Borsan Samsun Teknoloji Fuarinda Ilgi Odagi Oldu

Samsun’un kablo ve aydinlatma sektöründe ilk, toplamda ise 3. Sanayi ve Teknoloji Bakanligi tescilli Ar-Ge Merkezi’ni, 2018 yilinda bünyesinde faaliyete geçiren Türkiye’nin önde gelen yerli sermayeli sanayi kurulusu Borsan, Samsun Teknoloji Bulusmalari Fuari’nda yerini aldi.

 

Türk sanayisinin yerli sermayeli öncü kurulusu Borsan, Samsun ilinin kablo ve aydinlatma sektöründe ilk, toplamda ise 3. Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Ar-Ge Merkezi’ni, 2018 yili Kasim ayinda faaliyete geçirdi.

 

Yangin test Laboratuvari, Aydinlatma Laboratuvari, Metal ve Polimer Laboratuvari gibi bölümlerde, özel ekipman, cihazlar ve test programlarinin kullanildigi, yaklasik 350 metrekare alanda kurulu Borsan Ar-Ge Merkezi’nde, 19 Ar-Ge mühendisi ve arastirmaci personel görev yapiyor.

 

Samsun’a yeni bir Ar-Ge Merkezi kazandiran Borsan, 15-16 Subat 2019 tarihleri arasinda, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) desteginde ve Samsun Teknopark ev sahipliginde, Samsun Büyüksehir Belediyesi Çok Amaçli Salonda düzenlenen “Teknoloji Bulusmalari Fuarina” da katildi.

 

Samsun’un ve ülkemizin önde gelen sanayi kuruluslari arasinda yer alan Borsan, yeni Ar-Ge Merkezini ve burada gerçeklestirilen çalismalarinin yani sira, Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) ile ortaklasa gerçeklestirilen çalismalar hakkinda bilgi aktardi. Fuarda ayrica, Borsan Elektrik ve Aydinlatma Ürünleri Grubu markalari Borsan Kablo, Borsan Cavi, Yilka ve Borled’in ürünleri de tanitildi.

 

Borsan’in, rekabetçi gücünü daha da ileriye tasimayi, ithal ikamesi saglamayi ve katma degerli ürünlerle ülke ekonomisine katkilarini artirmayi hedefledigini dile getiren Borsan Elektrik ve Aydinlatma Ürünleri Grubu CEO’su Mehmet Arbek Akay, “Ar-Ge Merkezimiz, daha yüksek rekabet gücü, yeni pazarlar, ulusal ve uluslararasi pazardan daha yüksek pay almak, ayrica teknolojik temeli ve katma degeri yüksek yeni ürünler tasarlamak ve üretmek hedefiyle, yeni ürün gelistirme ve proses gelistirme faaliyetlerine odaklanacak.

 

Bunun yani sira, Borsan’in Samsun’da öteden beri aktif oldugu üniversite-sanayi is birligini artirmayi, akademik bilgilerin sanayideki saha uygulamalari ve ürün sonuçlarina katma deger yaratmasini saglamayi ve üniversite akademisyenlerinin saha ve teknoloji ile ilgili bilgi ve tecrübelerini güncellestirip, zenginlestirmeyi de amaçliyoruz” dedi.

 

Akay, Ar-Ge Merkezi hedefleri arasinda, Borsan’in rekabet gücünün sürekliligine katki saglayacak sekilde, kalite artirici, maliyet düsürücü ve ürün teslimat sürelerini kisaltici çalismalar yapilacagini da sözlerine ekledi. https://www.sektorumdergisi.com/samsun-teknoloji-bulusmalari-fuarinda-ilgi-odagi-oldu/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA