ORTA KARADENIZ KALKINMA AJANSI SUBAT AYI YÖNETIM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLESTIRILDI

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) 2019 yili Subat ayi Yönetim Kurulu Toplantisi 28 Subat 2019 tarihinde Samsun’da gerçeklestirildi.

 

Yönetim Kurulu Baskanimiz Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol’un baskanliginda ve Samsun Valisi Sayin Osman Kaymak’in ev sahipliginde gerçeklestirilen toplantiya Çorum Valisi Sayin Mustafa Çiftçi, Tokat Valisi Sayin Dr. Ozan Balci, Amasya Il Genel Meclisi Baskani Mustafa Çittir, Çorum Il Genel Meclisi Baskani Halil Ibrahim Kaya, Tokat Il Genel Meclisi Baskani Salih Yildirim, Samsun TSO Baskani Salih Zeki Murzioglu, OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen ve OKA temsilcileri katildi.

 

Toplantinin açilis konusmasinda Amasya Valisi Sayin Dr. Osman Varol söyle konustu:

 

“Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygideger Basin Mensuplari,

 

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden olusan bölgemizde basta kamu kurum ve kuruluslari olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluslari, özel sektör ve diger ilgili aktörlerin birbirleriyle is birligini gelistirerek bölgemizin gelismesini saglamak amaciyla çesitli çalismalar yürüten Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin (OKA) 2019 yili subat ayi yönetim kurulu toplantisini gerçeklestirmek ve kurumumuzun gündemindeki konulari görüsmek üzere toplanmis bulunuyoruz.

 

Bilindigi üzere ajansimizda yönetim kurulu baskanligi görevi alfabetik siraya göre ve birer yil olmak üzere bölgemizdeki dört ilimizin sayin valileri tarafindan yerine getirilmektedir. Bu kapsamda 2019 yili dönem baskanligi Amasya Valiligimiz tarafindan yürütülecektir. Bu süre zarfinda Çorum Valimiz Sayin Mustafa Çiftçi Beyefendi de Baskanvekilligi görevini üstlenecektir. Bu vesile ile 2018 yili boyunca dönem baskanligini üstlenen Tokat Valimize ve tüm yönetim kurulu üyelerimize ve kalkinma ajansimiz tarafindan kurulusundan bugüne kadar basariyla yürütülen tüm çalismalarda emegi geçen herkese tesekkür ediyorum. Bundan sonra da ajansimizin çalisma ve hizmetlerinin ayni hizla ve daha büyük basarilarla devam edecegine inaniyorum.

 

Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri,

 

Küresel ekonomide ve jeopolitik meselelerde gelecege dönük risklerin ve belirsizliklerin arttigi, dünya ekonomisinde degisim ve dönüsümlerin hizlandigi, yeni dengelerin olustugu, gelismis ve gelismekte olan ülkeler arasinda güç dengelerinin yeniden sekillendigi bir süreçten geçiyoruz.

 

Bu kapsamda, basta savunma sanayii ve saglik endüstrisi, tarim endüstrisi olmak üzere bütün sektörlerde yerli üretimin ve milli teknolojilerin gelistirilmesi, dis ticaret açiginin azaltilmasi, saglik endüstrisi, savunma sanayii, otomotiv, lojistik, iletisim ve bilgi teknolojileri gibi “Katma Degeri Yüksek ve Yenilikçi Sektörlerin” gelistirilmesi, bölgemizin insani gelismislik göstergelerinin iyilestirilmesi, çevrenin korunmasi ve kaynaklarin sürdürülebilir kullanimi gibi unsurlari kapsayan bütüncül bir kalkinma yaklasimi çerçevesinde çalismalarin yogunlastirilmasi yararli olacaktir.”

 

Buzagi Can Sütü Güdümlü Projesi’ne vurgu yapan Sayin Dr. Osman Varol, “Bilindigi üzere bölgemizde çesitli güdümlü projeler yürütülmektedir. Bugün yönetim kurulu toplantisindan sonra buradan Samsun Büyüksehir Belediyesi tarafindan hazirlanan ve Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi tarafindan %75 oraninda hibe destegi saglanan ve yaklasik 4 milyon lira bütçeye sahip Buzagi Can Sütü Güdümlü Projesi kapsaminda üretime baslamak üzere olan ve Samsun Ondokuz Mayis ilçesi Dereköy mevkiinde kurulan tesisimizi ziyaret edecegiz.

 

Samsun Büyüksehir Belediyesi’nin yürütücüsü oldugu ve Ondokuz Mayis Üniversitesi, Yesilirmak Havzasi Kalkinma Birligi, Amasya, Tokat, Çorum ve Samsun illerindeki yetistirici birlikleri, 4 ilimizin Tarim ve Orman Il Müdürlükleri ile beraber uygulanmakta olan proje ile erken buzagi ölümlerinin en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

 

Türkiye'de bir ilk olarak kurulan bu tesiste zengin agiz sütü (kolostrum) ikamesi süt tozu seklinde üretilecektir. Yeni dogan buzagilarin, ilk 8 saat içerisinde canli agirliginin %10’u miktarinda bu sütten alip, bagisiklik sistemini harekete geçirmesi gerekmektedir. Buzagi kayiplarinin çogunun bu ilk sütün kaliteli ve dogru verilmemesinden kaynaklandigi ortaya konulmustur. Bu proje sayesinde ülkemizdeki erken buzagi ölümlerini önemli ölçüde azaltarak milli ekonomiye büyük bir katki saglanacagina inaniyoruz.” seklinde konustu.

 

Sayin Valimiz konusmasina “Bugün ayrica, ayni yerde Yesilirmak Havza Kalkinma Birligimiz tarafindan yürütülen bitki ve hayvan atiklarindan kompost ve vermikompost üretilmesi projemiz kapsaminda çiftçilerimize solucan gübresi üretim ünitesi dagitimini gerçeklestirecegiz. Bu sayede çiftçilerimizin üretimlerinde önemli oranda verim artislari saglanacagina inaniyoruz.

 

Her iki önemli projemize teknik ve finansman destegi saglayan kurum ve kuruluslara ve emegi geçen tüm çalisanlarina tesekkür ediyoruz.” seklinde devam etti.

 

Sayin Varol sözlerini “Son olarak, bu toplanti vesilesiyle yönetim kurulu toplantimiza katilan sayin valilerimize, belediye baskanlarimiza, il genel meclisi baskanlarimiza, ticaret ve sanayi odasi baskanlarimiza katilim ve desteklerinden dolayi bir kez daha tesekkür ediyoruz. Ayrica, ev sahipliginden dolayi Sayin Samsun Valimize ve Büyüksehir Belediye Baskanimiza bir kez daha tesekkür ediyor ve kalkinma ajansi yönetim kurulu toplantimizin bölgemiz için hayirli olmasini ve basarili çalismalara vesile olmasini diliyoruz.” diyerek sonlandirmistir.

 

Toplanti, Amasya, Çorum ve Tokat Il Genel Meclis Baskanlarina hediye takdimi ve  gündem maddelerinin görüsülmesi ile sona ermistir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA