TÜRKIYE SOSYAL GIRISIMCILIK AGI PROJE AÇILISI

Ortakliklar ve Aglar Hibe Programiyla Vehbi Koç Vakfi liderliginde Türkiye Sosyal Girisimcilik Agi kuruluyor.

 

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi’nin (OKA) da istirakçisi oldugu proje kapsaminda 31 Ocak 2019 Persembe günü Istanbul'da açilis toplantisi gerçeklestirilecektir.

 

 

Toplanti Tarihi: 31 Ocak 2019, Persembe
Mekan: Koç Holding Nakkastepe Aziz Bey Sokak No: 1 Kuzguncuk, Üsküdar, Istanbul 

 

LCV: Kayit için tiklayiniz.

 

(28 Ocak 2019 tarihine kadar geri sönüs yapmanizi rica ederiz.)

 

Sorulariniz için tdursun@ku.edu.tr adresinden iletisime geçebilirsiniz.  

 

 

Proje Hakkinda:

Kamu ve STK'lar Arasindaki Isbirliginin Güçlendirilmesi Için Ortakliklar ve Aglar Hibe Programi kapsaminda desteklenen “Türkiye Sosyal Girisimcilik Agi Projesi”, Vehbi Koç Vakfi liderliginde; Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu, Ashoka Türkiye, Sosyal Inovasyon Inisiyatifi Dernegi, Sürdürülebilir Kalkinma için Yenilikçi Çözümler Dernegi, TED Üniversitesi, Mozaik Foundation ve Social Enterprise UK ortakliginda yürütülmektedir.

 

Proje ile sivil toplum kuruluslarinin ve aktif vatandaslarin kapasitelerini ve kamu kurumlariyla diyaloglarini güçlendirerek sosyal girisimcilik ekosisteminin gelistirilmesi amaçlanmaktadir.

 

Sosyal girisimciligin gelismis oldugu ülkelerde yapilan arastirmalar, sosyal girisimlerin ülkenin refahina önemli katkida bulundugunu göstermektedir. 2017’de Birlesik Krallik’taki KOBI’lerin yaklasik %9’unun sosyal girisim oldugu; yani yaklasik 471.000 sosyal girisim bulundugu belirlenmistir. Bu girisimlerin 1.44 milyon kisiye istihdam sagladigi tahmin edilmektedir.

 

Önemi günden güne artan sosyal girisimcilige yönelik, son yillarda Türkiye’de de çalismalar yapilmasina ragmen ülkemizdeki potansiyeli gösteren kapsamli bir arastirma bulunmamaktadir. Türkiye’de sosyal girisimlerin sayilarinin çogalmamasinin önemli sebeplerinden ikisi yasal çerçevenin sundugu imkanlarin sinirli ve kurumlar arasi iletisimin zayif olmasidir. Sosyal girisimcilik ekosistemindeki bu ve bunun gibi eksiklerin giderilmesi için yürütülen proje kapsaminda, ülkedeki yasal çerçevenin sosyal girisimcilerin ihtiyaçlarina yönelik olarak iyilestirilmesi ve ekosistemdeki aktörlerin arasinda iletisimin güçlendirilmesi planlanmaktadir.

 

Sosyal girisimciligin ülkemizde de yayginlasmasini kolaylastiracak bir ekosistemin olusturulmasina yönelik yapilacak bu çalismalarin, yereldeki kilit kurum ve bireylerle iletisim içerisinde yürütülmesi projenin sosyal etkisinin arttirilmasi için önem arz etmektedir.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA