BAFRA ILÇESININ TARIMSAL ÜRÜN POTANSIYELI AÇISINDAN DEGERLENDIRILMESI ÇALISTAYI

17 Ocak 2019 tarihinde Bafra Ticaret Borsasi ev sahipliginde, Samsun Valiligi, Bafra Kaymakamligi ve Ajansimiz isbirligi ile Bafra Ilçesinin Tarimsal Ürün Potansiyeli Açisindan Degerlendirilmesi Çalistayi düzenlendi.

 

Samsun Valisi Sayin Osman Kaymak’in da katilim sagladigi çalistaya ayrica Bafra Kaymakami Ahmet Adanur, 19 Mayis Kaymakami Yavuz Güner, Alaçam Kaymakami Fikret Zaman, Yakakent Kaymakami Bahar Kaya, Bafra Belediye Baskani Hamit Kiliç, Il Tarim ve Orman Müdürü Nail Kirmaci, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekani Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Tarim Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoglu, Bafra Ticaret Borsasi Baskani Namik Kibaroglu, ilgili kurum ve kuruluslarin temsilcileri STK temsilcileri ve çok sayida çiftçi katildi.

 

Çalistayin açilis konusmasini gerçeklestiren Ajans Genel Sekreterimiz Mevlut Özen Samsun’un Bafra ve Çarsamba Ovalari basta olmak üzere çok genis tarimsal alan ve potansiyellere sahip oldugunu belirterek, “Sayin Valimizin de siklikla söyledigi gibi tarimsal, endüstriyel ve turizm potansiyellerimiz çok harekete geçmis durumda degil. Bu toplanti, bu potansiyellerimizi daha iyi tanimamiza ve harekete geçirmemize vesile olur diye düsünüyoruz.” dedi.

 

Genel Sekreterimiz Ajansimizin Bölge illerinde yürüttügü çalismalardan bahsederek, “Bu dört ilimizde özellikle turizm alt yapisinda çokça çalismalarimiz var. KOBI’lere katki sunuyoruz. Temel amacimiz; bölgede paydaslarin birbirleriyle daha yakin isbirligi kurmasini saglamak. Bu isbirliginin en güzel örnegi Fuar ve Kongre Merkezi’nin yapilmasi ve Kizilirmak Deltasi Kus Cenneti’nin tüm paydaslar ve OKA destegiyle bütün dünyaya duyurulmasi ve dünya mirasina alinmasi. Yine, biliyorsunuz Türkiye’de buzagi ölümleri çok. Samsun Valiligi, OMÜ, Büyüksehir Belediyesi, dört ilimizin Valileri, yetistirici birlikleri ve Tarim Il Müdürlükleriyle istisare halinde Türkiye’de ilk defa uygulanan, ‘Can Sütü’ projesiyle önümüzdeki dönemde buzagi ölümlerini azaltmayi planliyoruz.” diye konustu.

 

Açilis konusmasinin ardindan Samsun Yatirim Destek Uzmanimiz Ahmet Arif Sarioglu ‘Bafra Ilçesinin Tarimsal Ürün Potansiyeli Raporu’ bilgilendirme sunumunu gerçeklestirdi.

 

Çalistayin baskanligini yürüten Samsun Valimiz Sayin Osman Kaymak ise yaptigi konusmada, Samsun’un Bafra ve Çarsamba Ovalari olmak üzere Türkiye için önemli iki ovasi oldugunu dile getirerek, “Bu ovalarimiz aslinda Türkiye’nin gida deposu. Gida son yillarda artik stratejik öneme haiz bir konuma geldi. Her seyin karsiligi var ama gidanin yapayi olmuyor. Insanlar gidaya muhtaç ve üretilmesi çok önemli. Allah’a sükür bunlar da ilimizde var. Sunumu yapilan ‘Bafra Ilçesinin Tarimsal Ürün Potansiyeli Raporu’ genel yapiyi görmek açisindan önemli. Bazen bir kaynak geliyor ama dogru tespit ve dogru projeler olmayinca yanlis kararlar aliniyor ve yanlis paralar harcaniyor. O anlamda öncelikle dogru teshisler, dogru çözümler getirir diyoruz. Bafra süphesiz çok ciddi tarim üretimi yapilan bir ilçemiz. Gerçekten ilçenin tamami tarimla geçimini sagliyor diyebiliriz. Amacimiz tarim üretiminin katma degerini daha da artirmak, insanlarimizin daha çok kazanmasini saglamak. Tüm bunlari saglamak için de sizleri dinlemek istiyoruz, sizlerin önerileriniz çok önemli.” dedi.

 

Çalistay katilimcilarin görüs, öneri ve fikirlerinin degerlendirilmesiyle sona erdi.

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA