir. Varligi ülkemize uluslararasi platformda prestij saglayan deltan, doga turizmi, çevre egitimi, bilimsel arastirma gibi konularda çok büyük bir potansiyeli olusturuyor. https://www.haberler.com/samsun-galeric-ormanlari-ilgi-cekiyor-11814138-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA