Is Kadinlarina AB Destegi

Samsun'da kadinlarin yer aldigi is ortaminin iyilestirilmesi, is hayatina katiliminin artirilmasi amaciyla AB destekli 'Gelecege Köprü: Is Kadinlari Için Katilimci Yönetim Projesi' hayata geçti.

 

“Gelecege Köprü: Is Kadinlari için Katilimci Yönetim Projesi” açilis programi  Samsun'da gerçeklestirildi. Projeyle, Samsun'da kadinlarin yer aldigi is ortaminin iyilestirilmesi, is hayatina katiliminin artirilmasinin amaçlandigi kaydedildi. Projenin AB destekli 'Yerel STK’lar Hibe Programi' kapsaminda gerçeklestirildigi belirtildi. Samsun Is Kadinlari Dernegi (SAMIKAD), Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) ve Portekiz sivil toplum kurulusu Terras Dento (Entegre Gelisim Dernegi) ortakliginda gerçeklestirililen projenin tanitim toplantisi bir otelin konferans salonunda yapildi.

 

Projenin açilisinda konusan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, kadinlarin birçok alanda temsil kabiliyetinin düsük oldugunu söyledi. OKA'nin kadini güçlendirmeye yönelik çalismalar gerçeklestirdigini ifade eden Özen, "Oysa kadinlar erkeklerden daha basarilidir ve aileyi, is yerlerini, siyaseti kadinlar yönetmelidir. Bu zamana dek birçok destek projesi yapildi, bu proje de onlardan birisi. Biz Avrupa Birligi kaynaklarini en fazla kullanan bölgede yer aliyoruz. Türkiye'deki IPA kaynaklarinin beste birini biz kullaniyoruz. Bizim projelerimiz kabul görüyor ve uygulama sansi yasiyor" dedi.

 

Türkiye'de sivil toplum kuruluslarinin sorumluluk duygusunun gelismesi gerektigini söyleyen SAMIKAD Baskani Münevver Ugurlu ise, "Beceri ölçüsünde yeteneklerimizi gelistirmeliyiz. Üretecegiz ki kalkinalim ama bu ürettiklerimizi, e-ticaretle dünyayla rekabet edebilir düzeye getirmeliyiz. Ülkemizin sürdürülebilir gelismisligi için kadinlarimizin ülke ekonomisine katilimi kaçinilmazdir. Birçok kurum ile is birligi yapiyoruz. Bölgemiz cografyasinda çok mükemmel yerdeyiz. Turizm, tarim, lojistik, ulasim, hava ve demiryolu agimizla pazarlama yolumuz kolaylasiyor. Egitim ve istihdam saglamaya, çalisip daha çok kadina ulasmaya çalisiyoruz. Bu projeyle de bir yil boyunca is kadinlarimizin teknoloji ile birlikte üretimlerini bir üste tasimak için çalismalar gerçeklestirecegiz. Projemiz TR83 bölgesinde kadin derneklerimizle birlikte sektörel çalisma faaliyetlerimizi yapacagiz. Aktif kadin odakli derneklerimizde iyilestirme rehberi hazirlayacagiz. Ülkemizde yasayan mülteci kadinlara da meslekleri ölçüsünde is hayatina katilmalarina yardimci olacagiz" diye konustu. http://www.habergazetesi.com.tr/haber/5448613/is-kadinlarina-ab-destegi

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA