Çorum Belediyesi Macaristan ve Litvanya'dan Belediyelerle Is Birligi Yapacak

Çorum Belediyesinin, Macaristan'in Szarvas ve Litvanya'nin Telsiai belediyeleriyle is birligi yaparak, teknolojinin yani sira tecrübe ve kültür paylasiminda bulunacagi bildirildi.

 

 

 

"Türkiye ve Avrupa Birligi (AB) arasinda Sehir Eslestirme Hibe Programi" kapsaminda Çorum Belediyesince hazirlanan "Akilli Sehir Için Yol Haritasi" projesinin tanitim toplantisina katilmak üzere kente gelen Litvanya'nin Ankara Büyükelçisi Audrius Bruzga, Belediye Baskani Zeki Gül'ü ziyaret etti.

 

 

 

Türkiye, Macaristan ve Litvanya arasinda önemli bir is birligi projesinin hayata geçirildigini belirten Bruzga, proje ile üç sehrin yeni sehircilik teknolojilerini yakindan takip edebilecegini belirtti.

 

 

Çorum'un Hititler basta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipligi yaptigini hatirlatan Bruzga, "Bugün önemli bir projeye basliyoruz. Baslayacagimiz proje, akilli sehir programidir. Bence bu çok önemli. Yeni teknolojiyi kapsayan bir proje olacak. Sizin sehriniz, Türkiye'nin en eski sehirleri arasindadir. Sembolik olarak en eski sehirlerden biri olan Çorum, en yeni teknolojileri almaya hazirdir. Bu da Türkiye açisindan önemli bir güzelliktir." ifadesini kullandi.

 

 

 

Gül de proje sayesinde Macaristan'in Szarvas ve Litvanya'nin Telsiai belediyeleri ile isbirligi yaparak sehircilik konusundaki gelismeleri yakindan takip edeceklerini anlatti.

 

 

 

Proje kapsaminda gelistirilecek is birligiyle üç sehrin birbiri arasinda teknolojinin yani sira tecrübe ve kültür paylasiminda da bulunacaginin altini çizen Gül, "Bu sayede çok daha iyi sehirler insa edebilecegimizi düsünüyorum." dedi.

 

 

 

Çorum'un 5 bin yillik geçmise sahip önemli bir tarih sehri oldugunu dile getiren Gül, sunlari kaydetti: "Çorum ilimiz, Hattiler ve ardindan Hititlerden bu yana tarihe damga vurmus medeniyetlere baskentlik yapmistir. Ayrica tarihin ilk yazili baris antlasmasi olarak bilinen Kades Baris Antlasmasi da Hititliler ve Misirlilar arasinda Hattusa'da imzalanmistir. Çorum ilimiz, sahip oldugu tarihi mirasin yani sira sanayi üretimiyle de ön plana çikmaktadir.

 

 

 

Ilimizdeki Organize Sanayi Bölgesinden 125 ülkeye ihracat yapilmaktadir." https://www.haberler.com/corum-belediyesi-macaristan-ve-litvanya-dan-11816132-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA