OKA EV SAHIPLIGINDE SAGLIK ENDÜSTRISI ISTISARE TOPLANTISI

04.03.2019 tarihinde Ajansimiz ev sahipliginde Medikal Sanayi Kümelenme Dernegi (MEDIKÜM) is birligi ile Saglik Endüstrisi Istisare Toplantisi düzenlenmistir.

 

Samsun Valimiz Sayin Osman Kaymak'in baskanliginda gerçeklestirilen toplantiya Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktas, Çigdem Karaaslan, Orhan Kircali, Istanbul Milletvekili Nurettin Canikli, Ondokuz Mayis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydin, Vali Yardimcisi Ibrahim Avci, Il Saglik Müdürü Dr. Ögretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, Il Milli Egitim Müdürü Coskun Esen, Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Salih Zeki Murzioglu, Ajans Genel Sekreterimiz Mevlut Özen, MEDIKÜM Dernegi Baskani Dr. Ahmet Aydemir, ilgili kurum ve sektör temsilcileri, MEDIKÜM Dernek Baskan Yardimcilari ve üyeleri katilmistir.

 

Samsun Valisi Sayin Osman Kaymak toplantida yaptigi konusmasinda, “MEDIKÜM’le ilgili daha önce Sayin Nurettin Canikli Bey'in çalismalari olmustu. Kendisi bölgemizin sorunlariyla yakindan ilgilenen bir büyügümüz. Bu toplantiyi kendileri bizden talep ettiler. Bu gün MEDIKÜM ile birlikte Sayin Milletvekillerimiz, ilgili kurumlar burada toplanti yapacagiz. MEDIKÜM’le ilgili son gelinen asama nedir? Bu konuda neler yaptik? Bu yönüyle bu toplantiyi bizden istediler.  Bu vesile ile yeni görevinde ilk is olarak bunu düsündükleri için sahsim, Samsunlular ve sektör temsilcileri adina kendilerine çok tesekkür ediyorum.” derken;  medikal ve cerrahi aletlerin üretimi konusunda yerinde incelemeler yapmak üzere Samsun'a gelen Istanbul Milletvekili Nurettin Canikli ise konusmasinda, "Sayin Cumhurbaskanimizin özel talimatlari ve görevlendirmeleri çerçevesinde buradayiz. Samsun böyle bir üretim alt yapisina sahipken burada üretilen ürünlerin halen ithal edilmesi Türkiye'nin lehine olan bir politika degildir. En kisa zamanda Türkiye bu alandaki ihtiyacinin tamamini buradan karsilayacak.  Medikal aletler konusunda baslatilan çalismada maalesef yeterince ilerleme kaydedilemedi. Medikal kümelenme konusunda Samsun'un önemli bir potansiyeli oldugunu biliyoruz. Üretimi artirarak, ürünleri iç piyasada degerlendirilecegiz ve daha sonra ihracat konusunda çalismalari yürütecegiz.” dedi. 

 

Sayin Nurettin Canikli sözlerine, "Bu üretimin tesvik edilmesi gerekiyor. Sadece söylemle degil her açidan bu üretimin tesvik edilmesi gerekiyor. Sektörün ciddi problemlerle karsi karsiya oldugunu biliyoruz. Basbakan yardimciligimiz döneminde bu sorunlarin asilmasi için çalisma baslatmistik. Bununla ilgili bir yol haritasi ortaya konmustu. Ama o tarihten bu yana çok büyük bir gelisme kaydedilmedigini görüyoruz. Mutlaka çözmemiz gerekiyor. Elbette hukuk içerisinde formüle ederek kendiliginden gelisen ve yüksek katma deger içeren bu sektörü daha da güçlendirmemiz gerekiyor. Bunu çözecegiz insallah. Onun için buradayiz. Sürüncemede kalmayacak. En kisa zamanda Türkiye bu alandaki ihtiyacinin tamamini buradan karsilayacak. Daha sonra ihracat konusunda gereken her türlü destegi verecegiz. Özellikle teknolojik gelismenin bu ürünlere dâhil edilebilmesi noktasinda, Türkiye'deki teknoloji firmalarinin ilave desteginin saglanmasi konusunda, finansmanini devletin üstlenmesiyle teknolojinin yogun bir sekilde kullanilir hale getirilmesi konusunda kisa süre içerinde sonuçlandiracagimiz bir çalismayi baslatiyoruz. 

 

Sadece bu alanda degil Türkiye'de üretilen ürünlerle ilgili iç piyasada tüketilmesi noktasinda acil ve kararli bir politikayi baslatmis bulunuyoruz. Türkiye imalat sanayi de bugün talep edilen hemen hemen her ürünü üretebilecek kapasiteye ve alt yapiya sahiptir. Problem çok büyük oranda organizasyon problemidir. Bir zihniyet degisimi paralelinde organizasyonun düzenlenmesi gerekiyor. Cari açiktaki düsüsün kalici hale getirilmesi, elbette teknolojik alanda desteklenmesi gereken alanlar, sektörler ve ürünler var. Ama ondan önce esas itibariyle bir zihniyet degisimi paralelinde organizasyonun bu dogrultuda planlanmasi gerekiyor.” seklinde devam etti.

 

Bütün ülkelerin bu hassasiyetleri gösterdigini de belirten Istanbul Milletvekili Nurettin Canikli “Bunun saglanmasi demek ülkeye döviz kazandirilmasi demektir. Türkiye için bunun saglanmasi demek yüksek ücretli istihdam imkânlarinin ortaya çikmasi demektir. Bunu yapacagiz yapmamiz gerekiyor. Türkiye'de yüksek katma degerli ürünler üreterek iç piyasaya sunulmasi, daha sonrada yurt disina ihraç edilmesi noktasinda çalismalarimizi  sürdürecegiz. Bu çalismaya Samsun'dan basliyoruz. Hayirli olsun." diye konustu.

 

Toplantinin ardindan heyet medikal ve cerrahi aletlerin üretimi konusunda yerinde incelemeler yapmak üzere Aysam Ortopedi ve Tibbi Aletler üretim yerini ziyaret ederek, firma sahibi Dr. Ahmet Aydemir’den çalismalar hakkinda bilgi almistir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA