Osmancik Pirincine Cografi Tescil Çalismasi Baslatildi

AK Parti Çorum Milletvekili Oguzhan Kaya, Osmancik pirincine cografi isaretinin alinmasi için çalisma baslatti.

 

Milletvekili Oguzhan Kaya, Osmancik Pirincine cografi isaret için Çorum Bilim, Sanayi ve Teknoloji Il Müdürü Murat Ocak ile bir araya gelerek fikir alisverisinde bulundu. Osmancik Pirincinin cografi isaret almasi için baslatilan çalismalar somut adimlara dönüstü.

 

Çorum Milletvekili Kaya, Çorum Kizilirmak havzasinda yüzlerce ailenin geçim kaynagi olan Osmancik Pirincinin cografi isaretini almak için çalismalarini Çorum Bilim, Sanayi ve Teknoloji Il Müdürü Murat Ocak ile yapilan görüsmeler sonucunda baslatti.

 

Cografi isareti aldigin da, Osmancik'ta yetisen tüm pirinçlerinin bu patent ve cografi isaretle satilabilecegini belirten Milletvekili Kaya, "Türkiye'nin her yerinde Osmancik pirinci ekiliyor. Ancak Osmancik'ta ekilen osmancik pirinci tescilli olsun ve daha degerli olsun diye "Osmancik'ta yetisen Osmancik pirinci" seklinde cografi isaret alip tescil ettirmek için Bilim, Teknoloji ve Sanayi Il Müdürü Murat Ocak ile çalismalara basladik. Cografi isareti aldigimiz da artik, Osmancik'ta yetisen tüm pirinçleri bu patent ve cografi isaretle satilabilecek" dedi.

 

Cografi isaretler, belirli bir bölgeden kaynaklanan yada belirgin bir niteligi, ünü veya diger özellikleriItibariyle bu bölge ile özdeslesmis bir ürünü gösteren isaretlerdir. Bir yörenin herhangi bir ürünü, meyvesi, tasi, madeni diger yörelerde üretilenlerden farkli olabilir veya bir yörede üretilen hali, kilim, kumas, çini vb herhangi bir nedenle ün kazanmis olabilir. Bu ürünlerin üzerinde o yörenin adinin kullanilmasi, tüketiciler tarafindan o ürünün benzerlerinden farkli özelliklere sahip oldugu seklinde algilanabilir. Tüketiciler söz konusu yöre adiyla satilan ürünleri o yörenin adina duyduklari güvenle, ayni türdeki diger ürünlere tercih edebilirler. Bu anlamda cografi isaretler, geleneksel bilginin bir ürün gibi sekillendirildigi, paketlendigi, alindigi ve satildigi bir boyuttadir; ürünün kalitesi, geleneksel üretim metodu ve cografi kaynagi arasinda kurulan siki bagi simgeleyen bir güvencedir. https://www.haberler.com/osmancik-pirincine-cografi-tescil-calismasi-11686114-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA